Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul local din București (partea I)

6215 posts, 1321654 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 305 306 307 308 309 310 311  ... 444
 
 

📖 Pagination options
Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) Dragos31

La data de 4 mai 2019, au fost repartizate la schimbul 2 pe linia 136(4 ture): 4385, 4422, 4755 si 4759.

4422 - Linia 136 - Bd.Timisoara - 4 mai 2019



 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) V2A

Linia 605 este asigurată acum doar de autobaza Pipera cu 17 ture. Nordului nu mai are cele 2/1 ture. Traficul dă complet peste cap intervalele de succedare. Dimineață am luat un autobuz de la Matei Basarab și abia la Teatrul Metropolis (!) l-am văzut pe 4270 în sens opus (spre Sf. Vineri). Până la Verdi am mai văzut alte 6 autobuze. Era aglomerație infernală atât pe Tunari, cât și pe Barbu Văcărescu, între FdG și până după str. Țițeica.

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) nicusior

Parca sunt mai multe ture decat pana in 30 aprilie, vin mai des. In timp ce la bucla de intoarcere e liniste in continuare, nu s-a facut si nu se face nimic de 2-3 ani, cred ca se astepta decizia de judecata. Intre timp se fac statiile...

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) Puss in Boots

V2A wrote:
Linia 605 este asigurată acum doar de autobaza Pipera cu 17 ture. Nordului nu mai are cele 2/1 ture. Traficul dă complet peste cap intervalele de succedare. Dimineață am luat un autobuz de la Matei Basarab și abia la Teatrul Metropolis (!) l-am văzut pe 4270 în sens opus (spre Sf. Vineri). Până la Verdi am mai văzut alte 6 autobuze. Era aglomerație infernală atât pe Tunari, cât și pe Barbu Văcărescu, între FdG și până după str. Țițeica.


Se vede necesitatea tramvaiului, dar in cale libera atat cat se poate si cu restrictii auto pe sectoarele inguste (Tunari, Lascar etc). Macar dpdv al vitezei de deplasare. Sa mai zic de refacerea liniei? Cred ca e de la sine inteles. Fa traseul 5 atractiv si vei gasi musterii.

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) CiprianTRB

Nenea_titi wrote:
Pe 178 oricum se trimit toate cazanele și resturile din Militari... Mă gândesc că mai bine o desființează...

178 ar merge scurtat, dar nu pe traseul Sala Palatului - Lujerului (unde nu cred ca ar avea unde sa întoarcă) ci pe traseul Apusului-Cartier Militari.

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) Dragos31

Dacă ai ști câți călători așteaptă 178-ul în Cartierul Crângași la anumite ore, nu ai mai afirma asta. ;) Chiar și după 19:30, între Piața Crângași și Complex Comercial Apusului nu prea prinzi loc pe scaun...

Notă: Acei călători din stațiile din Crângași sunt călători ai 178-ului, văzut și testat de mine.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) Utilizator anonim

178 e mai mereu aglomerat intre Lujerului si Militari, apoi la orele de varf când sta blocat in trafic autobuzele stau goale pe traseu pe multe portiuni, cauza fiind mersul foarte greoi. Lumea prefera sa mearga pe jos la un tramvai decat sa se chinuie cu 178. Sunt momente când stai o ora pe Pasaj Grant sau pe Uverturii.

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) Dragos31

Colegul V2A m-a atentionat in urma cu cateva zile ca intervalele liniei 221 au fost imbunatatite, aceasta ajungand acum la 3 ture in zilele de lucru. Astazi am fost pe "teren" pentru a vedea daca intr-adevar e asa, iar cele constatate m-au surprins in mod placut: intervalele de succedare erau de 20-30 de minute, fata de 35-45 de minute cum erau inainte. Un mare minus pe care l-as mai puncta ar fi faptul ca in weekend a ramas o singura tura, care se retrage intre orele 13:00 si 14:30(cu aproximatie). Dupa mine, in intervalul de timp pe care autobuzul il petrece in garaj, acesta ar putea face inca o cursa.

La data de 17 Mai 2019, au criculat la schimbul 2 urmatoarele autobuze: 4400, 6338 si 6339.

6338 - Linia 221 - Bd. Timisoara - 17 Mai 2019



 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) barbuandrei

Nu poate face inca o cursa. Acel interval orar in care se retrage, este pentru a permite prezenta liniei si dupa ora 22. Daca autobuzul iese la 04:05 din garaj si se retrage la 23:07, sunt 19 ore de acoperit, iar in STB, turele nu depasesc 9 ore si 25 minute, iar asta in cazuri izolate. Majoritatea se invart in jurul la 8 ore si jumatate, 9 ore.

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) Dragos31

La un simplu calcul, 9 ore si 25 de minute + 9 ore si 25 de minute cam dau 19 ore :). In plus, cine are de facut drumuri la CET Vest la ora 23:00? :lol:

P.S.:Daca va mai amintiti, pe fosta linie preoraseneasca 439, la schimbul 2 se lucrau vreo 10 ore. Tin minte ca s-a "plans" un sofer intr-un comentariu la o postare pe Facebook a RATB-ului...

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) barbuandrei

Dau 18 ore si 50 minute. Hai sa nu facem caterinca cu matematica. Singura variantă ar fi sa faca retragerea undeva in jurul orei 22 45. Nu ai decat sa propui la STB sau direct la DTA.

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) dany

Cu stupoare am descoperit azi ca la Titan exista un tur de 10 ore si 40 de minute, turul 2 in 452 in cursul saptamanii

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) barbuandrei

Un tur sau un schimb? Un "tur" este programul pe care o masina il desfasoara pe durata unei zile. El este alcatuit dintr-un schimb sau 2. Sunt "ture" ce se afla doar la schimbul 1 si se retrag intre orele 9-12. Ele se numesc "ture mici". Mai sunt acele ture, numite "ranforsare", unde soferul de la schimbul 1 se retrage intre orele 9-12, iar soferul de la schimbul 2, iese in jur de 14-17 din garaj. De regula, aceste ture se retrag cel mai tarziu, in jur de 23-24. Inafara de cele doua tipuri, mai sunt si turele normale, unde schimbul de soferi se efectueaza la capatul de linie.

 


Re: Discuții despre traseele locale ale STB (din București) Dragos31

Cred dany a vrut să puncteze faptul că a descoperit că schimbul 1 al turului 2 din timpul săptămânii al liniei R452 are 10 ore și 40 de minute. ;)

 


Go to page:  1  ... 305 306 307 308 309 310 311  ... 444
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420530 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use