Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Propuneri de noi trasee

1414 posts, 387401 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 63 64 65 66 67 68 69  ... 101
 
 

📖 Pagination options
Re: Propuneri de noi trasee cris_m

Daca vreti, continuam discutia la trasee scolare, va fac poze saptamana viitoare la orice ora vreti sa vedeti cat de "eficient" e proiectul... Inclusiv controlorii spuneau asta inca din toamna de cand vorbeam cu ei.

 


Re: Propuneri de noi trasee WAYNEN

Păcat că acest proiect nu era și pe vremea când era la liceu.Eu am studiat la Colegiul Național "Elena Cuza"(cel mai tare liceu) și acest autobuz m-ar fi lăsat la intersecția de la Plaza. :lol:
Când încep aceste autobuzele scolare sa circule?

 


Re: Propuneri de noi trasee CiprianTRB

Am găsit pe Facebook o petiție prin care se cere înființarea unor linii de autobuz pana la Ansamblul Rezidențial Greenfield.
Cetățenii din acel ansamblu ar dori doua trasee:
1.Greenfield-Pipera
2.Greenfield-Piata Victoriei.
Ce părere aveți?
Link petiție: https://campaniamea.declic.ro/petitions ... 11bd1706c8

 


Re: Propuneri de noi trasee cris_m

Varianta 1 da, e fezabila, a doua insa e contra naturii.

 


Re: Propuneri de noi trasee Victor92

Ar putea fi infiintata linia 204 intre Greenfield si Piata Presei ... dar stiu ca cei de acolo au transport in comun - asigurat de o firma privata (daca nu ma insel)  :?:

 


Re: Propuneri de noi trasee CiprianTRB

Într-adevăr, transportul este asigurat de o firma privata, însă transportul este asigurat doar între orele 7-21 în zilele lucrătoare, respectiv 10-16 în zilele de weekend.
În zilele lucrătoare sunt efectuate 56 de curse, iar în weekend doar 14 curse...

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee GPS

Victor92 wrote:
Ar putea fi infiintata linia 204 intre Greenfield si Piata Presei ... dar stiu ca cei de acolo au transport in comun - asigurat de o firma privata (daca nu ma insel)  :?:

Ar fi un 149 vechi prelungit până la complexul rezidențial, nu?

 


Re: Propuneri de noi trasee Victor92

Da, dar fara acel ocol prin Corarilor.

 


Re: Propuneri de noi trasee WAYNEN

Dacă traseul dus ar fi simplu: Șoseaua Bcuurești Ploiești - Aleea Teișani - Drumul Pădurea Pustnicu,pe unde s-ar face întoarcerea în oraș?Tot pe același drum,dar ar trebui să ocolescă mult pe Șoseaua de Centură.Există alte soluții mai rapide?

 


Re: Propuneri de noi trasee Mihai2005

Analizând atât mesajul colegului @CiprianTRB, cât și petiția (care are la momentul actual 648 de semnături din 800), respectiv harta, am gândit 2 trasee:
148 Ansamblul Rezidențial Greenfield - Bd. Banu Manta
Direcția Bd. Banu Manta (via Piața Presei - Șos. Kiseleff):
148 Bd. Banu Manta - Greenfield (direcția Bd. Banu Manta).png (321.18 KB; downloaded 5440 times)


cris_m wrote:
Varianta 1 da, e fezabila, a doua insa e contra naturii.

Am încercat să găsesc un loc unde să pun capătul la Piața Victoriei, dar nu am reușit. Așa că am pus terminusul la intersecția Șoselei Nicolae Titulescu cu Bd. Banu Manta, exact unde a avut capăt linia de tramvai 34, o poziție ok zic eu, deoarece de află la doar 1 km față de Piața Victoriei.

Direcția Greenfield (via Aviatorilor - Băneasa):
148 Bd. Banu Manta - Greenfield (direcția Greenfield).png (474.41 KB; downloaded 5443 times)


Notă: Traseul acestei linii este parțial diferit față de traseul original (Piața Presei - Jolie Ville Băneasa)

346 Ansamblul Rezidențial Greenfield - Platforma Pipera
Direcția Pipera (via Voluntari - Strada Petricani) - traseul colorat:
346 Platforma Pipera - Greenfield (direcția Pipera).png (334.54 KB; downloaded 5433 times)

Direcția Greenfield (via Aurel Vlaicu - Voluntari - Strada Erou Iancu Nicolae - Aleea Privighetorilor):
346 Platforma Pipera - Greenfield (direcția Greenfield).png (244.27 KB; downloaded 5424 times)

Aștept părerile voastre, argumentele, respectiv contraargumentele, de preferat să nu fie critice/răutacioase dacă se poate, cum au fost mesajele din poza de mai jos.  :)
a37ba223dafde99ea7ae6c1c61e90623.png (39.53 KB; downloaded 5413 times)

 


Re: Propuneri de noi trasee cris_m

Cum am zis, cea mai logica si utila e la Presei. Daca o duci oriunde altundeva o sa stea autobuzele in trafic zeci de minute.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee V2A

Legat de zona Carrefour Militari - West Park - Divertiland cred că ar trebui aplicat modelul 331-331BIS, adică un număr de curse din 137 să fie denumite 137BIS (sau orice alt indicativ) și să aibă capătul la Complex Comercial West Park/Divertiland (vara), concomitent cu desființarea liniei 236 și redistribuirea turelor în 137/137BIS.

 


Re: Propuneri de noi trasee Axel

Ar merge un experiment cu linia 131 la noul cartier, cu niste reglari minore la itinerarii ar avea un succes demential fata de traseul actual pe care se circula in bataie de joc , linia e deja suplimentata cu autobuze trebuie doar modificat itinerarul  :roll:

 


Re: Propuneri de noi trasee Victor92

Nu e rea ideea!

 


Go to page:  1  ... 63 64 65 66 67 68 69  ... 101
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419386 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use