Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 773022 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 116 117 118 119 120 121 122  ... 165
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre traseele regionale din Ilfov (R 4XX) barbuandrei

Nu dispare R431. Se reface programul de circulatie, scazand minutele, deoarece in contextul traficului actual, timpul de parcurgere a unei semi-curse a scazut la jumatate.

 


Re: Discuții despre traseele regionale din Ilfov (R 4XX) CiprianTRB

Nu îmi este clar dacă linia R430 va dispărea definitiv sau doar temporar pe perioada pandemiei... Nu este o linie foarte aglomerata în general sunt scaunele ocupate și 10-15 călători în picioare, dar asta nu înseamnă că linia trebuie desființată, în prezent pe străzile Apenductului, Crinului se construiesc o grămadă de blocuri, și ar fi o prostie ca aceasta linie sa fie desființata, pentru ca va lăsa sute de viitori locatari fără transport.
Cum dorește ADTPBI sa reducă traficul, dacă nu oferă o alternativa viabila la mașină personala?!

 


Re: Discuții despre traseele regionale din Ilfov (R 4XX) dany

In continutul anuntului se spune clar ca se suspenda si nu se desfinteaza. Deci dupa ce vom trece peste acest hop lucrurile vor reveni la normal, sa speram. Ideal ar fi sa treaca repede dar realitatea ne contrazice...

 


Re: Discuții despre traseele regionale din Ilfov (R 4XX) andrei11

Nici nu îți dai seama când treci de la suspendare la desființare !

 


Re: Discuții despre traseele regionale din Ilfov (R 4XX) CiprianTRB

Am văzut în câteva poze cu plăcutele de stații faptul ca sub plăcutele STB se afla niște plăcute Regio Serv Transport, cu linia R462. Din câte știu aceasta firma ar trebui sa fie Societatea de Transport a primăriilor Buftea și Corbeanca.
Acea linie circula în prezent? Dacă circula de ce nu este integrata în ADTPBI?  :think:

 


Re: Discuții despre traseele regionale din Ilfov (R 4XX) rosetti61

Stie cineva mai mult ce e cu linia R462 - Regio Serv Transport srl?

 



Re: Discuții despre traseele regionale din Ilfov (R 4XX) CiprianTRB

Hotărârea nr. 463 din 2019-08-27 PRIVIND ACORDAREA DE MANDAT SPECIAL ASOCIATIEI DE DEZVOLTARE INTERCOMUNITARA PENTRU TRANSPORT PUBLIC BUCURESTI - ILFOV PENTRU DELEGAREA SERVICIULUI DE TRANSPORT PUBLIC DE CALATORI CATRE OPERATORUL "SC REGIO SERV TRANSPORT SRL"
H463_19.pdf
H463_19.pdf (976.54 KB; downloaded 284 times)

https://hcl.usr.ro/pmb/2019/h463

 


Re: Discuții despre traseele regionale din Ilfov (R 4XX) alexandru_gr

Si ce traseu ar avea această linie?

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov Daniel2000

Stimaţi cetăţeni,
Venind in sprijinul dumneavoastra, cu ajutorul Asociatiei de Dezvoltare Intercomunitara Bucuresti-Ilfov si al Primariei Municipiului Bucuresti , din data de 06.04.2020 va fi prelungit traseul regional R468 – BUCUR OBOR – VOLUNTARI- STEFANESTI – DASCALU – GAGU, parcul auto va fi suplimentat pe acest traseu.
PROGRAMUL DE TRANSPORT PENTRU LINIA R 468
VALABIL INCEPAND CU DATA DE 06.04.2020
LINIA R468 - BUCUR OBOR – VOLUNTARI- STEFANESTI – DASCALU – GAGU

Foarte bine! Asa vor scapa in sfărsit si cei din Stefanesti si Dascalu de mizeria aia numita "maxi-taxi". Oricum e o prelungire inutilă, traseul doar trece pe la periferia localitatii Dascalu, nu intra si in Dascalu. Plus ca cei din Stefanesti si Dascalu au treaba cu Voluntari, pe DN2, pe unde trece si maxi-taxi, nu pe Andronache. STV putea totuși de la bun început sa infiinteze linia R415 si asa era foarte bine. Oricum e demn de laudat initiativa STV. Așteptăm si marcheze statiile cu placute de statii. Pe R417 soferii opresc, in satul Ganeasa, in 6 locuri diferite si au o statie foarte periculoasă unde lasa calatorii fix in șanț, in curba si unde nu ai trecere de pietoni. Chiar daca primaria a facut statie, soferii de pe R417 tot unde stiu ei opresc...

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov dekolor

Cred ca singurele placute STV sunt cele de pe linia R416, si asta doar in cateva statii din Voluntari. Pe R417 in schimb, un sofer mi-a dat de inteles ca primaria din Ganeasa ar trebui sa puna placute si sa faca statiile. Desigur, sunt si alte probleme, precum cea a introducerii liniilor STV pe aplicatia InfoTB, plecarea la ora corecta de la capete, asigurarea unui numar adecvat de ture pentru fiecare linie in parte, dar probabil vor mai trece inca cativa ani pana vom ajunge la normalitate.

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov Daniel2000

În primul rand, soferii de la STV nici nu stiu pe ce planeta traiesc, dar altminteri sa stie cine trebuie sa puna placutele de statii. Odata era un sofer care vorbea cu cineva la telefon si zicea ca s-a angajat de putin timp la "Ratb-ul acesta din
Voluntari".În al doilea rand placutele de statie le monteaza operatorul de transport nu primaria. STB macrheaza statiile in Ganeasa pe R457 dar STV nu desi si STV si STB sunt operatori ai ADTPBI, deci STV este obligat sa marcheze statiile cu placute, ci nu primaria. Pe langa asta, niciun traseu inafara de R416 nu sunt marcate cu placute de stație. Daca erau restul traseelor marcate si R417, nu, dadeam vina pe primarie, ca celelate trasee sunt marcate si R417, nu, ca e primarul rau si nu pune placute.Si eu am discutat cu primarul de la mine din comuna si mi-a spus ca nu primaria marchează statiile, ci operatorul de transport, adica in cazul nostru fiind STV. Si primaria a facut statie, doar ca nu este marcată, dar doar cativa soferi opresc acolo, restul soferilor opresc unde au ei chef sa oprească. L-am intrebat pe un sofer odata de ce opreste in curbă si mi-a zis:"Ca asa vreau eu!". ADTPBI mi-a zis ca trebuie sa le fac poze si sa le trimit acestora pentru a le face o reclamație. Eu intr-adevar am facut reclamatii doar ca nu le făcusem poze la autobuzele care opreau in șanțul acela, in curbă aia...

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov Costin

Mai bine soliciti ADTPBI sa preia ei informarea calatorilor, asa cum e in orice oras normal mai la vest de noi... operatorul doar plimba vehicule, altceva e treaba autoritatii. Cand vor fi 10 operatori, eventual mai multi si in interiorul Bucurestiului, cum va fi?...

Asociatia Metrou Usor a solicitat deja asta si evident ca solicitarea a ramas in pom... dar daca punem presiune mai multi, poate se intampla totusi ceva.

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov Daniel2000

Ai dreptate, dar nu va fi niciodata asa. STV nu este in stare sa monteze placute nici pe liniile interne din Voluntari si tu vrei ca ADTPBI sa puna placute in tot Ilfovul si chiar si în București!? Buna gluma. Oricum plăcuțele de statie sunt doar niste stalpi de fier cu niste tăblițe de fier, atata tot, contează sa fie, nu conteaza daca pe ele scrie ADTPBI sau STV, si ideea cum ca ADTPBI ar marca toate statiile, pare mai mult SF si cred ca o sa mai dureze minim 1 an pana se întâmplă asta, asteptam ca STV sa marcheze statiile cu propriile placute. Norocul meu este ca verisorul meu este sofer la STV si mi-a zis ca STV are placute de statie pentru toate traseele, doar ca verisorul meu habar nu are de ce nu le monteaza...

 


Go to page:  1  ... 116 117 118 119 120 121 122  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420952 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use