Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 773198 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 77 78 79 80 81 82 83  ... 165
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo andrei11

Pumn în plină figură :
Când va renunța  STB - ul la aceste linii regionale pe motiv că le aduce numai pierderi  și  că nu și- a mai  prmit subvenția  de la stat / primării,  etc  de luni de zile ?

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Daniel2000

Nu inteleg ce pierderi ar aduce regionalele pentru STB. Iti spun eu un lucru. Toti cei din Ilfov care circula cu autobuzele platesc călătoria. De ce? Pentru ca e mult mai convenabil sa platesti 1.5 lei pe calatorie la STB decat 4 lei pe călătorie la maxi cum era inainte. STB ul are mai mult profit din regionale decat din liniile urbane. Am circulat odata cu R457 si toti cei care s- au urcat au validat calatoria. In schimb de multe ori cand merg cu autobuzul pe liniile urbane, eu sunt singurul care valideaza călătoria.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo MikeT

:)) Ciudat. Aveam impresia ca toti cei care circula cu STB pe liniile preorasenesti gandesc astfel: gratis e mai ieftin decat sa dau 4 lei la microbuz. :D

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo WT_fan06

Ilfovenii se bucură şi sunt recunoscători că pot circula în sfârşit civilizat şi mai ieftin cu STB, spre deosebire de foarte mulți bucureşteni care iau STB-ul ca pe ceva gratuit, cuvenit. Asta e diferența.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo andrei11

1) Mulți bucureșteni au abonament.  :)
2) N-ați citit bine ce am spus eu, vă rog mai citiți odată ! Subvenția primită de la stat / primării. Un bilet real costă vreo 12 lei, diferența de la 1,5 lei este acoperită din subvenții. Despre ele este vorba și nu despre faptul că oamenii validează cardul !
3) Nu există abonament și pentru liniile preorășenești ?

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Dragos31

andrei11 wrote:
1) Mulți bucureșteni au abonament.  


Adevărat, dar abonamentul trebuie validat la fiecare urcare în vehicul. ;)

andrei11 wrote:
3) Nu există abonament și pentru liniile preorășenești?


Da, există abonament pentru liniile regionale.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Andrei98

andrei11 wrote:
1) Mulți bucureșteni au abonament.

Foarte multi, mai ales aia care nu au ce valida si cand urca controlul se goleste autobuzul.

 



Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Dragos31

Andrei98 wrote:
Foarte multi, mai ales aia care nu au ce valida si cand urca controlorul se goleste autobuzul.


Sa fi vazut azi pe Stefan cel Mare; opreste autobuzul(in care eram si eu, un 330), destul de gol, maxim 25 de calatori, urca pe la usa din spate 2 controlori. Cam 10 calatori coboara si fug in spate sa-l ia pe 335. Controlorii coboara si ei, si se urca in autobuzul amintit in enuntul anterior.  :lol:    

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Daniel2000

Am observat ca toate liniile regionale au termen pana in decembrie 2019. Este adevarat ca de la 1 ianuarie 2020 in unele comune unde primăriile nu mai vor sa aiba contract cu STB, acesta va dispărea din comunele respective. Eu de exemplu, am vorbit cu un consilier de la primaria de la mine din comuna si mi a spus ca primarul va tine STB ul doar 6 luni pe motiv ca plateste foarte mult la STB. Intrebarea mea e, daca nu va mai opera STB ul, ce se va intampla cu aceste trasee? Va veni din nou maxi?

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Costin

Sunt prosti. Subventia e aceeasi si la STB si la privati. Pentru ca nu e o intelegere intre primarie si operator, ci intre ADTPBI si operator.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo dany

Sunt slabe sansele, aceste trasee vor fi operate maxim 18 luni de privati sau STB dupa care este posibil sa avem o alta licitatie. In mod cert nici o primarie nu o sa faca nimic de capul ei, principalul dirijor in Ilfov fiind consiliul judetean. Ramane de vazut de la 1 iunie pe care trasee vor lua privatii si pe care le va lua STB, deoarece ma indoiesc ca au avut privatii de unde achizitiona atatea masini intr-un timp atat de scurt(asta doar daca nu au luat masini noi)

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Utilizator anonim

Chiar zilele trecute ST Voluntari a lansat licitatia pentru alte 30 de autobuze.

Primăria Voluntari a lansat licitația pentru achiziția a 30 de autobuze cu podea joasă, din gama 12 metri, capacitate minim 75 călători și minim 34 de locuri pe scaune, pentru transportul regional București – Ilfov. Valoarea contractului este de 3,9 milioane lei. Autobuzele pot să fie noi sau rulate (second-hand), însă parcursul total deja realizat nu trebuie să depășească valoarea de 1.000.000 km. Ofertele pot fi depuse până la data de 27.05.2019.

Luând în considerare faptul că autobuzele care vor fi achiziționate sunt destinate serviciului comunitar de transport public local de călători în Orașul Voluntari și în Regiunea București – Ilfov, ținând cont de întinderea şi caracteristicile geografice ale arealului în care vor opera autobuzele, situarea într-o zonă de câmpie, o rețea rutieră fără declivități, ținând cont de populaţia totală deservită, precum și de dispunerea acesteia în teritoriu, de existenţa şi starea de viabilitate a infrastructurii rutiere şi de necesitatea ca serviciul de transport să deservească cât mai bine nevoile de deplasare ale populaţiei, în completarea parcului auto deja existent al S.C. Serviciului Transport Voluntari S.R.L., sunt necesare 30 (treizeci) de autobuze urbane / regionale, de capacitate medie, cu podea joasă, cu o capacitate de încărcare de minim 75 călători, având minim 34 de locuri pe scaune (incluzându-l şi pe cel al conducătorului auto), care să asigure şi să faciliteze accesul persoanelor cu mobilitate redusă (autobuzele trebuie să aibă podea coborâtă şi rampă de acces care să permită accesul persoanelor cu dizabilități).


https://mobilitate.eu/voluntari-autobuze-ilfov-stv/

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Daniel2000

S.T Voluntari ar urma sa opereze cele 5 rute interne ( 416, 450, 467, 468 si 473) si liniile dinspre Stefanesti, adica 409, 410 si 415 si daca nu ma insel si liniile 412, 411 si 417. Pe linia 417 si 412, 3 masini ar fi suficiente, in schimb pentru linia 411 ar trebuie sa fie 4 sau 5 autobuze, iar pentru liniile 409, 410 si 415 ar trebuie sa fie minim 6, 7 autobuze ca sa faca fața. STB ar putea opera 412 si 417 cu 3 ture pentru fiecare traseu.

 


Go to page:  1  ... 77 78 79 80 81 82 83  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420985 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use