Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Propuneri de noi trasee

1434 posts, 394289 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 29 30 31 32 33 34 35  ... 103
 
 

📖 Pagination options
Re: Propuneri de noi trasee ByOnu

Avand in vedere ca troleibuzul nu-si mai are rostul pe Rebreanu si nici atat pe 1 Decembrie, vin cu o propunere (da, da, stiu, un vis umed, dar e doar o idee):



 


Re: Propuneri de noi trasee TibiV

Mda...
Ar merge...
Pe o ruta scurta, unde capatul celalat sa fie aproape.
Unde propui tu capatul nu vor putea stationa trolee...
Ar bloca totul in zona.
(Cunosc foarte bine zona...
Este mai nashpa decat capatul lui 76 de la Rosiori...)

Iar ruta propusa necesita cel putin 10 minute pauza pentru soferi...

De aceea am spus ca "il primesc bucuros in Ozana, si dupa aia il trimitem la RATB Titan!" ...
O statie pana la Prevederii este fix pix...
Inca 5-7 statii pana la RATB Titan ar da cu adevarat sens unei astfel de linii...

 


Re: Propuneri de noi trasee ByOnu

Traseul propus de mine ar avea 6 statii pe sens (Parcul Titan, Posta Titan, Policlinica Titan, Postavarului, Ressu/Pallady, Prevederii). Troleibuzele ar putea stationa aici, pe prima banda care oricum nu este circulabila, se pot reloca 15 locuri de parcare ad-hoc. Eu cam asa mi-am imaginat traseul. Desigur, toate acestea ar fi provizorii pana peste vreo 10 ani cand sper sa se introduca tramvai pe noua artera.

Tibi, scuze daca ai mentionat si am trecut eu cu vederea. Care este traseul propus de tine? Cumva Grigorescu - Rebreanu - 1 Decembrie - Pallady - RATB Titan? Cu parere de rau, consider ca dubleaza tramvaiul pe aproape intreg traseul, nu mai punem la socoteala faptul ca ar dubla M3. Consider ca tramvaiul (si asa complet separat de traficul rutier) si metroul sunt mai mult decat suficiente.

Desigur, este doar o opinie. :)  :bere:

 


Re: Propuneri de noi trasee TibiV

Nu.
Eu propuneam Grigorescu -> Piata Titan -> Pallady - RATB Titan.

Dar eu crezusem ca ai vorbit despre prelungirea vechiului 92, nu doar o mica linie de naveta cum ai propus tu...

Acum ne-am lamurit amandoi.. ;)
:bere:

 


Re: Propuneri de noi trasee georgica2704

Daca si-au dat seama ca troleul nu prea mai poate intoarce la Sudului, propun urmatoarul traseu : 73,74, 77 N.Vasile- Sudului- sos Berceni- Str. Neata- cu intoarcere pe Sos. Oltenitei- Nitu Vasile , apoi traseu normal spre cartier. Sa vedem daca apare si 76 pana la Unirii ?

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee GPS

Nu stiu daca vor sa se complice, trebuie sa aduca ceva stalpi, plus ca pe bretea au pus stalpi "subtiri".
O idee buna, n-am ce comenta.

 


Re: Propuneri de noi trasee Alexan42

Propun și eu o modificare de traseu, actualul 149 să îi fie mutat capătul de linie de la Piața Presei la M Străulești și să îi fie adăugată o tură sau două să aibă un interval decent de succedare. Până acum, l-am văzut cărând numai aer și mi s-ar părea de bun gust să i se dea o utilitate acestei linii. Ce părere aveți?

 


Re: Propuneri de noi trasee Robert24

Nu ai 205 care te duce din cart Baneasa la Straulesti?

 


Re: Propuneri de noi trasee Alexan42

Ba da, însa 149, sincer, mi se pare o inutilitate. Are un interval de succedare mare (70-75 de minute) si foarte puțini călători (nu l-am văzut având mai mult de 10-15 într-o zi de lucru).

 


Re: Propuneri de noi trasee andrei11

# Alexan 24 foloseste si tu cu cap functia quote. Citeste regulamentul te rog. Merci.

 


Re: Propuneri de noi trasee Puss in Boots

Intreb aici: s-ar putea reinfiinta linia 17? asta in cazul in care scoaterea ei a avut ca si motivatie cererea redusa (si asa si era..); nu mai imi aduc aminte... Si nu ma gandesc acum daca avem tramvaie disponibile sau nu, intreb doar de curiozitate. Cred ca e inca utilizabil rondul de la Tei in cazul in care nu s-ar duce pana la rond Pipera.

Si ma gandeam la o chestie, nu stiu daca e fezabila (ca de facut nu se va face prea curand/niciodata): o linie de tramvai intre Sincai si Marasesti cu macazuri in ambele directii la ambele intersectii. Nu e un sector urias si se pot identifica noi variante de traseu spre Piata Unirii (si nu numai).

 


Re: Propuneri de noi trasee georgica2704

Argumentul principal era ca erau prea multe linii pe Vacaresti . Erau 1,15,17,27 si 34. Atunci s-a decis ca linile cu intervale jalnice sa dispara  , atunci a disparut si 1 , ramanand 15, 27 si linia de baza 34.

 


Re: Propuneri de noi trasee Puss in Boots

Oricum 17 si 34 s-ar dubla acum destul de mult intre Romprim si Lizeanu. Ar trebui gasita o alta varianta poate.... Nu ca 34 n-ar fi dublat de 1 pe 90%+ din traseu. Si asta va fi in curand, e decisa. Poate doar daca 34 va intoarce la Obor sa mai dea asa un parfum de diferenta.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee GPS

Ar fi bun un 17 Romprim-Pipera, cu un interval decent, s-ar putea lua tramvaie din 1 și 34 plus câteva care s-ar mai repara.

 


Go to page:  1  ... 29 30 31 32 33 34 35  ... 103
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use