Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Liniile școlare ale STB (TX) (2019-2021)

128 posts, 52069 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
 

📖 Pagination options
Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 Andi_C

Intrebarea mea este daca cine va știe ce autobaze vor deservi cele 4 linii școlare ?  (În reportajul celor de la ProTv era 6349 deci Autobaza Titan este in plan)

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 Dragos31

Dacă vor să fie doar cu Otokare "mici" vor fi implicate două sau trei autobaze.

În schimb, dacă se va merge în paralel și cu Citaro/Kent C-12, ar fi logic ca liniile să ajungă în curtea celor de la Titan.

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 cris_m

Dragos, tu ai fost macar virtual pe Lunca Bradului sa vezi cum arata strada? Daca eu iti spun ca abia au loc autobuzele de 10 metri, cu tot cu sensul lor unic, de ce mai intrebi aiurea in tramvai daca pot baga autobuze de 12 metri? Nu vrei eventual sa bagam autobuz biarticulat sau tramvai?

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 Dragos31

Am trecut în urmă cu 2 ore pe Lunca Bradului pentru niște poze. Nu am vorbit "la mișto". Cu puțin efort pot încăpea și cele de 12 metri, trebuie doar să se vrea.

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 Dragos31

In statiile celor 4 trasee scolare au fost montate placute de statie pe care sunt mentionate si orele la care autobuzele efectueaza fiecare oprire de pe traseu.













De asemenea, statiile celor 4 trasee scolare.

Linia T1





Linia T2





Linia T3





Linia T4



 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 cris_m

Dragos31 wrote:
Am trecut în urmă cu 2 ore pe Lunca Bradului pentru niște poze. Nu am vorbit "la mișto". Cu puțin efort pot încăpea și cele de 12 metri, trebuie doar să se vrea.

Cand o sa fie parcati toti necivilizatii stanga-dreapta strazii sa-si lase pretiosii la scoala, nu o sa mai incapa nici alea de 10 metri. Acum strada e goala ca e vacanta, imaginea pe care ai vazut-o e inselatoare. Asculta aici la cineva care sta in zona de peste 15 ani ca nu vorbesc ca sa fiu Gica Contra.

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 TibiV

cris_m,

exercitiile pentru cutremure se fac atunci cand nici vantul nu clinteste frunza, si alea pentru inundatii atunci cand nici broastele nu mai au suficienta apa in albia raului, de secata ce este...

Adica teste imaginare, in conditii care nu nu se vor realiza vreodata...
;)

(Ca precizare: am locuit in Titan de pe vremea cand zona in discutie era inca parte a comunei Dudesti-Cioplea, si blocurile de astazi NU existau... Scoala 195 cu atat mai putin...)

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 alexandru_gr

Harta celor 4 trasee școlare
351-2-3-4.jpg (1.11 MB; downloaded 5188 times)

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 andrei11

Măi să fie, deci în acel perimetru există numai Școala 195 ???? Alte școli nema, pauză totală. A  :evil:  comuniști, au ținut prostimea analfabetă.

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 Andrei98

Pai de asta ma întreb și eu de ce exista discriminarea asta, parca celelalte scoli au râie.

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 WAYNEN

În perimetrul cuprins între Bulevardul Nicolae Grigorescu,Bulevardul Camil Ressu și Strada Liviu Rebreanu se mai află pe lângă Scoala Gimnazială nr 195,Școlile gimnaziale nr 88 și 89,plus Liceul Teoretic Dante Alighieri.
M-am uitat pe orar și am văzut că doar dimineața sunt 2 respectiv 3 autobuze.În rest rămâne un singur autobuz pe traseu.
În altă ordine de idei(deși e un pic off-topic),consider că ar trebui eliminat schimbul de după-amiază în învățământul preuniversitar pentru că dă toată ziua peste cap.Eu am făcut clasele 1-8 dimineața,a 9-a după-amiaza și 10-12 dimineața(nu m-am mutat la alt liceu,dar așa s-a schimbat programul când am intrat în a 10-a) și vă spun că nu m-am acomodat deloc la schimbul de după-amiază când eram în clasa a 9-a.

Revenind la circulația autobuzelor școlare,propun următoarele ore de circulație(dacă va fi eliminat schimbul de după-amiază):
Plecările de la școală vor fi la: 07:10-07:15, 08:10-08:15, 11:10-11:15, 12:10-12:15, 13:10-13:15, 14:10-14:15.
Sosirile la școală vor fi la: 07:45-07:50, 08:45-08:50, 11:45-11:50, 12:45-12:50, 13:45-13:50, 14:45-14:50.

Am hotărât să fie plecări și sosiri între orele 8 și 9 în cazul în care elevii nu vor face din anumite motive prima oră de curs.

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 Dragos31

Transport gratuit pentru elevi cu autobuze școlare, din 9 septembrie

Începând cu data de 9.09.2019, se vor înfiinţa patru linii şcolare speciale, care vor funcţiona în corelare cu structura noului an şcolar, doar în perioadele semestriale când sunt desfăşurate cursuri.

Proiectul este unul pilot şi este destinat elevilor Școlii 195 (Hamburg) din Sectorul 3 al Capitalei.

Autobuzele şcolare vor circula pe patru trasee fixe, vor prelua copiii din staţii prestabilite şi vor purta indicativele “AS-T1-Şcoala nr. 195 (Hamburg)”, “AS-T2-Şcoala nr. 195 (Hamburg)”, “AS-T3-Şcoala nr. 195 (Hamburg)” respectiv “AS-T4-Şcoala nr. 195 (Hamburg)”.

Liniile nu vor funcţiona în perioadele vacanţelor, sărbătorilor legale, sau a altor zile hotărâte de autorităţi ca fiind libere pentru elevi.

Sursa: http://www.stbsa.ro/mobile/comunicat1.php?nrcom=1112

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 ANTENA

Dragos31 wrote:
In statiile celor 4 trasee scolare au fost montate placute de statie pe care sunt mentionate si orele la care autobuzele efectueaza fiecare oprire de pe traseu.



Panourile astea sunt de un prost gust sinisitru. Nu s-a gandit nimeni la aspect.
Mai ca le trebuiau si niste gauri sa nu le rastoarne vantul.
Ce ar fi fost daca erau ca in piata Unirii de ex.?
Frumos enumerate toate liniile si dedesubt cate o caseta pt fiecare linie cu trecerile prin statii.
Deh

 


Re: Liniile Școlare T1, T2, T3, T4(Școala Gimnazială Nr. 195 ByOnu

Ba din contra, cum ar fi ca placutele de la Unirii sa fie precum acestea macar? Mi se par mai mult decat decente chiar. :applause:

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420546 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use