Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul local din București (partea I)

6215 posts, 1310025 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 444
 
 

📖 Pagination options
Discuții despre transportul local din București (partea I) Gabi23

bercenicity wrote:
Linia 16 va reveni pe traseul de baza, de la 'Platforma Industriala Pipera' pana la 'Piata Sf. Gheorghe'
Vineri, 22 Ianuarie 2010

Ca urmare a finalizarii lucrarilor de modernizare a caii de rulare a tramvaielor de pe Str. Viitorului si Str. Vasile Lascar, incepand cu data de 23.01.2010, linia 16 va reveni pe traseul de baza, de la 'Platforma Industriala Pipera' pe Bd. Dimitrie Pompei, Sos. Petricani, Bd. Lacul Tei, Str. Maica Domnului, Str. Lizeanu, Str. Viitorului, Str. Vasile Lascar, Str. Armand Calinescu, Str. Paleologu, Calea Mosilor, pana la 'Piata Sf. Gheorghe'.

sursa: http://www.ratb.ro/index.php?page=stire& ... tire=339


Si iar ramanem oare cu o linie initial temorara 616, cu un indicativ total aiurea? :shock: Sau oare s-a uitat sa se mentioneze ca de maine dispare... Era si cazul sa ii dea drumul lui 16 prin Viitorului dupa atatea luni. Inseamna si ca au rezolvat problema refugiului buclucas de la Lizeanu.

 


Re: Stiri, noutati, perspective 3mil

N-au rezolvat nimic. Toata linia este exact in acelasi stadiu ca acum o luna-jumate, cand s-au facut primele probe.
Din ce am observat anii trecuti, cand au revenit liniile 21 si 34 pe traseele proaspat modernizate, liniile naveta au mai fost pastrate 1-2 saptamani in paralel cu tramvaiul in caz ca era vreo problema.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Utilizator anonim

Asta am vazut si eu ca nu au rezolvat nimic cu statia aia, desi poate se vor ocupa cand mai trece gerul, ca lucrarea se poate face si sub trafic.
Linia naveta mai ramane cam o saptamana ca sa se obisnuiasca lumea cu tramvaiele. In aceasta seara turele mici care se retrag din 21 vor face cateva probe pe linia 16.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Gabi23

Am si eu o intrebare pentru ca nu prea cunosc zona respectiva... Cum era inainte de modernizare statia? Refugiul cum era amplasat?

 


Re: Stiri, noutati, perspective bercenicity

3mil wrote:
N-au rezolvat nimic. Toata linia este exact in acelasi stadiu ca acum o luna-jumate, cand s-au facut primele probe.

Statia Stefan cel Mare sens Lacul Tei este pe Viitorului exact inainte sa se largeasca strada. Tramvaiele mai opresc ad-hoc si la refugiu unde mai asteapta calatori, dar vatmanul deschide doar usa/usile din fata.

Am observat ca pe Armand Calinescu este o limitare de 10km/h care este respectata de vatmani.

 


Re: Stiri, noutati, perspective 3mil

Gabi23 scrie:
Am si eu o intrebare pentru ca nu prea cunosc zona respectiva... Cum era inainte de modernizare statia? Refugiul cum era amplasat?

Inainte de modernizare era aproximativ la fel amplasata statia.

bercenicity scrie:
Statia Stefan cel Mare sens Lacul Tei este pe Viitorului exact inainte sa se largeasca strada. Tramvaiele mai opresc ad-hoc si la refugiu unde mai asteapta calatori, dar vatmanul deschide doar usa/usile din fata.

Mai exact statia se afla chiar inainte de intersectia Viitorului cu Str. Fainari. La refugiul cu pricina niciun anunt, nimic, decat ca lipseste placuta cu numele statiei. Lumea asteapta pe acel refugiu si daca vatmanul e amabil ia calatorii pe la prima usa, cum precizat bercenicity. Daca ai ghinionul sa nu te ia, ori te duci in statie la 616, ori la statia improvizata a lui 16 si mai astepti un tramvai in frig/ninsoare. :roll:
In alta ordine de idei, fecvanta mi s-a parut acceptabila, tinand cont ca este zi de weekend.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Discuții despre transportul local din București Utilizator anonim

RATB analizeaza modificarea liniei 133 prin prelungirea acesteia pana in parcarea Sun Plaza de la Piata Sudului. Daca se va constata ca este o idee buna linia va fi prelungita imediat ce se deschide centrul comercial (martie).

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Chev Celios

Din cate stiu eu se mai vroia si prelungirea altor linii ca 143,182,253,282,330,335,682,astfel:
143 si 682-De la Baicului la Stadionul National
182 si 282-De la Institutul Oncologic la Bd.Basarabia sau la Carrefour Colentina
253,330 si 335-De la Barajul Dunari la Auchan Titan.

 


  • Dr2005
  • Posted:
  •  

Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Dr2005

Chev Celios wrote:
143 si 682-De la Baicului la Stadionul National

E permis virajul la stânga din Str. Baicului spre Şos. Pantelimon?

182 si 282-De la Institutul Oncologic la Bd.Basarabia sau la Carrefour Colentina

Pe 282 nu prea ai cum să îl scoţi din Maior Coravu în Şos. Fundeni. Decât să nu o mai ia prin cartier, ceea ce ar fi aurea, la câte sesizări din zonă au fost.€

 


Re: Discutii despre traseele si indicativele RATB Chev Celios

Cel mai probabil ca il vor scoate din cartier de acolo.La inceput dupa ce au bagat Citaro in fiecare saptamana erau cate una-doua masini carora le erau sparte geamurile.Ca o masura pentru prevenirea accestor actiuni au inceput sa patruleze jandarmi si politia prin zona.In ultimu timp nu am mai auzit de geamuri sparte prin zona aceea.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Utilizator anonim

Gabi23 wrote:
Incepand cu data de 5 februarie 2010 s-a infintat linia 630, intre Piata Dorobantilor si Romexpo. Deocamdata nu cunoastem motivul real al infintarii liniei, cert este ca este deservita de Autobaza Pipera cu autobuze DAF. La ora 14 in traseu erau 2 ture formate din DAF-urile ELBO #768 si #828. Linia a fost trecuta pe toate placutele din statii, iar afisajul autobuzelor a fost actualizat, ceea ce linia 616 nu a avut parte la aceste autobuze DAF. Deocamdata siteul oficial ar RATB nu a mentionat nimic despre aceasta liniei. Mai jos am schitat traseul liniei, DAF-ul #828 si o placuta de statie.


Cel mai probabil linia a aparut pentru vreun eveniment ce are loc la Romexpo.

 


Re: Stiri, noutati, perspective Gabi23

shoppy wrote:
Dupa harta ta se intelege ca traseul intra prin curte pe la Romexpo.


Pai da, linia intra in curtea Romexpo, pe poarta aceea din apropierea fostului capat al liniei 42, parcurge cateva sute de metri in curtea pavilionului si are stationare. Apoi iese pe acea straduta care este intens circulata de masini care iese in B-dul Expozitiei. Nu am putut afla de la sofer legat de ce eveniment s-a infintat aceasta linie... Pe site-ul Romexpo nu se precizeaza nimic legat de vreun eveniment. Cat am facut o cursa cu ea a avut 5 calatori pe semicursa spre Dorobanti (Eu, Iasmin, 2 baieti au urcat la Romano Americana unul coborand la Presei iar celalalt la Muzeul Satului, apoi la Piata Charles de Gaulle s-a mai urcat o fata pana la Piata Dorboantilor). La intoarcerea spre Romexpo nu am mai calatorit decat eu si Iasmin.

 


  • Utilizator anonim
  • Posted:
  •  

Re: Stiri, noutati, perspective Utilizator anonim

V2A wrote:
In zilele de 20 si 21.02.2010, linia 7 va functiona pe un traseu modificat
  Vineri, 19 Februarie 2010

In vederea remedierii unei avarii la reteaua de apa de pe Str. Dr. Istrate, in zilele de 20 si 21.02.2010, circulatia tramvaielor liniei 7 va fi deviata de la Piata Eroii Revolutiei, prin Cal. Serban Voda, Bd. Gh. Sincai, Str. Nerva Traian, Bd. Marasesti, Str. 11 Iunie, Bd. Regina Maria si Piata Unirii.
Pentru asigurarea capacitatii necesare de transport pe tronsonul Sos. Viilor-Str. Dr. Istrate-Piata Unirii, linia de autobuze 232 va functiona cu un parc suplimentat.
Sursa:http://www.ratb.ro/index.php?page=stire&id_stire=346


Stiu ca anul trecut a mai fost deviat 7 odata din zona aia dupa ce tot o teava de apa a facut probleme. Sper de data asta sa o repare bine... :roll:

 


Re: Stiri, noutati, perspective Gabi23

Macar asa se mai foloseste si macazul acela din zona Marasesti - Nerva Traian, ca intepenise :lol:.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 444
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2265 forum members have written 419374 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use