Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Propuneri de noi stații

80 posts, 25137 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 
 

📖 Pagination options
Propuneri de noi stații thor5

Nu stiu daca exista in alt topic incluse si propuneri de statii RATB noi, dar cred ca vor fi destule (chiar foarte multe) astfel de opinii, de aceea propun acest topic separat.

Propunerea 1: Statie noua pentru liniile 205 si 261 in actuala statie Piata Baneasa, astfel incat sa existe legatura (statie) comuna cu traseele 301 si 112. Aceste trasee se intersecteaza dar nu au punct de legatura.
Propunerea 2: Infiintare statie pe traseul liniei 381, undeva dupa Hotelul Intercontinental - eventual o alveola dupa sala Dalles. Distanta dintre statia Coltea si statia Piata Romana mi se pare foarte mare. Statia Coltea e oricum foarte aproape de statia Sf. Gheorghe. O eventual statie la sala Dalles ar fi foarte utila pentru studentii de la Universitate, Arhitectura, si cei de la Fac. de Farmacie.

 


Re: Propuneri pentru statii RATB noi georgica2704

205 si 261 au statie comuna cu 112 ( AEROPORTUL BANEASA pe BD. ION IONESCU DE LA BRAD ) . Statie pentru 381 se poate face si dupa intersectia cu str. Batistei .

 


Re: Propuneri pentru statii RATB noi Chev Celios

Nu cred ca se afla foarte departe statia de la Coltea de Universitate. Ca unora le este lene sa mai mearga putin pe jos si vor sa ii lase autobuzul in fata casei/locului de munca/facultate este alceva.Mai mergeti si pe jos ca nu strica unpic de sport.

 


Re: Propuneri pentru statii RATB noi Robert24

Pentru 381 mai degraba ar face statie la Scala. Acolo ar fi intr-adevar utila!

 


Re: Propuneri pentru statii RATB noi alchimistul

La Piata Baneasa ar trebui sa opreasca si 335 si 131, dupa o modificare a traseului lui 131 prin Elena Vacarescu - Ficusului - Aerogarii (practic vechiul traseu) si cu scurtarea traseului in asa fel incat sa se intoarca catre Romana direct din Aerogarii. In acest fel ar scuti locuitorii care urca pe Ficusului sa schimbe 2 autobuze pentru a merge catre Casa Presei  (iar transbordarea de la Aeroport Baneasa intre 335 sens Complex Baneasa si 335 sens Barajul Dunarii nu e tocmai facila).
381 din punctul meu de vedere ar putea avea statie in fata Teatrului National.

Daca tot vine vorba de statii noi, eu as infiinta o statie pentru linia 202 pe Iriceanu, macar pe sensul CET Sud - Progresul. As plasa statia la intersectia cu str. Soldanului. Ar ajuta mai mult locuitorii din zona, actuala statie Aparatorii Patriei este destul de departe de intersectie.

 


Re: Propuneri pentru statii RATB noi georgica2704

alch3mist wrote:
La Piata Baneasa ar trebui sa opreasca si 335 si 131, dupa o modificare a traseului lui 131 prin Elena Vacarescu - Ficusului - Aerogarii (practic vechiul traseu) si cu scurtarea traseului in asa fel incat sa se intoarca catre Romana direct din Aerogarii. In acest fel ar scuti locuitorii care urca pe Ficusului sa schimbe 2 autobuze pentru a merge catre Casa Presei  (iar transbordarea de la Aeroport Baneasa intre 335 sens Complex Baneasa si 335 sens Barajul Dunarii nu e tocmai facila).

Pai soferii de pe 131 unde ar mai stationa :?:  , la Romana la orele de varf de abia se circula :(

 


Re: Propuneri pentru statii RATB noi alchimistul

Uite ca aspectul asta mi-a scapat.
Un loc de stationare ar putea fi amenajat in zona intersectiei Elena Vacarescu cu Ficusului, poate chiar la intersectia strazii Elena Vacarescu cu calea ferata. Este aproape si de autobaza Nordului, deci s-ar gasi si dispecer.

 


Re: Propuneri pentru statii RATB noi thor5

georgica2704 wrote:
205 si 261 au statie comuna cu 112 ( AEROPORTUL BANEASA pe BD. ION IONESCU DE LA BRAD ) .

Ai dreptate, dar 301 nu are statii comune cu 205 si 261, desi trec toate  prin fata Pietei Baneasa. Traseul meu este Piata Unirii - zona Bioterra (nu, nu sunt student acolo !! :x ). Asadar iau metroul M2 Piata Unirii-Aviatorilor, apoi 301 pana la Piata Baneasa sau pana la Aeroport Baneasa, iar apoi trebuie sa merg pe jos pana la statia 205 care este dincolo de pasajul subteran Baneasa!!!! Statia comuna de la Piata Baneasa m-ar ajuta foarte mult.
Stiu si de traseul alternativ: Metrou de la Unirii la Aurel Vlaicu, si apoi 112 pana la Bioterra. Problema e ca 112 merge rar si e atat de aglomerat, si dimineata si seara, incat uneori nu am loc si trebuie sa astept 15 minute pe urmatorul. In plus, pe traseul 112 este si problema olfactiva  :roll: !!! Este plin de salopete verzi de tip REBU sau de muncitori obositi de pe santierele patriei din zona Romaero - hotel Feonicia.

 


Re: Propuneri pentru statii RATB noi cobradinberceni

O propunere ar fi modificarea statiilor de pe traseul lui 216, astfel incat sa fie mai util locuitorilor din zona, dupa cum urmeaza:
Statia Tudor Gociu de pe traseul Piata Resita - Gara Progresul sa fie mutata vis-a-vis de statia omoloaga de pe celalalt sens de mers, in fata Energoutilaj SA.
Sa se infiinteze o noua statie, la intersectia strazilor Tudor Gociu cu Anghel Moldoveanu, intr-o zona de blocuri cu multi potentiali calatori.

Tine cineva cont de propunerile de aici?  :)

 


Re: Propuneri pentru statii RATB noi Robert24

Scrie la sugestii pe site-ul ratb, nu aici...
Eventual fa si o lista cu semnaturi.

 


Re: Propuneri pentru stații RATB/STB noi CiprianTRB

Linia Regionala R430 ar trebui sa facă o oprire la Policlinica unde are stație R434, când se duce spre Cartier Militari Nu înțeleg de ce nu se face stație și acolo!

 


Re: Propuneri pentru stații RATB/STB noi alexandru_minciu91

O propunere am si eu pentru linia express 781, sa opreasca in statiile comune cu troleibuzele 91 si 96 de pe Sos Antiaeriana, respectiv "Calea 13 septembrie" si "Trambitei" astfel ar ajuta foarte mult zona Antiaeriana. Vad zilnic statia plina "Calea 13 septembrie", iar 781 trece cu 3 calatori in el.

 


Re: Propuneri pentru stații RATB/STB noi alchimistul

Am mari dubii ca plateste cineva abonament dedicat sau bilet pe linia 781. Este una din cele mai mari batai de joc de cand urmaresc transportul public in Bucuresti, la pachet cu 696/196, 698, 361, 782. Sunt 4 linii preorasenesti ce leaga acum Magurele de Bucuresti. In acelasi timp, am inteles ca angajatii institutului de cercetare beneficiaza de “curse speciale”, facand aceasta linie cu adevarat inutila scopului “oficial” pentru care a fost infiintata. Merg pana acolo incat cred ca ar trebui ca cineva sa raspunda cu locul de munca pentru rispirea cu buna stiinta a banului public, in timp ce in alte parti se asteapta in statii zeci de minute, se circula ca sardelele sau transportul public lipseste cu desavarsire.
Ceea ce propui tu este de bun simt, ar face linia putin mai utila, dar nu ar plati nimeni tarif special, garantat, s-ar merge gratis. Sunt deja luni bune de la infiintare, ar fi corect sa aflam cati calatori au transportat “oficial” 781 si celelalte sinecure ale STB. Si, in functie de volumul pierderilor, sa “eficientizam” posturile care raspund de atatia bani aruncati pe fereastra

 


Re: Propuneri pentru stații RATB/STB noi WAYNEN

Propun o nouă stație STB ,,Arefului" pentru linia 185.Stația va fi situată pe Drumul Cooperativei,pe sensul către ,,Ghencea".Distanța mare dintre stațiile ,,Cimitirul Ghencea" 3 și ,,Bascov" justifică acest lucru.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use