Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul local din București (partea I)

6215 posts, 1324154 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 177 178 179 180 181 182 183  ... 444
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Victor92

Aron wrote:
A trecut cumva linia 368 inapoi pe Prel Ghencea? Mai devreme il vazusem pe #4907 cu firma pe linia 368 pe Prel Ghencea. Intr-adevar era o coada infernala pe V. Olutului(poate are relevanta)


Probabil a fost o deviere de moment ...

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Victor92

De la reducerea de parc de la 16 iunie, linia 126 a ramas cu un autobuz toata ziua. Sincer, vazand evenimentele din ultimele saptamani in care unii soferi din 116/133/139 ajung pe 126 si care habar nu au care este traseul (din iunie linia NU mai are soferi titulari), ajung la concluzia, recunosc, dupa atata timp, ca ar trebui desfiintata. Oricum, la cat de mare e haosul la RATB, ce mai conteaza un autobuz in plus pe o linie sau pe alta cand toti vin in turma pentru ca unul ii da blana si altul merge incet ...

Revenind la linia 126, azi am asistat la un eveniment bizar, pana si soferii de pe liniile de la Romana au ramas mirati de ceea ce a facut cel de la schimbul 2 de pe 6246. In giratoriu, in loc sa-l parcurga, a mers inainte si a virat stanga in toata intersectia, blocand astfel 2 benzi din 3, automat si traficul masinilor din zona, tocmai ca el sa intoarca (desi acolo e indicator de mers spre Victoriei :!: ). Cred ca o schema realizata in Paint v-ar fi mai usor sa intelegeti...

Sa nu uit de afisajul MODERN prin care cei 15-20 de calatori sunt informati ca aerul conditionat nu functioneaza din n motive ...

Am uitat sa precizez ca la primele doua curse a procedat in acest fel. In a doua, eram in autobuz, i-am atras atentia, dar degeaba...a zis ca stie ca stie...daca stia, de ce a facut asa din nou? Oricum degeaba prindea verdele ca la trecerea de la Mc tot prindea rosu...
poza.JPG (204.5 KB; downloaded 2950 times)
Romana126.jpg (98.88 KB; downloaded 2951 times)

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB crocodil

Incepand de ieri 1 septembrie linia 7 e deservita de Dep. Giurgiu cu 3 ture si de Dep. Dudesti cu 2 ture. Decizia a fost luata ca urmare a lipsei de vagoane in stare de functionare a celor de la Giurgiu. De astazi ca fapt divers toti manipulantii Dep.Militari se vor specializa pe vagonul de servici.(magar)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective 133 313

Ia de la Radion. Fara RATB la Muncii. Cadou pentru  fraierii care le-au inghitit mizeriile. De 656 nu zice nimic?

 


Re: Stiri, noutati, perspective georgica2704

Cristy wrote:
Liniile 135, 311, N113 vor funcţiona în această perioadă prin pasajul subteran Muncii.

Dar pana acum  nu mergeau prin pasaj ? La fel ca si 634.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective 133 313

Bineinteles ca mergeau. Dar birocratia din RATB inca n-a aflat.

 


Re: Stiri, noutati, perspective alchimistul

robert24 wrote:
În zona Piaţa Romană, autobuzele liniei 226 vor opri numai în staţia de pe Bulevardul Gheorghe Magheru
[...]

Practic, statia lui 226 din fata ASE-ului a fost pastrata dupa scurtarea traseului de la Foisor la Romana, prin 2002 sau 2003, pentru ca persoanele obisnuite cu traseul vechi sa aiba posibilitatea de a cobori. Iar statia a fost mentinuta ani buni din...inertie.

Oarecum off-topic : Imi aduc aminte cu nostalgie de anul 2001 cand, intr-o zi de toamna, am vazut Rocaruri de Simon stationate pe Soldat Croitoru (Rahova) cu inscriptia 226 Piata Rahova - Foisorul de Foc. Locuiam in Margeanului la vremea aceea; pur si simplu nu imi venea sa cred ca se imbunatateste transportul public in zona, dupa ani buni de mers cu 139 ca sardelele, uneori cu usile deschise. La vremea aceea auzeai des comentarii ale locuitorilor din 13 Septembrie, revoltati de prelungirea traseului lui 226 in Rahova, deoarece autobuzele veneau deja pline, cu toate locurile pe scaune ocupate  :twisted: Cred ca a fost mentinut maximum 1 an traseul Piata Rahova - Foisorul de Foc, dupa care linia a fost scurtata la Romana.

 


Re: Stiri, noutati, perspective DAF SB220

Linia 104 mai ajunge la Baba Novac?

 



Re: Stiri, noutati, perspective Gabi23

În sfârşit, după ce au distrus la propiu zeci de autobuze  :popa:. În aproximativ 2 ani au fost "testate" aproape toate autobuzele pe această linie. Mai bine suspendau de tot linia 162 şi cele 3 autobuze, erau introduse pe linia 163 (unde circulă 5 autobuze în prezent).

 


Re: Stiri, noutati, perspective alchimistul

Victor92 wrote:
V2A wrote:
Autobuzele liniei 162 vor circula pe un traseu modificat ,   Vineri, 12 Septembrie 2014

Din cauza carosabilului grav deteriorat de pe Drumul Săbăreni, situaţie care afectează starea tehnică a autobuzelor, începând cu data de 13.09.2014, linia 162 va funcţiona temporar pe un traseu modificat în ambele sensuri, de la intersecţia Calea Giuleşti/Drumul Săbăreni, pe Calea Giuleşti, până la terminalul „Giuleşti Sârbi”.
http://www.ratb.ro/comunicat1.php?nrcom=394


Se pare ca a avut efect filmuletul meu de saptamana trecuta :))


In acest caz, fa un filmulet si pe sos. Magurele, intre statiile Sos. Vartejului si Pecinisca. Pe acolo trec 4 linii de autobuze. Carosabilul este, pe alocuri, intr-o stare mai proasta decat pe Sabareni. Cel putin pe Sabareni se mai pot ocoli gropile circuland pe contrasens. Dar dl. primar are alte prioritati si reasfalteaza DEGEABA Antiaeriana, 13 Septembrie (partial), Dorobanti :evil:

 


Re: Stiri, noutati, perspective crocodil

De la 1 octombrie vagonele v3a de la Dep. Alexandria ce au fost in 25 se vor muta inapoi in linia 8. In 44 se va mai baga un tur iar 35 ramane tot cu patru ture. Linia 4 va fi deservita de Dep. Giurgiu iar in 25 raman 15 ture de la Militari si 4 de la Giurgiu. Teoretic trebuiau cuplate tatrele pt.25 dar nu au venit bateriile asa ca de la 1 o sa fie si mai rau.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Robert24

Se pare ca de maine se schimba unele programe de circulatie, in sensul ca unele linii vor fi suplimentate. Dar nu va bucurati foarte tare.... se imbunatateste situatia doar in weekend....  :evil:
La unele in timpul saptamanii va fi si mai rau!

Niste exemple:

vechi vitan.PNG (170.61 KB; downloaded 2656 times)
nou vitan.PNG (172.42 KB; downloaded 2658 times)
vechi faur.PNG (113.41 KB; downloaded 2658 times)
nou faur.PNG (113.41 KB; downloaded 2657 times)

 


Re: Stiri, noutati, perspective florin.lifticariu

Vreo idee despre vagoane iesite de la RK cu ocazia "suplimentarii" ?

 


Go to page:  1  ... 177 178 179 180 181 182 183  ... 444
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420548 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use