MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Achiziții de trenuri noi pentru Metrorex (M2 și M5)

1182 posts, 331437 views
 
Go to page:  1  ... 49 50 51 52 53 54 55  ... 85
 
 

📖 Pagination options
Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex punmeister

Nu uita de Siemens (sau Alstom-Siemens) si Stadler.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex mcosmin

A fost Stadler vreodata la noi?

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

Atentie marita si ochii ca de melc ca iese curand in curand, dupa asteptari imemorabile licitatia de trenuri M5!
...cea nou-nouta...caiet de sarcini aprobat, urmeaza...birocratia!
Sa vedem cat de vioi sunt in stare sa se miste si cu cat talent...fara sa-si dea singuri cu stangul in dreptul...
:bere:

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex survola

Într-un an, an și jumătate e gata licitația.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex mcosmin

Apoi inca un an jumate contestatiile... :popa:

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

Sa dea Domnul sa fie macar asa cum preziceti voi, ca tot ar fi mai de bine si cu mult mai mult decat...nimic!
Cel mai greu lucru in viata e sa sa faci primul pas, ca mai apoi vrei-nu-vrei trebuie sa-i faci si pe urmatorii pana la final...
:bere:

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex andrei11

Fără  :bere:
În 2011 s-au apucat efectiv de treabă  pentru M 5.
Fără  :bere:
Deși știau de la început că formula cu << Cei 3 ani >> e gargară pură fără nicio acoperire, de ce i-a apucat aproape prima jumătate de an 2018 pentru această  licitație ?
Fără   :bere:
Acum pe bune, sunt absolut sigur că ei știau de atunci din 2011 că M 5 - racordul M 5 - va fi gata peste 10  ani, în 2021.
Fără   :bere:  . Mai degrabă e speță de Rahova / echivalent.
____________________
Continuă să se susțină ideea absolut tâmpă că M 6 va fi gata în iunie 2020. Chiar nu e nimeni să-i tragă de urechi pe acești postaci ?

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

Sa nu-mi spui ca nu stii si ai uitat complet istoria recenta <batrane>...sau <roza>???
...ori ai fost plecat in vacanta la plaja in Mauritius in perioada asta???
...nici salam cu soia ante si nici soia fara salam post?...doar usturoi?
(Pardon, ceapa esalota frantuzeasca, din aia boiereasca de la care nici gura nu miroase...)
:bere:
Chiar nu-ti este clar ca e nevoie si de ceva rame de metrou pentru M5 nu doar rame TBM?...ca altfel e doar vermicompost?

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex andrei11

Ramele trebuiau comandate la timpul lor.
Acum e o problemă :
Dacă comanzi ramele și nu ai unde să le parchezi  e de râsu - plânsu.
Dar nici să nu poți da drumul la magistrală că n-ai rame nu e în regulă. Adică să întârzii lucrările în mod voit că tot n-are ce să circule pe șine...
_________________
Dacă depoul M 4( 6 ) de la Străulești ar fi fost gata problema era ca și rezolvată...
__________________
PS : Un lucru nu mi-e clar...
Când s-a dat drumul la M 1 Republica - Semănătoartea ( Petrache Poenaru )nu era în exploatare decât minidepoul de 7 linii de la Ciurel.
Unde stăteau garniturile noaptea ?

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex oache81

Mai e loc de cateva pe drum pe la Unirii de exemplu.Si initial au fost 6 statii si rame de cate 2 vagoane.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex andrei11

N-am înțeles faza cu Unirii.
Am întrebat când traseul a fostSemănătoarea - Republica, NUSemănătoarea - Timpuri Noi. Când s-a dat drumul la Republica în scurt timp ramele au fost formate din 4 vagoane. Unde le garau noaptea ? Nu exista decât minidepoul cu 7 linii de la Crângași.

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex subway guru

La Crangasi n-a fost depou niciodata...
Depourile au fost/sunt Ciurel, Militari, IMGB, Pantelimon, remiza de la Gara de Nord1, si acum mai nou Straulesti si Valea Ialomitei...
Gresesc cumva?

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex punmeister

andrei11 wrote:
N-am înțeles faza cu Unirii.
Am întrebat când traseul a fostSemănătoarea - Republica, NUSemănătoarea - Timpuri Noi. Când s-a dat drumul la Republica în scurt timp ramele au fost formate din 4 vagoane. Unde le garau noaptea ? Nu exista decât minidepoul cu 7 linii de la Crângași.

Nu se garau in remiza Republica, liniile 4 si 5 de la Eroilor si linia 3 de la Piata Unirii?

 


Re: Achizitia de trenuri noi pentru Metrorex andrei11

# guru--> Crângași / Ciurel. Sunt sigur că ți-ai dat seama că am confundat Crângașiul cu Ciurelul.
Valea Ialomiței e tot un minidepou. Depoul adevărat va fi la Pantelimon.
Depou adevărat este la Străulești dar cred că nu e gata anul ăsta.

 


Go to page:  1  ... 49 50 51 52 53 54 55  ... 85
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419396 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use