Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Circulația în format "trenuleț"

307 posts, 112046 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Circulatia in format "trenulet" WT_fan06

Si astazi RATB a trimis, aparent, "cuplu de Tatre" pe linia 102. Cum adica ce cuplu? 4978+4830.  :oops:

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Puss in Boots

Mie imi place, ca o constatare off-topic oarecum, ca atunci cand vine un trenulet de autobuze de pe aceeasi linie toti din statie se ingramadesc in primul. Sau nici macar nu tre sa ajunga in statie amandoua, al doilea autobuz sa zicem ca e undeva vizibil la semafor si asteapta doar verdele ca sa intre in statie. Si oamenii se bulucesc in primul. Si nu e pt ca nu-l vad pe al doilea....o fi reminiscente din perioada comunista, ce-i in mana nu-i minciuna...nu stiu...

 


Re: Circulatia in format "trenulet" WT_fan06

Actually, nu e off-topic pentru ca ai punctat un aspect din "circulatia in formatia trenulet".
Unii se urca in primul pentru ca nu mai au rabdare sa astepte 1 minut. Nu conteaza ca cel din spate are aer conditionat si e gol, ei ajung la destinatie mai repede.
Totusi, am patit si eu sa astept al doilea autobuz/troleibuz care, teapa, era pe retragere sau scoala, intelegeti voi. E oarecum un risc.  :P

 


  • GPS
  • Posted:
  •  

Re: Circulatia in format "trenulet" GPS

E vorba de cazurile in care se vede ca scrie linia x, îmi aduc aminte ca la începuturile liniei 202, când veneau celebrele trenulețe de 3, primele doua erau aproape pline (puteai respira), iar ultimul aduna ce mai rămânea. Nu pot spune ca atunci primul era umplut la refuz și restul goale. Vremuri, atunci după un astfel de trenuleț așteptai maxim 6 minute, acum aștepți 10 pe puțin.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Puss in Boots

Pe mine m-a amuzat mereu chestia asta. Am urcat mereu in al doilea stiind statistica neoficiala, si am stat mult mai lejer decat cei din primul. Eu ma refeream la autobuze care clar se observa ca circula pe aceeasi linie si nu sunt scoala sau in retragere. Imi vine in minte un caz de acum mai multi ani pe linia 104 cam in dreptul postei Vitan (cred ca Lucian Blaga ii zice statiei). Stiti si voi unde e statia si cat de "departe" e semaforul (unde astepta verdele autobuzul urmator -se vedea clar tot un 104). Ei, cu toate astea..... :lol: Si nu numai atat, lumea fuge de parca ar fi gratuita cursa respectiva, la urmatorul se plateste sau ceva de genul asta.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Puss in Boots

Trenulet azi de doua tramvaie 1 pe la Muncii spre Iancului. Nu stiu de ce al doilea se grabea parca sa il prinda din urma pe primul. Ba chiar a muscat semaforul si ii sufla in fund primului. Daca din motive de trafic se ajunge intr-o situatie de genul al doilea vehicul ar putea sa o lase putin mai moale, sa mai prinda un semafor, sa mearga macar o statie doua mai incet incat sa se creeze un mic avans pt celalalt tramvai...

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Nicu24

Seara la 20.30 în general la Piata Muncii 2 tramvaie LF unul il aleargă pe celălalt apoi  pauza 7-8 minute .

 


Re: Circulatia in format "trenulet" WT_fan06

O nedumerire: stiu ca e SF, dar undeva langa parbriz in stanga soferului e o fisa prinsa cu un magnet pe care scrie mic ceva. E programul ca sa vada domnii soferi cand sa fie in statie? Ca am vazut fasia asta si mai e una cu mai multe stampile, dar aia cred ca e de la dispecerat.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Puss in Boots

Tocmai nu inteleg alergarea asta ca apoi sa stai nu stiu cat pana vine urmatorul. Evident ca tramvaiul no2 nu poate sa o lalaie interminabil pt ca si oamenii aia se grabesc si au treaba ici si colo, dar poate macar pune vreo 2 statii intre el si precedentul. Nu face cine stie ce diferenta dar macar nu vin trenulet.

@WT_fan, deci zici ca mai e o foaie in afara de foaia de parcurs care se semneaza la capete?

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Nicu24

Nici eu nu stiu de ce se întâmplă chestia asta dar in general linia 1 vine la 4-5 minute .
La 9 seara cam toate turele de Victoria se retrag, le văd în fiecare seară la Trafic Greu cand astept 23 sa vin spre casă.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" WT_fan06

Puss in Boots wrote:
deci zici ca mai e o foaie in afara de foaia de parcurs care se semneaza la capete?

Afirmativ. E scris foarte mic si nici macar eu nu vad, dar par a fi timpii de sosire in statiile principale  :?:

 


Re: Circulatia in format "trenulet" nathalael

Sunt trecute orele la care trebuie sa ajunga si sa plece (de) la capat.

 


Re: Circulatia in format "trenulet" WT_fan06

Deci soferii n-au nici o idee despre cand ar trebui sa soseasca in statii astfel incat sa nu se ajunga intre ei din urma? :evil:

 


Re: Circulatia in format "trenulet" Puss in Boots

Hai sa zicem ca n-au (si poate nici n-au) dar cand vad un alt vehicul de pe aceeasi linie ajuns din urma cred ca e indiciu suficient ca pot sa o lase mai moale.

 


Go to page:  1  ... 4 5 6 7 8 9 10  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420712 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use