Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul local din București (partea I)

6215 posts, 1331250 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 132 133 134 135 136 137 138  ... 444
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Aron

inainte de meci se pare ca au facut un popas si la centrul vechi, fiind toate 10 stationate acolo, iar din ce am vazut eu din 385 era un grup mare de oameni inconjurati de jandarmi pe langa dristor kebab

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Gabi23

Zilele acestea li s-a impus soferilor de autobuz/troleibuz viteza de maxima 20-25 km/h, pe Bd. Mihail Kogalniceanu si Bd. Regina Elisabeta (ambele sensuri), intre Piata Operei si Piata Universitatii. Astfel soferii au fost instiintati, verbal si scris ca trebuie sa respecte aceasta viteza, vehiculele fiind monitorizate cu ajutorul sitemului Thoreb + radare fixe si mobile  :roll:. Teoretic de ani de zile pe anumite portiuni sunt indicatoare care limiteaza viteza la 30 km/h, dar practic itineratriile si conditiile de trafic impun evident viteze sporite. Asa ca daca mergeti cu unul din vehiculele liniilor: 61, 66, 69, 70, 85, 90, 91, 92, 122, 137, 138, 163, 268, 336, 601, sa nu va apucati sa injurati soferul ca merge ca o testoasa constipata  :evil:.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Utilizator anonim

Oricum cel putin la autobuze rar mergeau cu mai mult de 35 la ora pe acolo...

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Utilizator anonim

Cine stie ce destept s-a trezit ca ii face vant troleibuzu cand trece pe langa el si a zis sa se mearga mai incet.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB iliutu

Cam toate cladirile sunt bulinate iar ce e sub bulevard nu prea atenueaza vibratiile....

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Chev Celios

Gabi23 wrote:
....vehiculele fiind monitorizate cu ajutorul sitemului Thoreb ...


Thorebuuu. Very good joke  :lol:  :lol:  :lol:  :lol: Asta nu mai functioneaza de prin Decembrie.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Victor92

Noutati de la Autobaza Alexandria:

Linia 227 a primit inca un tur. Astfel, dimineata sunt doua autobuze (intre orele 6-11), iar dupa ramane doar turul 1.
Linia 302 NU mai merge pana la capatul din Cartierul Fortuna. Autobuzele de pe aceasta linie intorc la giratoriul de la intersectia Soselei Alexandria cu Strada Cristalului. Cel putin asa am vazut astazi pe afisajul modificat al unui 4402 in aceasta dimineata.

Evident, sectiunea "Stiri" de pe http://www.ratb.ro doarme  :roll:

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Axel

Victor92 wrote:
Noutati de la Autobaza Alexandria:

Linia 227 a primit inca un tur. Astfel, dimineata sunt doua autobuze (intre orele 6-11), iar dupa ramane doar turul 1.
Linia 302 NU mai merge pana la capatul din Cartierul Fortuna. Autobuzele de pe aceasta linie intorc la giratoriul de la intersectia Soselei Alexandria cu Strada Cristalului. Cel putin asa am vazut astazi pe afisajul modificat al unui 4402 in aceasta dimineata.

Evident, sectiunea "Stiri" de pe http://www.ratb.ro doarme  :roll:


Pai din ce am inteles eu in anul 2008 cand a fost infiintata linia 302 aceasta teoretic trebuia sa intoarca la statia '' Albotesti '' dar cum asta era imposibil mergea pana la Centura pentru a intoarce cat de cat decent, asta e un motiv pentru care aceasta linie a aparut odata cu periferiile de atunci :roll:  , in timp acel cartier s-a dezvoltat si el si normal ca a aparut acel sens giratoriu acolo asa ca RATB-ul a decis sa mai scurteze din 302 desii el legal nu are ce cauta in Judetul Ilfov. :!:
De ce oare aceasta linie are acum un orar jenant  :?:  Simplu pentru RATB aceasta linie e considerata periferie desii acei locuitori din acel cartier rezidential chiar valideaza  :!:  :evil:    
Nici nu vreau sa ma gandesc cate geamuri sparte apareau daca 302 la inceput nu facea statiile dintre Puscarie si Centura. :lol:  :roll:
Cat despre 227 NO COMMENT :!:  @#$%#@#$# de linie de tot rahatul. :evil:
Pe 227 si 303 sa bage celebra IRTA cu razie la mijlocul traseului si atunci vom vedea cat de rentabile sunt aceste 2 linii. :evil:  :!:
Bineinteles ca toti o sa spuneti ca deh FAUNA, nu la banii care se aduna dupa aceste reclame angajezi paznici in autobuze si basta ca din acesti bani stransi un neon macar nu se baga in aceste autobuze care daca mai continuam sa le exploatam in bataie de joc ajungem sa radem unul in fata altuia ca de ce a crapat acel autobuz . :evil:

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB nou_pe_aici

Axel wrote:
Victor92 wrote:
Noutati de la Autobaza Alexandria:

Linia 227 a primit inca un tur. Astfel, dimineata sunt doua autobuze (intre orele 6-11), iar dupa ramane doar turul 1.
Linia 302 NU mai merge pana la capatul din Cartierul Fortuna. Autobuzele de pe aceasta linie intorc la giratoriul de la intersectia Soselei Alexandria cu Strada Cristalului. Cel putin asa am vazut astazi pe afisajul modificat al unui 4402 in aceasta dimineata.


Din ce observ eu in teren cu 302 este o alta problema, in zona se lucreaza la introducerea tevilor de canalizare iar pe strada ce pleaca din sensul giratoriu spre cartier Fortuna nu se poate circula decent cu o masina, este totul gaurit, denivelat, plin de namol.

Eu cred ca lucrurile se vor intoarce la forma initiala dupa ce se termina lucrarile si se reasflateaza.

Ma bucur sa aud ca se si valideaza pe 302, din nefericire valideaza doar calatorii ce merg pana la capat in cartierul noi, cei care arunca cu pietre inca circula gratuit.

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Axel

Aaa pai daca asta e cauza revine la loc cand se termina lucrarile  ;)

 


Re: Stiri, noutati, perspective Robert24

V2A wrote:
Incepand de azi,autobuzele liniei 381 opresc in noua statie "Piata Sfantul Gheorghe",sensul spre Piata Resita.

Le-a trebuit 10 ani sa realizeze ca chiar e nevoie de statie acolo....

 


Re: Stiri, noutati, perspective Axel

V2A wrote:
Incepand de azi,autobuzele liniei 381 opresc in noua statie "Piata Sfantul Gheorghe",sensul spre Piata Resita.


Banuiesc ca statia a fost pusa la gura tunelului '' Latin '' pentru a putea traversa in siguranta. :roll:

 


Re: Stiri, noutati, perspective Der Hofmeister

Victor92 wrote:
In sfarsit, o veste buna, dar tipic romaneasca (adica pe jumatate) :

RATB reia circulaţia autobuzelor din liniile 126, 168, 226 şi 368 prin intersecţia Bd. Dinicu Golescu/Str. Berzei/Str. Ştirbei Vodă

Ca urmare a finalizării lucrărilor de reabilitare a sistemului rutier din intersecţia Bd. Dinicu Golescu/ Str. Berzei / Str. Ştirbei Vodă, începând cu data de 11.04.2013, liniile de autobuze 126, 168, 226 şi 368 vor reveni pe traseele de bază, pe sensul spre Eroilor, de la intersecţia Str. Mircea Vulcănescu/Bd. Dinicu Golescu, prin Bd. Dinicu Golescu, Str. Ştirbei Vodă, urmând apoi traseele iniţiale.

Sursa: http://www.ratb.ro

Alo??? Ati uitat de 178  :!:  :!:  :!:


Sunt curios să văd cum vor reacționa oamenii când își vor da seama că autobuzele pentru Rahova și Drumul Taberei nu mai opresc în stația Bd. Dinicu Golescu. Să vezi atunci nervi, tocmai pentru că devierea a durat o perioadă foarte lungă de timp și călătorii s-au obișnuit. Dar, ”orice învăț are și un dezvăț”. :lol:

 


Re: Stiri, noutati, perspective Victor92

Hoffmeister wrote:
Victor92 wrote:
In sfarsit, o veste buna, dar tipic romaneasca (adica pe jumatate) :

RATB reia circulaţia autobuzelor din liniile 126, 168, 226 şi 368 prin intersecţia Bd. Dinicu Golescu/Str. Berzei/Str. Ştirbei Vodă

Ca urmare a finalizării lucrărilor de reabilitare a sistemului rutier din intersecţia Bd. Dinicu Golescu/ Str. Berzei / Str. Ştirbei Vodă, începând cu data de 11.04.2013, liniile de autobuze 126, 168, 226 şi 368 vor reveni pe traseele de bază, pe sensul spre Eroilor, de la intersecţia Str. Mircea Vulcănescu/Bd. Dinicu Golescu, prin Bd. Dinicu Golescu, Str. Ştirbei Vodă, urmând apoi traseele iniţiale.

Sursa: http://www.ratb.ro

Alo??? Ati uitat de 178  :!:  :!:  :!:


Sunt curios să văd cum vor reacționa oamenii când își vor da seama că autobuzele pentru Rahova și Drumul Taberei nu mai opresc în stația Bd. Dinicu Golescu. Să vezi atunci nervi, tocmai pentru că devierea a durat o perioadă foarte lungă de timp și călătorii s-au obișnuit. Dar, ”orice învăț are și un dezvăț”. :lol:


Am uitat sa mentionez, dar acest lucru l-am observat abia dupa ce am trecut prin zona. Statia "Stirbei Voda" a fost desfiintata, asa ca pana la modificarea liniei 96 pe vechiul traseu aici nu va mai opri niciun mijloc de transport in comun :!: .

 


Go to page:  1  ... 132 133 134 135 136 137 138  ... 444
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2279 forum members have written 420769 posts in 5243 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use