Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Propuneri de noi trasee

1434 posts, 394592 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 57 58 59 60 61 62 63  ... 103
 
 

📖 Pagination options
Re: Propuneri de noi trasee andrei11

:o
Cine mai știe de 88 ?  Să fim serioși ! Sau cine mai știe de tramvaiele de pe Dealul Arsenalului ?

 


Re: Propuneri de noi trasee WAYNEN

Având în vedere refacerea rețelei de troleibuz de pe Bulevardele Eroilor și Eroii Sanitari,cât și din zona Răzoare,vor fi două etape până când va reveni la normal circulația troleibuzelor din zonă.Bănuiesc că liniile de troleibuz vor circula în felul următor:

Etapa I: Redeschiderea circulației troleibuzelor pe Bulevardul Eroii Sanitari.
Liniile 61,69,90 și 91 vor circula pe Bulevardul Eroii Sanitari.
Liniile 66,93 și 96 nu vor fi modificate,

Etapa a II-a: Redeschiderea circulației troleibuzelor pe Strada Răzoare și Bulevardul Eroilor.
Liniile 69,90 și 91 vor circula pe la Academia Militară.
Linia 96 va reveni și ea pe la Academia Militară și Eroilor,dar de la Pod Eroilor,propun să circule în ambele sensuri pe Strada Știrbei Vodă și Calea Plevnei.
Liniile 61,66 și 93 nu vor fi modificate.

Totodată,propun instalarea de macaze în zona intersecțiilor Drumul Taberei/Drumul Sării,Drumul Sării/Strada Locotenent Nicolae Găină,cât și Strada Locotenent Nicolae Găină/Drumul Taberei pentru ca șoferii liniilor 91 și 96 să poată efectua accesul și retragerea fără să fie nevoiți să mute captatorii.Același lucru l-aș face și la intersecția Bulevardul Iulu Maniu/Bulevardul Vasile Milea pentru șoferii liniilor 61 și 62 care se retrag la depou.

 


Re: Propuneri de noi trasee barbuandrei

Pentru accesul la Depoul Alexandria exista un macaz in dreptul statiei Orizont. Pentru retragere nu se muta captatorii, ci se face retragerea pe la Gara sau Rosetti.

 


Re: Propuneri de noi trasee bercenicity

WAYNEN wrote:
Totodată,propun instalarea de macaze în zona intersecțiilor Drumul Taberei/Drumul Sării,Drumul Sării/Strada Locotenent Nicolae Găină,cât și Strada Locotenent Nicolae Găină/Drumul Taberei pentru ca șoferii liniilor 91 și 96 să poată efectua accesul și retragerea fără să fie nevoiți să mute captatorii.Același lucru l-aș face și la intersecția Bulevardul Iulu Maniu/Bulevardul Vasile Milea pentru șoferii liniilor 61 și 62 care se retrag la depou.

Pentru cazuri d-astea, decât macazuri românești mai bine fără.

 


Re: Propuneri de noi trasee mihai565

Scoala nr 195 din Titan va benificia de transport special,mai exact 4 trasee noi pentru copii !

 


Re: Propuneri de noi trasee CiprianTRB

Se știa deja...  :headbash:
Data viitoare folosește funcția de căutare, s-a anunțat la topicul ADTPBI.

 


Re: Propuneri de noi trasee cris_m

Tarziu bade, tarziu!  :)

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee GPS

După ce liniile 135 și 301 au fost prelungite, m-am gândit la câteva variante de prelungire a liniei 124 în Popești-Leordeni, în special zona Drumul Fermei. Traseele propuse:

Varianta 1: Piața Unirii - Bd. Unirii - Strada Lucian Blaga - Calea Vitan - Șoseaua Mihai Bravu - Splaiul Unirii - Șoseaua Vitan-Bârzești - Șoseaua Olteniței - Drumul Fermei (cu întoarcere la finalul acestuia).

Varianta 2: Piața Unirii - Bd. Unirii - Strada Lucian Blaga - Calea Vitan - Șoseaua Mihai Bravu - Pasaj Mihai Bravu - Calea Văcărești - Șoseaua Olteniței - Drumul Fermei (cu întoarcere la finalul acestuia).

Varianta 3: Piața Unirii - Bd. Unirii - Bd. Mircea Vodă - Calea Văcărești - Șoseaua Olteniței - Drumul Fermei (cu întoarcere la finalul acestuia).

 


Re: Propuneri de noi trasee andrei11

Popești Leordeni ar trebui să aibă 2 trasee ( dacă cumva nu le are deja ),  la capătul lui 1 / 10 și la o stație de metrou. E arhisuficient.

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Propuneri de noi trasee GPS

Are, dar acoperă alte trasee.

 


Re: Propuneri de noi trasee andreiiul

Varianta cea mai ok pt 124 ar fi pe Oltenitei apoi Drumul Fermei cu retur prin Sos Berceni pana la cu cap de linie undeva in zona Pietei Aparatori.
Drumul Fermei nu este o strada tocmai potrivita pt autobuze cu circulatie in ambele sensuri (cu conditia sa suplimenteze cu un tur). Sunt multe masini parcate aiurea pe Fermei plus pietoni care merg pe strada pt ca nu au trotuare.

 


Re: Propuneri de noi trasee Mihai2005

Mă gândeam dacă ar fi bine ca linia 336 să fie extinsă până la Foișorul de Foc? Ce părere aveți? (fără să faceți mișto de mine, vă rog)

 


Re: Propuneri de noi trasee Trole

Ideea eliminării capătului de la Piața Rosetti mi se pare ok. Și am mai spus-o aici. Capătul nu are nici o valoare de punct de transfer. E o întrerupere a unor trasee logice. Punctele de transfer sunt la str. Armand Călinescu, la Calea Moșilor, în zona Traian / Foișorul de Foc. E de studiat.
Oricum, dacă ne permitem un 135 de 19km ca să legăm cartierul Pipera din orașul Voluntari de Cet Sud Vitan via Foișorul de Foc, cred că ne putem permite și niște trasee continue pe axa Est - Vest, prin zona centrală a orașului!

 


Re: Propuneri de noi trasee Mihai2005

Eu am propus acum ceva vreme un traseu între Carrefour Militari și Complex Comercial Titan (linia 134) care să lege vestul de est, dar oamenii au zis că dublează metroul.

Mă gândisem și la varianta ca 311 să fie desființată și ca 336 să-i preia locul.

 


Go to page:  1  ... 57 58 59 60 61 62 63  ... 103
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use