MetrouTrenurile de metrou din București

 

Topic: Locomotive LDH ale Metrorex

50 posts, 38815 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Locomotive LDH ale Metrorex alexxd_31

Pana la intrarea in statia Berceni (pe partea stanga in directia Berceni) se pot vedea garate 3 Ldh-uri si o rama iva. Poate reuseste cineva sa le faca poze. Legat de vagoanele de incalzire Wit (si practicile Cfr in lipsa acestora) propun continuarea discutiilor in topicul legat de Cfr.

 


Re: Locomotive LDH ale Metrorex punmeister

Aceea rama IVA este 041.

 


Re: Locomotive LDH ale Metrorex andrei11

1) Despre vagoanele de incalzit cu aburi topicul potrivit ar fi in opinia mea :
Transportul feroviar în România / Istoria transportului feroviar din Romania / Intrebari si raspunsuri , adica :
viewtopic.php?f=152&t=3287&p=158718#p158718
2) Despre LDH - urile Metrorex ele sunt adaptari ale acestei locomotive :
5-24-2016 9-05-27 AM.png (526.24 KB; downloaded 8224 times)

Care am impresia ca a circulat inaintea inceperii constructiei metroului. Oricum locomotiva din imaginea de mai sus si locomotiva Metrorex au istorie comuna, fiind surori apropriate.
Mai jos spre comparatie si locomotiva M.
E.png (845.12 KB; downloaded 8170 times)

Revin
Acum chiar ca nu mai sunt sigur, care locomotiva a fost prima, cea albastra sau cea rosie ?  Poate face precizarea un cunoscator, eu sunt amator la acest capitol.

 


Re: Locomotive LDH ale Metrorex alexxd_31

L45H face parte din Clasa 87 CFR. Este o locomotiva pentru ecartament ingust 760mm.
LDH 45 s-a produs intre 1965 si 1983.
L45H a fost produsa intre 1979-1984.

Am si eu o nelamurie. Locomotiva alba fotografiata in depoul Militari este LDH25 sau  B – DM.

 


Re: Locomotive LDH ale Metrorex shoppy

Seria de locomotive hidraulice de la Faur este, in afara de locomotivele cu abur, singura serie de locomotive dezvoltate cu succes de industria romaneasca. Seria s-a dezvoltat normal si complet, adica incepand de la puteri mici pana la puterea maxima pe care o poate avea un LDH cu 4 osii la nivelul anilor 80, existant modele de 250, 450, 750 si 1250cp; de asemenea in paralel s-a dezvoltat si seria de locomotive de cale ingusta.

LDH45M este o adaptare a cabinei lui LDH45(sau DHA dupa alta denumire), idea ca Faur a luat o locomotiva de ingusta si pe baza ei a dezvoltat boghiuri/sasiu/orice pentru ecartament normal doar ca sa faca cateva pentru Metrorex este asa... nostima...

 


Re: Locomotive LDH ale Metrorex Shinkasen

alexxd_31 wrote:
L45H a fost produsa intre 1979-1984.

Gresit, s-au produs intre ani 1967–1985
A circulat cel putin o locomotiva pe linia CFF Reghin - Lapusna, care a fost desfintata in 1971.


De adaugat despre LDH-urile de la depoul din Berceni, sunt intr-o stare destul de proasta, au probleme la frane, transmisie si la motor.

 


Re: Locomotive LDH ale Metrorex alexxd_31

Shinkasen poti sa pui link cu sursa in care apare 1967? M-ai facut curios.
Eu  am gasit http://kisvasut.hu/view_cikk.php?id=829&lang=ro
Totus e ceva ciudat: https://en.wikipedia.org/wiki/PKP_class_Lxd2

 


Re: Locomotive LDH ale Metrorex Shinkasen

Uite aici, se pare ca nemti au pagina intreaga pe wiki dedicata exclusiv acestei locomotive.
https://de.wikipedia.org/wiki/FAUR_L45H
Si totusi cea in engleza zice ca-i din 64 ... acu' cine mai stie?  :lol:
https://pl.wikipedia.org/wiki/FAUR_L45H

 


Re: Locomotive LDH ale Metrorex subway guru

La ora actuala, 'pe surse' ar fi doar un 'Mitica' functional pe deplin in herghelia Mrex...

 


Re: Locomotive LDH ale Metrorex Mihai Nicolae

IMG_4039.jpg (126.12 KB; downloaded 8143 times)

 


Re: Locomotive LDH ale Metrorex zapacitu

Ce frumos, au scos locomotiva la aer!

 


Re: Locomotive LDH ale Metrorex Mihai Nicolae

zapacitu wrote:
Ce frumos, au scos locomotiva la aer!
A fost scoasa la aer pentru a tracta noile trenuri CAF
IMG_7988_wm.jpg (224.67 KB; downloaded 7863 times)

 


Re: Locomotive LDH ale Metrorex ByOnu

Asta mica a trecut ieri seara pe la 22.10 prin Tineretului spre Berceni. Deci nu stiam ce huruia si tot huruia aproape un minut. Apoi dintr-o data trece in viteza prin statie si, desigur, s-a auzit splendoarea de motor inca mai bine de un minut.

Iti da cateva frisoane la cum toarce! :lol:

Dar oare de unde venea? Sa fi plimbat oare un CAF?

 


Re: Locomotive LDH ale Metrorex Lanimereala

ByOnu wrote:
Asta mica a trecut ieri seara pe la 22.10 prin Tineretului spre Berceni. Deci nu stiam ce huruia si tot huruia aproape un minut. Apoi dintr-o data trece in viteza prin statie si, desigur, s-a auzit splendoarea de motor inca mai bine de un minut.

Iti da cateva frisoane la cum toarce! :lol:

Dar oare de unde venea? Sa fi plimbat oare un CAF?


Sa nu fi plimbat ceva CAF spre Pipera? Desi imi pare foarte putin probabil, asta facea. Aprops, daca are cineva planurile retelei de Metrorex ar fi ideal sa o posteze. Daca este pe forum, o caut, dar doar ziceti-mi.

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Trenurile de metrou din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use