Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Linia Expres 781: Gara Basarab - ELI-NP Măgurele

65 posts, 35507 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5
 
 

📖 Pagination options
Re: Linia Expres 781: Gara Basarab - IFA Măgurele 1689

Victor92 wrote:
[...]
Singurul castig pe care il vad este pentru cei care lucreaza la IFIN si ELI-NP sau pentru strainii care vin de la OTP ...


Pina prin '96 - '97 (?) Platforma Magurele a avut propriile linii de transport pentru angajati. In vremurile "de glorie" (pre '89), exista un parc de vreo 10+ autobuze 111 RDS care faceau doua curse dimineata si doua dupa amiaza in cam toate colturile Bucurestiului.

In alta ordine de idei, nu cred ca se va aventura nici un cercetatir strain cu 780 si 781 de la OTP.

Mai repede suna un coleg / comanda un Uber sau (in caz extrem) ia un taxi.

781 e doar inca o trompeta RAT... pardon ! STB. Ii prezic rasuflarea pina in vara viitoare (sau or s-o mentina in moarte clinica cu oncursa la doua ore).

 


Re: Linia Expres 781: Gara Basarab - IFA Măgurele rosetti61

download/file.php?id=144720
Ca zi cum ai zice "Universitatea UPB"; nu se poate sa n-o comita in vreun fel...

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Linia Expres 781: Gara Basarab - IFA Măgurele Mircea G

O mare porcarie marca ratb , pardon STB .
De ce trebuia sa fie linie taxata special , cind majoritar circula prin oras ? Asta trebuia sa fie o linie normala , cu statii normale , cu capatul in centru la Magurele , si interval de succedare maxim 10 minute .
Asta ar insemna transport in comun .
Actuala linie , este o panarama ce va dispare in scurt timp.
PS .
IFA Magurele se va spune si peste 30 de ani , ca asa a intrat in vorbirea populara .

 


Re: Linia Expres 781: Gara Basarab - IFA Măgurele TibiV

O multime de oameni coboara si acum in statiile Budapesta, Perla, sau la Casa Scanteii...

Ciudat pentru cei tineri, asa cum si mie in anii '70-'80 mi se parea ciudat sa ii aud pe cei batrani vorbind despre blocul Capșa si alte "traznai capitaliste"... :lol:

 


Re: Linia Expres 781: Gara Basarab - IFA Măgurele Victor92

La cateva zile de la infiintarea liniei 781 , nu s-au stabilit autobuzele titulare pe tronsonul cuprins intre Gara Basarab si ELI-NP Magurele (as prefera sa utilizam denumirea corecta a capatului din Ilfov).

Astazi le-am zarit (cel putin) pe 4826 si 4853 , doua masini extrem de muncite la Titan ...

In urma cu cateva zile, 4826 nu avea traseul memorat, dar situatia s-a rezolvat.

4826 - Linia 781 - Academia Militara



 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Linia Expres 781: Gara Basarab - IFA Măgurele V2A

Victor92 wrote:
Asta am inteles, dar ar fi ciudat sa spuna ELI-NP  :lol:

Denumirea staţiei de autobuz ” IFA Măgurele” se modifică în “ELI-NP Măgurele”[/b:1thqz9j7]

Ca urmare a solicitării făcute de către Institutul Naţional de Fizică şi Inginerie Naţională, începând cu data de 1.10.2018, denumirea staţiei terminale, aferente liniei de autobuz 781, ” IFA Măgurele”, se modifică în “ELI-NP Măgurele”.

http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=943

 


Re: Linia Expres 781: Gara Basarab - IFA Măgurele punmeister

Se pare ca cineva l-a ascultat pe Victor :D

 


Re: Linia Expres 781: Gara Basarab - IFA Măgurele Victor92

Lol. Nu cred asa ceva  :!:  :shock:

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Linia Expres 781: Gara Basarab - IFA Măgurele V2A

Autobuzele liniei expres 781 vor efectua opriri şi în staţiile „Şos. Progresului”

În urma adresei făcute de către Asociaţia de Dezvoltare Intercomunitară pentru Transport Public Bucureşti-Ilfov, începând cu data de 5.10.2018, ora 9.00, autobuzele liniei expres 781 vor efectua opriri şi în staţiile „Şos. Progresului”, comun cu cele ale liniilor 122,226,385, amplasate pe Calea 13 Septembrie, în ambele sensuri.

http://stbsa.ro/comunicat1.php?nrcom=945

 


Re: Linia Expres 781: Gara Basarab - IFA Măgurele Dragos31

Azi am calatorit si eu cu linia 781, cateva impresii:

- autobuzul a circulat gol, cu exceptia unui pasager care a crezut ca s-a urcat in 385;
- traseul este linistit, fara a avea ambuteiaje de durata;
- lumea inca se uita ca la urs la autobuzele liniei... .

In continuare, va las sa vizionati cateva fotografii realizate in urma cu aproximativ doua ore:
4818 - Linia 781 - Statia ''Pod Eroilor'' - 27.10.1018
4818.jpg (123.8 KB; downloaded 5534 times)
781 photo 2.jpg (57.7 KB; downloaded 5533 times)
781.jpg (53.92 KB; downloaded 5532 times)
ELI-NP.jpg (135.2 KB; downloaded 5534 times)
Grafic ELI-NP.jpg (84.98 KB; downloaded 5529 times)

 


Re: Linia Expres 781: Gara Basarab - IFA Măgurele andrei11

Dragos31 wrote:
- traseul este linistit, fara a avea ambuteiaje de durata;

De circulat cu autobuzul  în cursul săptămânii...

 


Re: Linia Expres 781: Gara Basarab - IFA Măgurele Dragos31

andrei11, la asta nu m-am gandit...

 


Re: Linia Expres 781: Gara Basarab - IFA Măgurele alchimistul

Totusi, cati cercetatori lucreaza sambata si duminica? Se arde motorina degeaba, prieteni, e jaf de bani publici. Idem 696. Si, desi mi-am dorit mult o linie pe calea Victoriei, o spun cu regret ca si 698 sau 362 cara aer.
Pentru institut era nevoie cel mult de o "Cursa speciala", cu program adaptat strict la nevoile personalului, adica probabil 2-4 curse zilnice. Zic si eu, un autobuz la 30 de minute e enorm. Lucrez in zona 13 Septembrie - Panduri si nu o data am vazut dimineata autobuze cu 1-2 calatori in ele la ore de varf (8:30, 18:15). Macar sa-l "declaseze", sa nu mai fie linie expres si in mod cert s-ar gasi calatori platitori, oricum mai multi decat acum

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Linia Expres 781: Gara Basarab - IFA Măgurele V2A

Orarul liniei 781 a fost modificat. Pare că a rămas cu doar două ture în loc de 4.
781_0.pdf
781_0.pdf (69.97 KB; downloaded 361 times)
781_50.pdf
781_50.pdf (70.06 KB; downloaded 307 times)

 


Go to page:  1 2 3 4 5
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419392 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use