Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Linia expres către Aeroport Henri Coandă - 100 (ex-783)

362 posts, 133383 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 26
 
 

📖 Pagination options
Re: Liniile expres către Aeroportul Henri Coandă (780 si 783 mikeeb777

ByOnu wrote:
Nu vor si ei frumos sa mute povara opririlor in Otopeni de pe umerii lui 783 pe 782 oare? :evil:

Ai 100% dreptate... mai ales 783 care are 1000 de opriri pana la aeroport  :(

 



Re: Liniile expres către Aeroportul H. Coandă (780, 782, 783 florin

Liniile expres nu ar trebui să oprească în Otopeni, poate cel mult o stație. Există 6 linii regionale care circulă prin Otopeni, practic cam la 10 minute trece un R la oră de vârf.

 


Re: Liniile expres către Aeroportul H. Coandă (780, 782, 783 Puss in Boots

Asta cred ca suntem cu totii de acord. Stii cine nu e? STB-ul :D si uite-asa tariful ala de 3.5 lei nu se justifica catusi de putin. Mai ales ca nu e niciun control la urcare (mosi, babe, copii, nimeni nu valideaza sau foarte putini). Pe retur prima statie dupa OTP ar trebui sa fie la Aeroport Baneasa.

 



Re: Liniile expres către Aeroportul H. Coandă (780, 782, 783 Puss in Boots

Prelungit la Pipera via Aurel Vlaicu ar avea mai multa cautare.  Vor fi cu siguranță mai mulți călători decât șoferul singur.

 


Re: Liniile expres către Aeroportul H. Coandă (780, 782, 783 Robert24

Chiar si doar la Aurel Vlaicu. Conexiunea cea mai rapida cu M2.

 


Re: Liniile expres către Aeroportul H. Coandă (780, 782, 783 Puss in Boots

Eu as plusa cu Pipera pt business park-urile de acolo. Ok, ai metrou dar sa iei metroul o statie ca sa iei apoi autobuzul? Eu am trimis demult propunerea la STB, poate face si Asociatia un punct de vedere si poate o schimba.
Si poate se atinge si subiectul 783, ca de cand cu liniile regionale poate nu mai nevoie sa o faca pe personalul pana in Bucuresti. Ba chiar daca 782 va fi sa zicem prelungit la Vlaicu/Pipera, 780 si 783 ar putea sa nu mai opreasca la Baneasa si sa aiba prima statie dupa Aeroport la Piata Presei. S-ar putea incadra pe alta banda de circulatie si merge mai repede plus ca s-ar putea folosi si de pasajul subteran de la Baneasa.
Atunci chiar ar fi un Expres si si-ar merita tariful. Altfel, de ce sa dau 3.5 lei pt ceva ce merge de 1.5?

 


Re: Liniile expres către Aeroportul H. Coandă (780, 782, 783 drbm

Zilele trecute am beneficiat de transportul cu 783, către și ulterior de la AHC. Câteva observații :
1. Utilizarea autobuzelor de 18 m este un real folos;
2. Inexistența unui spațiu pentru bagaje sau măcar a unor configurări ale podelei face ca avantajul creșterii capacitatii să fie parțial anulat, orice bagaj de tip troller având deplină libertate de mișcare dacă este lăsat în poziția fireasca pe podea; ca urmare posesorii nu au decât varianta poziției de drepți, de strajă lângă bagaj, deși traseul e lung, sau ocuparea a unui loc pe scaun și blocarea încă a unuia cu bagajul, ceea ce ar fi o lipsă de respect pentru ceilalți călători;
3. Opririle inutile din segmentul de traseu aparținând Șoselei București-Ploiești s-au dovedit și mai inutile, odată cu apariția curselor Regio; pierdere de timp evidenta...
4. Stații inutile în București: Institutul Meteo, Pod Băneasa, Docenților.
5. Tariful pentru linie expres, mai mare decât cel pentru Regio, face implicită preferința locuitorilor Otopeniului pentru ultima categorie. Dovada: la stația Primăria Otopeni, sensul către București, un autobuz Citaro din R442 aflat în fața lui 783 a colectat toți călătorii, 783 a oprit degeaba.
Dacă aveți observații suplimentare argumentate, poate s-ar preta unei adrese oficiale a Asociației, către ATPBI.

 


Re: Liniile expres către Aeroportul H. Coandă (780, 782, 783 Puss in Boots

Ai punctat foarte corect. As adauga ca unii urca si in 783 ca sa nu astepte Regio probabil sau pt ca au treaba in centru, si oricum nu valideaza.

 


Re: Liniile expres către Aeroportul H. Coandă (780, 782, 783 mihai565

Un fenomen ciudat,in 782 sunt 2 autobuze de 10 m plus un Mercedes,astazi era 4776 ,nu am vazut permisul de acces in aeroport....ce se intampla la Pipera a inceput sa cada Otokar-ul?

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Liniile expres către Aeroportul H. Coandă (780, 782, 783 V2A

În 784 circulă Otokare de 12 m. L-am văzut pe 6465.

 


Re: Liniile expres către Aero H. Coandă (780, 782, 783, 784) Victor92

Harta Liniei expres 784.

784.jpg (1.14 MB; downloaded 3166 times)

 


Re: Liniile expres către Aero H. Coandă (780, 782, 783, 784) andrei11

Un "cap" e la aeroport. Și celălalt ?

 


Go to page:  1  ... 12 13 14 15 16 17 18  ... 26
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420536 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use