MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Achiziții de trenuri noi pentru Metrorex (M2 și M5)

1182 posts, 334768 views
 
Go to page:  1  ... 60 61 62 63 64 65 66  ... 85
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex orex

Esti depasit de realitate...de mai bine de 20 de ani! Ai grija de trandafiri sau bucsusi, daca stii cum...sa nu moara! ;) :lol:  :lol:  :lol:
Ora exacta nu ti-o fi aratat-o decat Raketa sau...eventual Slava. Pobeda nu cred ca ai pupat! Trecem peste amanunte! ;)
In pofida acestui demers al unuia dintre membrii, cu care am o placere nespusa sa dialoghez, reiterez ca nu trebuie, in subsidiar, sa fim valetii altora! Cum polonezii s-au dovedit ”maestrii” in ale Solaris? ROCAR a fost pusa la pamant. Nu puteau face ce fac astazi polonezii? Zic ca da! Pacat ca suntem la mana unor ”juniori” dar asta e realitatea! :oops:  :think:
Fix si cu Astra e la fel! Sa faca daca-i de trebuinta! Poate? Daca da, nu trebuie sa mai dam ”bir”, pentru asta, la... nicio POARTA!!

 



Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex orex

In corolar! Hai sa ne recapatam increderea in putinta noastra de a face! E cel mai prolific asa. Daca concurenta acerba ne va surclasa, si va fi inca un esec, nu ramane decat sa tragem invatamintele de rigoare. Sper sa nu fie cazul. Vom vedea ce si cum!

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex andrei11

Hai să nu ne agităm. Eu oriucum nu cred că voi vedea vreun metrou în DT anul  acesta. Voi ?

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex orex

CUC a amutit, dar sper, si poate nu numai eu, sa fie numai o problema circumstantiala de moment. Chestiunea e cum a evoluat ALSTOM acolo jos? Sunt in graficul scontat? De asta n-am mai auzit mai nimic in ultimul timp!

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

Nu sunt...
Poti paria pe orice, Cuc ori neCuc, nu vei merge cu pejosul...decat suprateran!
:lol:

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex alexxd_31

Atat timp cat majoritatea pieselor si subansamblelor utilizate de Astra vor fi de import,  economia Romaniei nu castiga nimic, in cel mai bun caz niste oameni de afaceri.
A da , o sa scrie  Made in Romania cu 80% din repere facute in alte state.
Mai tineti mine "Nu ne vindem tara!" asta e rezultatul pentru care industria romaneasca e la pamant.
Si sa fim seriosi produsele romanesti (televizoare, masina de spalat, congelator) pe care le detineau ai mei imediat dupa revolutie, au luat drumul gunoiului datorita calitatii si fiabilitatii de care dadeau dovada.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex punmeister

Referitor la Astra, in momentul de fata are ZERO know-how in a face rame de metrou demne de 2019. Daca doreau sa invete sa faca ceva, trebuia sa faca JV cu chinezii, cum a facut de exemplu Bozankaya cu Siemens la Bangkok.
Based on Siemens’s design for Bangkok, Bozankaya has developed the interior design. Using Siemens components like traction systems and boogies and with support by Siemens, Bozankaya is in charge of all production steps, from car body production up to static commissioning.

In cazul de fata, CRRC Qingdao Sifang este liderul asocierii CRRC - Astra, deci Astra se va ocupa doar de asamblarea ramelor si de asigurarea garantiei pe urmatorii 3 ani, atat.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex orex

Deci vagoanele ar veni deja fabricate (carcase sau deja echipate?), in portul Constanta, apoi pe tren pana la Arad si la final in Bucuresti?! :o

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex andrei11

Nu, se opresc în București, la Grivița, acolo se asamblează. Nu le duce nimeni la Arad ca să le întoarcă înapoi. Sau mă rog, la Faur. Că încă mai trăiește Faur.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex punmeister

Grivita e subcontractant pentru CAF, deci exclus.
orex wrote:
Deci vagoanele ar veni deja fabricate (carcase sau deja echipate?), in portul Constanta, apoi pe tren pana la Arad si la final in Bucuresti?! :o

Vor veni cu feribotul pana la Constanta, dupa cu TIR-ul pana la Arad pentru asamblarea ramelor si dupa pe CF la Militari sau IMGB.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex orex

Am intuit corect traseul, numai ca vor veni cu vaporul! :)
Daca fac mai putin pe TIR decat pe transportul feroviar e...halucinant dar e o optiune!
Totul e sa nu intarzie din pricina vreunei tornade sau mai rau sa nu poata trece prin canalul de Suez, ca poporul chinez e muncitor si, din aceasta perspectiva, sigur n-o sa avem surprize negative cand se da startul la fabricatie!

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex andrei11

M-am păcălit cu traseul.  ;)

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex orex

Ghinion de...nesansa! Se mai intampla! ;)

 


Go to page:  1  ... 60 61 62 63 64 65 66  ... 85
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420528 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use