Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul local din București (partea I)

6215 posts, 1327088 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 298 299 300 301 302 303 304  ... 444
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) andrei11

Colega ( Nenea_Titi )
În  ultimul timp ai fost mai atent la redactare, dar :
1)  1 Mai ( ca  bulevard ) se scrie "1 Mai" și nu "1 mai".
2 Tatra se scrie Tatra și nu "tatra".
3) "Un tramvai pe linie"  se scrie "un tramvai pe linie" și nu "1 tramvai pe linie".
Mulțumesc

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) Nenea_titi

Scriu de pe telefon. Are obiceiul să autocorecteze. Și uneori revin și rescriu textul. E posibil ca unele să îmi scape, de aceea îmi cer scuze.

 



Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) cris_m

Se poate deazctiva autocorectorul din setarile tastaturii, la Android cel putin.

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) rosetti61

Bucla Expozitie a fost initial unde este acum WTC si parcarea din spatele lui chiar la intrarea in Romexpo, construita in 1964* odata cu linia de pe bulevard. A fost mutata pe amplasamentul de azi in 1992 odata cu inceperea lucrarilor la complexul WTC-Sofitel. Oare va mai fi reactivata sau in vreun exces de zel desfiintata?

Liniile 6 si 10 s-au desfiintat in februarie 1990 cand s-a inchis circulatia tramvaielor pe calea Grivitei, care incomoda lucrarile de la metrou. Fostul 3 barat si-a schimbat indicativul in 31 la renumerotarea din 1981 si a mai rezistat pana in 1982. Dupa aia 31 a mai aparut pe diferite trasee - 6 si 31 care mergeau la Expozitie si Laromet au aparut in 1997, nu 1991 si desfiintate in 1999. Ultima aparitie a lui 31 a fost parca pe un traseu chinuit, Gara de Nord - Depoul Victoria sau a fost 43? A mai fost si un autobuz naveta cu traseu asemanator - 633.

*Si capatul de linii de la Piata Presei (cel initial distrus in 2001 de constructia noului terminal) a fost deschis tot in 1964 - inainte capatul traditional al tramvaielor de la "Hipodrom/Scanteii" a fost pe locul Citiy Gate. Mutarea s-a datorat noului pavilion expozitional si a aleii principale de acces careia ii statea in cale bucla tramvaiului.

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) aztec

Azi am mers cu 104.
Pana acum nu am observat, dar statile de la Calea Victoriei la Eroilor sunt...extrem de dese.
Ai impresia ca nici nu pleaca bine din statie ca opreste iarasi...

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) andrei11

rosetti61 wrote:
Bucla Expozitie a fost initial unde este acum WTC si parcarea din spatele lui chiar la intrarea in Romexpo...

Ești sigur ? Eu nu sunt prea convins...Bucla cred că a fost acolo unde e acum de foarte mult timp. Or fi fost două bucle...

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) alexandru_minciu91

aztec wrote:
Azi am mers cu 104.
Pana acum nu am observat, dar statile de la Calea Victoriei la Eroilor sunt...extrem de dese.
Ai impresia ca nici nu pleaca bine din statie ca opreste iarasi...


Cum adica 104 de la Victoriei la Eroilor? Poate Piata Unirii

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) andrei11

De la Unirii la Victoriei nu are nicio stație. Dupa aceea are stații și înainte și după semafoare.

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) rosetti61

andrei11 wrote:
rosetti61 wrote:
Bucla Expozitie a fost initial unde este acum WTC si parcarea din spatele lui chiar la intrarea in Romexpo...

Ești sigur ? Eu nu sunt prea convins...Bucla cred că a fost acolo unde e acum de foarte mult timp. Or fi fost două bucle...


Uite-o. E din documentatia de la M6  :mrgreen: Oare planul nu trebuie sa reflecte situatia de acum? Poate se trezeste vreunul ca nu bate cu realitatea din teren si sa vezi amanari pana refac astia documentatia :mrgreen:  :twisted:  "In trei (zeci) de ani aici..." mai bine ne lasam de sportul asta.
bucla veche expo.JPG (98.21 KB; downloaded 2482 times)

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) Dragos31

Noile grafice ale liniei 185 .

Ghencea:
185_0.pdf
185_0.pdf (70.08 KB; downloaded 167 times)


Parfumului(Bragadiru):
185_50.pdf
185_50.pdf (70.06 KB; downloaded 167 times)


___________________________________________

alexandru_minciu91, aztec se referea la stația de la intersecția Cal. Victoriei/Splaiul Independenței (Statia "Piața Națiunile Unite") ;) .

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) andrei11

rosetti61,
Stai că-ți spun eu unde era bucla înainte de 1989...Cum stăteai în fața Pavilionului Central și ieșeai în B-dul Expoziției dădeai fix în buclă...Se pare că ne potrivim, nu ?

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) alexandru_minciu91

Dragos31,
Am citit cu mai multa atentie acum mesajul, scuze pentru interventia incorecta.

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) rosetti61

andrei11
Si eu ce am zis pana acum de bucla si am pus mai sus - exact acolo era, azi e o parcare, intrarea in Romexpo si un colt din cladirile WTC Plaza.

 


Go to page:  1  ... 298 299 300 301 302 303 304  ... 444
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420663 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use