Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 771513 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 75 76 77 78 79 80 81  ... 165
 
 

📖 Pagination options
  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Utilizator anonim

Problema regionalelor este ca privatii vin cu masini peste Euro 4 iar STB vrea sa vina cu Euro 3...naspa. Vedem ce se intampla. Momentan hai sa nu ne impacientam si sa petrecem sarbatorile frumos!  :bere:

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo dany

Paste fericit tuturor alaturi de cei dragi.
Nu ma inpacientez, insa daca vor fi privati macar sa isi faca treaba cum trebuie. Sunt curios de unde aduc privatii masini euro 5 :)

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo punmeister

Connexxion Voluntari ( :lol: ) au deja 30 de autobuze VDL Berkhof Ambassador 200 care sunt Euro 5 :D

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo cris_m

Ma bag si eu in discutie: mai bine un autobuz Euro 3/4 decat 50 de masini cu aceeasi norma sau putin mai sus (desi ma indoiesc). Poluarea e semnificativ mai mica....

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo dany

Sunt pentru partea lor de teritoriu, Stefanesti, Dascalu si celelalte localitati. Din ce am auzit acele DAF ale STV au avut o perioada de inactivitate de 2-3 ani

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo punmeister

Adica VDL, ca DAF bus nu mai exista de 16 ani :lol:

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Victor92

Despre liniile regionale din est-ul Capitalei nu am apucat sa vorbim mult despre ele. Am reusit acest lucru, pe scurt, intr-o postare din Ianuarie 2019: viewtopic.php?f=228&t=3987&start=490#p295602

In clipa de fata, avem 4 linii regionale. In luna urmatoare voi incerc sa revin cu o prezentare a acestora.

Pana atunci, o mica discutie despre linia R457: Republica - Pantelimon - Cozieni - Piteasca.

La Piteasca, intr-un drum de-al meu din Februarie 2019, am observat ca autobuzele intorc din 3 miscari in dreptul ultimei ulite din sat pe sensul spre Sindrilita. La vremea respectiva, auzisem ca se va "amenaja" un loc de intoarcere la iesire din sat, intr-o curba.

Asa se prezinta situatia astazi - 29 Aprilie 2019.

Piteasca Sat.jpg (57.74 KB; downloaded 3122 times)


Piteasca - Capat V1.jpg (198.08 KB; downloaded 3129 times)


DSC_1147.JPG (127.71 KB; downloaded 3124 times)

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Daniel2000

Linia R457 este de la mine din comuna. Eu stau in Ganeasa, iar Piteasca face parte de Ganeasa alaturi de Sindrilita, Cozieni si Moara Domneasca. Aici in Piteasca inca mai circula maxi taxi, 532, un singur microbuz pe tot traseul, inainte erau 2 microbuze, dar acum este doar unul. Spre deosebire de STB, maxi taxi duce spre Bucur Obor. De la 1 iunie am inteles ca linia asta va primi 5 ture fata de 2 cum sunt acum, iar cu introducerea liniei de la Cozieni spre Bucur Obor, posibil cei care au treaba spre Voluntari sau Obor, vor lua autobuzul pana la Cozieni, iar dupa il vor lua pe cel de Bucur Obor.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo GPS

Nu înțeleg de ce nu este prelungită R457 până în Șindrilița. De asemenea până la înființarea vestitei linii R403 Piața Presei - Vadu Anei, ar trebui modificat traseul liniei R458 astfel: Republica - Granitul - Pantelimon - Cozieni - Pasărea - Brănești - Vadu Anei. Astfel toate satele din comuna Brănești ar beneficia în sfârșit de serviciile STB.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo V2A

Orarul liniilor R452 și R458, valabil din 2.05.2019:
http://www.primaria-branesti.ro/images/ ... _ISLAZ.pdf
http://www.primaria-branesti.ro/images/ ... ANESTI.pdf
Tot pe site-ul Primăriei Brănești este menționat că linia R403 va fi înființată la sfârșitul lunii mai 2019.
http://www.primaria-branesti.ro/images/ ... 202019.pdf

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Daniel2000

GPS wrote:
Nu înțeleg de ce nu este prelungită R457 până în Șindrilița. De asemenea până la înființarea vestitei linii R403 Piața Presei - Vadu Anei, ar trebui modificat traseul liniei R458 astfel: Republica - Granitul - Pantelimon - Cozieni - Pasărea - Brănești - Vadu Anei. Astfel toate satele din comuna Brănești ar beneficia în sfârșit de serviciile STB.

Eu m as fi gandit la o alta chestie, prelungirea liniei R413 pana la Piteasca si modificarea liniei R458 dupa cum ai zis tu.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo GPS

Într-adevăr se poate prelungi linia R413. Mai ales dacă se dorește înființarea unui capăt de linie la ieșirea din Piteasca.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo Daniel2000

Ar fi ceva, dar daca s-ar prelungi R413 pana la Piteasca, ar trebui sa fie minim 6 autobuze ca sa faca fata si oricum afumatenii se plang din cauza ca autobuzul are capatul la Sindrilita si nu in Afumati, deci nu cred ca ar merge asa. S-ar putea prelungi viitoarea linie R417 de la Cozieni la Piteasca si desfiintarea liniei R457, astfel cu o singura linie ar mulțumi toata comuna.

 


Re: Discuții despre traseele regionale ale STB (R 4XX - Ilfo cris_m

Pai sa se apuce sa faca niste demersuri sa aiba mai multe linii, respectiv ture pe liniile existente. Autobuze sunt suficiente.

 


Go to page:  1  ... 75 76 77 78 79 80 81  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use