Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul local din București (partea I)

6215 posts, 1327676 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 129 130 131 132 133 134 135  ... 444
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Axel

dany wrote:
Axel de unde ai auzit despre posibila prelungire a lui 246?


'' O linie de la Granitul sa bage pe noua artera '' >> de aici am dedus ca ar fi 246 dar oricum asteptam sa vedem care linie ar fi bagata, nu am zis ca e sigur 246. ;)  

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB dany

Ok dar de unde ai auzit :) .Asta sunt eu curios.Ar putea sa prelungeasca si 103 pe Blvd. Basarabia, Blvd. Chisinau si dupa pe pasaj :) .Asa ar suplimenta ceva si tramvaiele care vin cam greu, pe cand pe Pantelimon tot exista autobuz si tramvai

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Axel

Sunt multe linii care pot fii prelungite dar important e sa avem masini suplimentare.  ;)  :roll:
Maine trec prin ''linie'' daca e sa vorbim. ;)

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB survola

Cea mai "nostimă" staţie - Ambasada SUA. 301 nu mai trece pe lângă Ambasadă, aşa că staţia e înainte de giratoriu. Dacă nu ştii că staţia e la 500 metri de locul al cărui nume îl poartă rămâi în autobuz, mai ales că şoferii consideră că e o staţie opţională (nu prea opresc).

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Axel

survola wrote:
Cea mai "nostimă" staţie - Ambasada SUA. 301 nu mai trece pe lângă Ambasadă, aşa că staţia e înainte de giratoriu. Dacă nu ştii că staţia e la 500 metri de locul al cărui nume îl poartă rămâi în autobuz, mai ales că şoferii consideră că e o staţie opţională (nu prea opresc).


Sa inteleg ca ajunge iar la Politie ca si 148  :?:

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB ikarus13

Axel wrote:
A dat sfantul sa plombeze gropile, deci liniile 311 si 330 raman pe traseul de baza, momentan.

Ce gropi sa plombeze? Azi am trecut pe acolo in drum spre Faur cu 311 si la intoarcere cu un 330. In apropierea statiei "Pod Lacuri " e jale. :oops: Saracele autobuze se distrug acolo. Daca zici ca au fost plombate gropile nu vreau sa stiu cum au fost inainte  :|

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Axel

ikarus13 wrote:
Axel wrote:
A dat sfantul sa plombeze gropile, deci liniile 311 si 330 raman pe traseul de baza, momentan.

Ce gropi sa plombeze? Azi am trecut pe acolo in drum spre Faur cu 311 si la intoarcere cu un 330. In apropierea statiei "Pod Lacuri " e jale. :oops: Saracele autobuze se distrug acolo. Daca zici ca au fost plombate gropile nu vreau sa stiu cum au fost inainte  :|


Intre timp a mai ploat,nins etc. :ugeek:

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Axel

Zona X. :ugeek:


Acest capat este unul problema deoarece '' localnicii '' din zona tot se auto-invita in autobuze atunci cand soferul se duce la WC sau da o tura la masina sa vada daca e in regula si sunt jefuiti si vandalizate vehiculele. :evil:    
Linia 117 trebuie scurtata la Complexul Comercial din acel cartier, sau undeva pe langa Sf.Vineri realizata o platforma in care sa stationeze autobuzele iar la Salaj sa vina '' urca,coboara '' si pleaca spre Sf.Vineri iar. :roll:

P.S. Pana in anul 2011 autobuzele circulau invers pe acea portiune dintre Salaj si Amurgului dar localnicii s-au revoltat atunci. :geek:
Capatul '' Cartier Salaj(Baceu)linii.117,N124,2013..jpg (88.19 KB; downloaded 2182 times)

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB bercenicity

Initial 117 intorcea ca 385. Ca efect secundar, trecea prin fata magazinului Unirea de doua ori

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Axel

Linia 124: Piata Operei - via Piata Unirii - Fundatia Aisteda este o linie de la Autobaza Ferentari cu 2 Ture in timpul saptamanii (1 mic) si un tur sambata cu ramforsare iar duminica nu circula deloc linia. :!:
Pe viitor poate apare o toaleta la capatul de la Aisteda deoarece mi se pare inuman pentru soferii liniei sa nu aiba nici macar o toaleta asigurata la cap de linie :evil:  :roll: , in rest este o linie linistita si ajuta mult 123-ul atunci cand e in gaura mare. ;)
Capatul '' Fundatia Aisteda '' (I.C.P.E.),16.02.2013..jpg (128.31 KB; downloaded 1981 times)
Capatul '' Fundatia Aisteda '' (I.C.P.E.),16.02.2013.1..jpg (149.82 KB; downloaded 1979 times)

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Victor92

Saptamana trecuta am avut niste drumuri de facut in zona "Posta Vitan". Din Drumul Taberei am optat sa ajung cu ceva de la Eroilor si de acolo 104/123,124. In prima zi nu am cunoscut "ritualul", m-am "aventurat" in jurul orei 14 si am luat un 123 de la Pod Eroilor. Evident acest PLIN pana la refuz, iar in spatele lui a venit un 104 care s-a umplut imediat. La Unirii am coborat si spre surpinderea mea a venit un 124 in spate care era relativ gol.
A doua zi, m-am interesat de programul liniei de la Ferentari pe site-ul RATB-ului si am castigat mult : timp, stat pe scaun si linistea ca nu voi sta in aglomeratie.
Linia 124 e o linie linistita as putea spune. O cursa dureaza 80 de minute. Ar fi bine daca aceasta ar fi suplimentata cu 2-3 autobuze pentru ca la orele de varf e prapad cu 123 pe segmentul Posta Vitan - Real Vitan.
Autobuze titulare pe linia 124 sunt: 4416, 4432, 4747 si 6245 , acestea schimbandu-se negresit in functie de zi. Asa cum a spus Axel:
2 ture (Luni-vineri) - 1 tur mic
1 tur Weekend care se retrage la pranz (ora 12) si revine la 15:40 la Pod Eroilor in traseu.
Interesant este ca de cand linia a revenit la Ferentari dupa "descalecatul" la Alexandria, traseul de retragere s-a schimbat. Autobuzele nu se mai retrag pe la Academie-Razoare-Sebastian-Ferentari, ci prin Pod Eroilor-Pod Hasdeu- Calea 13 Septembrie - Sebastian - Ferentari.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Mircea G

Axel wrote:
Zona X. :ugeek:


Acest capat este unul problema deoarece '' localnicii '' din zona tot se auto-invita in autobuze atunci cand soferul se duce la WC sau da o tura la masina sa vada daca e in regula si sunt jefuiti si vandalizate vehiculele. :evil:    
Linia 117 trebuie scurtata la Complexul Comercial din acel cartier,............

Mai bine sa se invirta pe la Unirea ! Zona frumoasa , soferii stau relaxati , pot pune si masina pe pilot automat sa se invirta ca in parcurile de distractie !
Aveti idee cit pina unde si cum s-a dezvoltat cartierul in zona ? Cred ca NU .
Problema acolo este ca pentru 117 trebuie prelungita linia , nu scurtata !
Sa va mai spun ca este poate singura zona din Bucuresti fara un transport in comun " valabil " ? Priviti pe harta transportului si confruntati cu realitatile din zona .
Vedeti pe extrasul de harta zona incercuita si vedeti daca exista alt mijloc de transport in afara lui 117 .
Nu puneti la socoteala 227 nascut si tinut in viata de o minte sifilitica . Aceea nu este o linie de transport ci emanatia unui damblagiu pt a " colora " accea pata alba , pe harta !
Zona deficitara la transport in comun.jpg (283.15 KB; downloaded 1931 times)

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Axel

Din harta obersv ca pot face urmatoarele:
117 il duc la Zetarilor(numai ajunge la Salaj) si 227 prin acele stradute(227 oricum e invatata cu stradutele de cartier :lol: ) sa faca breteaua din Salaj pe semicursa spre Depoul Alexandria si gata tot balciul. :roll:  :evil:  
Sa nu aud chestii de genul ca ce domnee lasi un cartier fara autobuz bla bla, NU :!:  acei locuitori le e lene sa mearga 2 statii pe jos macar daca validau mai ziceam dar cum @#$#@ te duci sa iei paine de la Amurgului si la intoarcere te intorci cu 117 si culmea urci si cu cainele maidanez care se plimba cu tine. :shock:  :?  :evil:
Am fost in acea zona si stiu ce am vazut. :!:

Hai sa nu fiu '' guitator '' sa fie pe 227 3-4 autobuze. :ugeek:

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Robert24

Tu ai vazut ce e la Zetarilor? Unde sa il mai bagi si pe 117 acolo?  :lol:

 


Go to page:  1  ... 129 130 131 132 133 134 135  ... 444
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420680 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use