Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Linii de autobuze temporare ale STB (6XX)

793 posts, 317456 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36  ... 57
 
 

📖 Pagination options
Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) 19jimmy84

Stau câte 4 la capăt, la Piața Sf. Vineri.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Puss in Boots

Ca o mica gluma, poate sunt autobuze pentru pelerini (Sf.Vineri asociata Sfintei Parascheva).

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) ovidius

Ma intreb cand va deveni RATB o regie cu adevarat europeana. Cand autobuzele si restul mijloacelor de transport vor circula dupa un program bine stabilit si nu dupa bunul plac al soferilor. Imi aduc aminte, in filmul Jandarmul la plimbare, blocheaza ei o straduta din Saint Tropez, in fata jandarmeriei, si in spatele lor, era un autobuz al carui sofer incepe sa tipe : Mai dureaza mult? Eu am un program de respectat!! Filmul...facut in 1970...

 



Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Sava_6115-6315

Despre respectarea programului/turelor nu vom putea vorbi decat in momentul in care tot trasportul in comun va fi separat total de trafic. Momentan, in Bucuresti atingem performante de inegalat la ore de varf: blocaje peste tot si in toate directiile. Cred ca asta e revolutia de care vorbea doamna primar in 2016: atingerea unor noi limite in domeniul blocajelor din trafic. :popa:

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) ByOnu

Asta este doar jumatate din problema. Cealalta este ca se pleaca intentionat in trenulete de la capete.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Puss in Boots

Asta e "pelerinajul" bucurestean, n-ai ce-i face :D

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) WT_fan06

Cum zicea si #ByOnu, intarzieri datorate traficului sunt in toate orasele, ca doar in Londra nu e tot transportul terestru separat de trafic; si acolo am vazut "trenulete", insa alta e atunci cand domnii soferi nu respecta orele de plecare. Am vazut cu totii prea multe cazuri ca sa ne mai ascundem sub "exceptii". Ar trebui ca toate vehiculele ce misuna prin Bucuresti sa fie integrate intr-un soft, ce transmite pozitia lor live, iar un operator sa ii penalizeze pe cei care pleaca tarziu de la capete din biroul lui central, nu sa fie tanti cu ghereta la fiecare capat. Secolul 18!!!

Apropo, https://en.wikipedia.org/wiki/Bus_bunching .

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Puss in Boots

Asta mi-aduce aminte de discutia de la metrou cu automatele de cartele vs interactiunea cu tanti. Se pare ca la RATB se prefera interactiunea cu tanti dispecer. Chestii de secol 21 cum ar fi urmarirea prin GPS, or sa apara in Bucuresti pe la jumatea secolului cand la ceilalti va fi deja in voga de ani buni gaselnita tehnica urmatoare.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) alliens

WT_fan06 wrote:
Cum zicea si #ByOnu, intarzieri datorate traficului sunt in toate orasele, ca doar in Londra nu e tot transportul terestru separat de trafic; si acolo am vazut "trenulete", insa alta e atunci cand domnii soferi nu respecta orele de plecare. Am vazut cu totii prea multe cazuri ca sa ne mai ascundem sub "exceptii". Ar trebui ca toate vehiculele ce misuna prin Bucuresti sa fie integrate intr-un soft, ce transmite pozitia lor live, iar un operator sa ii penalizeze pe cei care pleaca tarziu de la capete din biroul lui central, nu sa fie tanti cu ghereta la fiecare capat. Secolul 18!!!

Apropo, https://en.wikipedia.org/wiki/Bus_bunching .



Nici macar nu ar trebui sa fie un operator, ci totul sa se faca din soft....cum s-a detectat  ca nu a respectat programul, sa fie automat inregistrata sanctiunea, ca atunci cand primeste banii sa se scada corespunzator, daca nu este la prima abatere.

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) andrei11

Exagerezi, de exemplu astăzi în Piața Iancului / București a fost un pui de ambuteiaj ( pe la ora 19,00 ) A durat vreo 20 minute. Or  fi de vină vatmanii / șoferii ? De ce să fie sancționați ?

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) WT_fan06

Asa este, ba chiar exista si cazuri mult mai rele: am auzit un sofer de pe 102 (acum mult timp) vorbind cu cineva cum ca a pierdut o tura intreaga blocat in trafic...

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) ByOnu

Azi am mers cu un 605 care mai fenta cozile pe linia de tramvai pe Barbu Vacarescu si, atentie, oprea la peron. :shock: Deci va spun, soferul astia mi-a salvat 10-15 minute din viata. :lol:

Daca se vrea se pot face niste mici modificari (carpeli) pentru a fi fizic posibila mutarea lui 605 pe linia de tramvai, inclusiv desfiintarea unor stalpi de pe centrul bd. in zona peroanelor. Oricum linia aia nu va mai pupa tramvai in aceasta stare cel mai probabil.
P_20171128_131516_vHDR_On-1280x720.jpg (130.25 KB; downloaded 5266 times)
P_20171128_131519_vHDR_On-1280x720.jpg (145.23 KB; downloaded 5266 times)

 


Re: Linii de autobuze temporare ale RATB (6xx) Puss in Boots

Aveam impresia ca un Citaro nu incape intre stalp si refugiu. Poza ta e la Stefan corect? Stalpul ar trebui sa fie imediat in stanga. Oricum, per total, in zona respectiva e clar ca daca linia se va reabilita vreodata stalpii se muta pe laturi.

 


Go to page:  1  ... 30 31 32 33 34 35 36  ... 57
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419381 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use