Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 778064 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 74 75 76 77 78 79 80  ... 165
 
 

📖 Pagination options
  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Tom

CiprianTRB wrote:
STB ar mai trebui sa cumpere măcar 50 de autobuze mai scurte pentru linii care circula pe străzi înguste, sau cu putini călători.
Azi în jurul prânzului eram în R430, când a făcut curbă de pe Strada 1864 spre Strada Paralutelor, autobuzul era sa se tamponeze cu o mașină parcata, pentru ca e foarte greu sa iei curbă acolo din cauza faptului ca autobuzele sunt prea lungi pentru acele străzi, plus ca gradul de ocupare maxim pe care l-am văzut în R430  este de 6/10 la orele de vârf!
Dragos31 wrote:
Pe regionale o să vedem Kent-uri scurte abia peste vreo 10-12 ani...
Dacă rezistă până atunci. :roll:
Dată fiind poziționarea localităților de destinație pentru linia R430, ca și în cazul câtorva alte linii de prin Ilfov în aceeași situație, SîTîBî-SA ar putea face o excepție. Pentru alte linii, autobuzele nu intră pe străduțe înguste din București și de la limita lui.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo V2A

Din câte am văzut astăzi, locul de staționare la Piața Eroii Revoluției pentru autobuzele liniilor R419 și R465 este această alveolă:
https://www.google.com/maps/@44.4029564 ... 312!8i6656

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo sethsteeman

Autobuzele stationeaza acolo cam de prin februarie sau inceputul lui martie daca nu ma insel.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo dany

Colegii care sunteti in tema, noutati legate de 1 mai sau asteptam 1 iunie?

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Daniel2000

Din ce stiu eu, cel mai probabil de la 1 mai o sa se infiinteze linia R467 de la Bucur Obor pana la Voluntari. Iar de la 1 iunie o sa se infiinteze celelate linii regionale. Am vazut ca toate liniile care trec prin Voluntari, inafara de R413, or sa fie operate de STV, adica liniile R411, R412, R417, R409, R410 si R415.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo dany

De la 1 Mai, la autobaza Titan cel putin, nu apar noi linii regionale. Asteptam un nou inceput de luna, dar nu stim care luna pentru ca mie unul mi se par cam impotmolite lucrurile in implementarea acestui plan de transport... Inceputul a fost promitator si cam atat :)

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Alex21

Linii noi la Militari de la 1 Mai?

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo dany

Pana acum nu, insa depinde ce vine pe 30 aprilie din directie(daca lucreaza cineva), sa nu avem parte de un nou 1 februarie

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Daniel2000

Nici Pipera nu cred ca va mai infiinta regionale de la 1 mai. Am inteles ca pe 1 iunie linia R457 va primi 5 ture, fata de 2 ture cum are acum.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo dany

La 1 iunie se va ajunge, teoretic, cu implementarea turelor la numarul din planul de transport si va spun sigur 5 ture pentru R457 sunt enorm de multe, 3 ar fi suficiente iar cu diferenta de masini introdusa o alta regionala. Am spus teoretic deoarece nu ma va mira daca se mai decaleaza ceva, imi este scarba deja de superficialitatea autoritatilor si de dificultatea cu care se misca lucrurile. Planul de transport trebuia implementat deja si din ce se stia STB trebuia sa aibe tegionalele, insa interesele unora primeaza in fata celor ale locuitorilor de langa Bucuresti. Oricum timpii per cursa sunt enormi, si aici ma refer la toate regionalele de Titan, sunt linii care invart roata 30-40 de minute si stationeaza cate o ora pe fiecare capat. Un alt aspect pe care doresc sa il semnalez este ca numarul de curse prevazute in planul de transport nu se pupa deloc cu realitatea din graficul liniilor. Eu unul mi-am pierdut orice speranta de a avea STB in localitatea mea, sunt resemnat ca ma voi trezi cu privati :)

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Costin

Nu va fi nici o diferenta intre STB si privati, nici ca vehicule (adica nu vor fi dube), nici ca taxare.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo dany

Teoretic, practic vom vedea, cum au tot intarziat implementarea planului ce te-ar mira sa se spuna ca sistemul nu poate fi implementat sau ca cheltuielile de transport nu sunt acoperit sau te mai miri ce... Privatii oricum vor face tot ce vor ei si veti vedea asta

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo punmeister

Ideea e ca acum au cu ce sa faca linii regio.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo dany

Categoric au, in Titan la ora 13:30 miercurea trecuta behaia garajul de autobuze, nu am vazut atatea masini niciodata in acel garaj si mai erau si in traseu 100-120, iar in 2 saptamani STB va mai avea inca 60 de masini care vor iesi din urbane, dar de ce sa nu le tinem noi sigilate prina garaje si sa asteptam poate poate isi cumpara privatii masini conforme pentru regionale, iar Citaro sa le trimitem la Chisinau sau de ce nu sa le casam. Asta e Romania noastra, autostrazi facute la pret dublu, transport feroviar la pamant, transport rutier la fel... Au trecut 30 de ani de la revolutie si in afara de cladiri moderne si masini personale de ultima moda nu avem nimic

 


Go to page:  1  ... 74 75 76 77 78 79 80  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421838 posts in 5255 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use