Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Circulația în format "trenuleț"

307 posts, 111914 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Circulatia in format "trenulet" PaulIP

Eu doar am postat motivul pentru care cele 8 tramvaie mentionate de domnul Robert au venit la intervalul respectiv.
Mi-am dat seama de celelalte greseli, dar era prea tarziu sa le corectez...
Realitatea (postul de stiri) devine tot mai mult iRealitate, si nu de azi-de ieri, dar chiar asa...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" 133 313

Avand in vedere ca in cap de coloana era 401 probabilitatea maxima este sa-i fi sarit purtatorul de pe "otelul rosu"...  :roll: Este deja rutina. Pe Serban Voda sta mai mereu un camion de paza. Ori XCP ori VCO ori altul.

Edit.
Si o informatie care tocmai mi-a parvenit. Alaltaieri se executa un gropan pe benzile 1 si 2 la trecerea de pietoni Cimitirul Eroilor Revolutiei - benzinaria de langa Liceul Grigore Cerchez (ex. Autobuzul) sens Sura Mare. Iar circulatia auto se desfasura exclusiv pe linia de tramvai. Foarte probabil ca si azi este la locul lui... Ocoliti zona.

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" Tom

Ca în bancul cu securiștii, trenulețul 634 a început să circule mai împrăștiat, la 1 minut distanță, suficient încât să vezi că vine următorul.
Ieri la ora 9:00 la Pasajul Mihai Bravu era trenulețul 4324 - 4266 - 4391. Dacă l-am ratat pe primul, nu l-am ratat pe următorul. Dar dacă nu prindeam nici pe ultimul, stăteam încă 15-20 de minute în stație??

 


Re: Circulatia in format "trenulet" cris_m

Din cauza lucrarilor de pe Pantelimon, autobuzele din liniile 335 si 101 ajung sa circule in format trenulet pe masura ce se apropie de capatul de la Faur. Peste ceva timp, putin mai departe, am vazut la 1 Decembrie 1918, 3 autobuze pe linia 101 unul dupa altul, juma' din ture probabil ca la cat de rar vine...  :popa:
In poza cele 2 autobuze in 335, in intersectie la Titan.



20151005_114909 by Cristi M, on Flickr

 


Re: Circulatia in format "trenulet" nokia2110

335 are destule "dopuri" până să ajungă în Balta Albă - Titan(ic).

 


Re: Circulatia in format "trenulet" cris_m

Stiu, dar de parca alea nu ajungeau, lasa sa mai fie si pe Pantelimon  :twisted:

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Florinds

Daca sunt mai multe linii cu un capat si cateva statii comune, se pleaca intotdeauna in gasca, adica soferii cu interval mai redus de succedare asteapta pe cei cu interval mai mare sau la tramvaie cei cu interval mai mare tin pe loc pe cei cu interval mai mic. Apoi pleaca si urmatorul la timp, astfel ca se creeaza un trenulet din cel cu interval mic, cel cu interval mare si apoi din nou cel cu interval mic sau cel cu interval mare si doua de pe linia cu interval mic. Urmarea este ca oamenii asteapta anormal de mult pe primul din gasca, iar ultimul cara aer.
Mi se pare incredibil ca nu se poate rezolva lucrul asta.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" 133 313

Azi in intervalul orar 11:00-11:30 linia 323 a avut aproximativ toate turele pe sensul Timpuri Noi-Ferentari. Autobuzele treceau la interval de 2, maxim 3 minute. Iar in sens invers... nema.  :evil:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" 133 313

Un trenulet de sambata in 139, in decurs de 5 minute 4862 (si cu un coltar spart) + 4483 + 4162. Toate cu afisaj nefunctional.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" cris_m

Si eu am vazut ieri la Piata Sudului: 3 de 634, 5-6 de 381 (unele chiar consecutiv), 4-5 de 313 si in finalul coloanei un 312... Toate cam goale (era ora 18). Sa tot mergi pe jos pe bucata respectiva ca ajungi mai repede... :roll:

 


Re: Circulatia in format "trenulet" cris_m

Azi am asistat la o premiera pentru RATB la acest capitol...

Mai devreme, un trenulet format din 4232 (mai aglomerat) si 4107 (aproape gol) in 311, la distanta de o jumatate de statie. La Campia Libertatii s-au ajuns unul pe altul. Soferul lui 4232 s-a incadrat pe banda 2 pentru a vira pe Rebreanu, iar cel de pe 4107 a ramas pe banda 1, astfel ca au ajuns unul langa altul. Din semne s-au consultat care sa o ia inainte si surpriza, 4107 a luat-o inainte pentru a prelua calatorii din statii, fiind mai gol.

Asa se procedeaza in mod corect in astfel de situatii! Bravo ca s-au gandit in sfarsit si la calatori!

Observati cum a "imbulinat-o" 4107 cu reclama pentru Campionat. Nu ma las eu pana nu-l prind la pozat ;)
20160531_190026-01-1600x900.jpeg (274.66 KB; downloaded 6233 times)

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Gabi23

Superb o fi să aștepți 330 seara după ora 21 și să vină în trenuleț, direct de la capăt de linie? #4783 și #4648 aseară formau cuplul perfect direct de la Piața Presei...  :roll:

4783+4648 - 330 - 01.11.2016.JPG (325.02 KB; downloaded 6021 times)

 


Re: Circulatia in format "trenulet" florin

Acum ce vreți și voi, mai stau și șoferii la o șuetă la capăt de linie. Să vezi cum pleacă 3 troleibuze deodată de la Baicului duminică seară... Să tot aștepți 69 sau 85 prin oraș.

Ce, vă grăbiți undeva? Luați mașina! Asta e deviza RATB dintotdeauna.  :popa:

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" GPS

Azi pe la 5 după amiaza, in coada de la Apărătorii Patriei, sens Gara Progresul erau trei autobuze ale liniei 102...

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420548 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use