Zona metropolitană BucureștiTraseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov

 

Topic: Discuții despre transportul regional din Ilfov (4XX)

2309 posts, 776993 views
⚠  Forum Rules
 
Go to page:  1  ... 117 118 119 120 121 122 123  ... 165
 
 

📖 Pagination options
Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov Costin

Da, este treaba TPBI sa puna placute, orare, displayuri, orice inseamna informarea calatorilor, in nici un caz a operatorului sau a oricarei alte entitati care nu are legatura cu planificarea traseelor si programelor (primaria comunei, primaria sectorului etc). Daca tot vreti sa va implicati, hai sa o facem in directia corecta, astfel incat sa intre si zona B-IF in normalitate.

Problema de gandire: este doar o chestiune de timp pana cand in interiorul Bucurestiului vor exista mai multi operatori. Cum vezi organizarea informarii calatorilor la Gara de Nord, de exemplu, unde or sa vina, de exemplu, vehicule de la 3 operatori, in conditiile in care fiecare face ce vrea, independent de TPBI?

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov Daniel2000

Nu ma intereseaza pe mine cine se ocupa de montarea placutelor, ma intereseaza sa fie placute.Si cand crezi ca ADTPBI va marca toate statiile? Cand? Ca din 1 ianuarie 2019 de cand au fost infiintate traseele regionale, ADTPBI nu a montat nici o placuta de statie. Si pana cand ADTPBI va marca statiile, soferii de la STV vor opri in continuare unde au ei chef, in sanț, in noroi, in curba si unde nu e trecere de pietoni? Pe linia R403, daca vrei sa iei autobuzul din Tunari,Stefanesti sau Afumati trebuie sa ghicesti in stele unde este statia corectă, la fel si pe linia R473. Am zis ca nu e asa de greu ca STV sa marcheze statiile macar pana cand ADTPBI se va ocupa cu marcarea. Eu sincer m-am saturat de promisiuni sau de dat vina pe altii,eu vreau sa vad fapte. Asa de complicat este sa montezi niste bete de fier in pamant, incat nu sunt in stare sa faca asta nici STV si nici ADTPBI. Serios. Oricum va mai dura mult pana cand Bucuresti si Ilfov vor intra in normalitate...

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov dekolor

Informarea corecta a calatorilor nu se poate realiza daca nu participa si operatorii de transport la acest lucru. A trecut un an de cand avem aplicatia InfoSTB (mai nou, InfoTB) si tot nu avem toti operatorii integrati in ea.
Citez de pe forumul aplicatiei:
Procesul de integrare in aplicatie a liniilor de transport de suprafata deservite de operatorii din Regiunea Bucuresti– Ilfov este unul complex si de durata, intrucat, pe langa beneficiile pe care acestia le-ar putea avea in cadrul colaborarii, vor avea de respectat si anumite obligatii.
STB a initiat discutii cu operatorii de transport de suprafata in sensul materializarii acestui proiect si ramane in continuare deschisa pentru a colabora cu acestia, in speranta ca acest proiect va fi finalizat cat mai curand.


Se spune ca autobuzele STV au un sistem GPS prin care pot fi urmarite, e imposibil ca acele date sa fie trimise si catre serverul aplicatiei? Pe multe linii operate de ei, trebuie sa ghicesti cand vine autobuzul, orarul fiind doar estimativ, daca ar exista o metoda de urmarire a autobuzului in timp real de catre calator, nu ar exista aceasta problema. Daca acele date ar fi centralizate, atunci am putea avea si displayuri care sa afiseze timpul real pana la sosirea urmatorului autobuz.

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov Costin

Evident ca operatorii participa, inclusiv prin respectarea statiilor si programelor de circulatie. Dar organizarea nu trebuie sa fie responsabilitatea lor. Acum este, si uitati cum e!

Puneti problema gresit. Nu este nevoie de niste bare de fier infipte in pamant. E nevoie de programe de circulatie macar pe hartie daca nu in sistem electronic, integrarea in aplicatie, mobilier urban in statii etc. Cine sa faca asta, fiecare operator, sau entitatea care are acces la toate aceste informatii si resurse in sistem centralizat? Eu atat zic, daca doriti o rezolvare corecta, durabila si pe termen lung, cereti asta la ADTPBI. Si da, ar trebui sa va intereseze cui cereti, pentru ca altfel fie nu obtineti nimic, fie obtineti o solutie proasta. Sa zicem ca acum obtineti o 'victorie' si vine STV si pune placute, apoi peste o saptamana TPBI schimba toate traseele, ca planificarea traseelor e atributia lor si nu a STV, insa placuta ramane. Pai asta vreti?

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov Daniel2000

Mi se pare foarte proasta abordarea ta Costine. Din moment ce tu nici cred ca circuli cu traseele STV-ului, nici nu prea te intereseaza de problemele de la STV. In al doilea rand, ce trasee s-ar putea schimba? Traseul R417, de exemplu, este neschimbat de un an de zile, si de ce l-ar schimba, adica nu ar fi un motiv sa il schimbe si deci, ar putea sa puna acele bete de fier in pamant. Zic asta pentru ca fara placute nu se mai poate continua, crede-ma, e o problema foarte mare lipsa placutelor de statie. Si in al treilea rand, tu deja te gandesti la mobiliere urbane in statie? Astia nu sunt in stare sa puna niste bete de fier in pamant nici pe liniile lor interne si tu te gandesti la mobiliere urbane in statii care sunt si inexistente sau imaginare la STV, sau alte SF-uri pe care le-ai mai zis tu? Pai cred ca ar dura minim 100 de ani sa se faca tot ce ai zis tu...

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov dekolor

Nu cred ca e cazul sa dam in cap, in schimb ce putem face este sa le scriem celor de la ADTPBI, in speranta ca putem rezolva ceva.

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov cris_m

Eu zic ca problema statiilor e de atributia ADTPBI. O astfel de autoritate ar trebui sa faca ordine. Cine nu respecta niste conditii minime pierde contractul pentru operarea unei rute. Una azi, alta maine si dupa fie se lasa pagubasi si inchid pravalia, fie se supun conditiilor si merg mai departe. Peste tot e asa, numai noi trebuie sa fim pe dos decat normalul.
Faptul ca nu opresc soferii unde trebuie e exclusiv din cauza mentalitatii de maxi-taxi a soferilor. Doar ca au autobuze acum nu schimba cu nimic situatia per-total. Nu mai spun de calatori care s-au obisnuit cu "ia-ma nene"/"lasa-ma aici nene", e foarte greu sa faci ordine ca sofer, desi esti obligat sa opresti acolo unde trebuie...

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov Costin

Dragos, nu inteleg ce nu intelegi. Fa un exercitiu de imaginatie. Tu ceri placute la STV. Si le primesti. Felicitari. Insa a doua zi TPBI schimba traseul pentru ca poate. STV nu are nimic de zis in chestiunea asta. Se poate? Da, asa functioneaza relatia operator - autoritate. De ce te incapatanezi sa ceri placute la operator? E ca si cum le-ai cere celor de la Carrefour!

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov Daniel2000

Costin, tu ai dreptate. ADTPBI trebuie sa se ocupe cu marcarea statiilor cu placute. Doar ca,chestia asta se va intampla peste mult, mult timp,cred ca va mai dura minim un an pana cand ADTPBI va marca cu placute statiile. Faza este ca nici nu se încăpățînează sa faca asta.Practic pentru ADTPBI marcarea statiilor este o prioritate foarte mica, din moment ce STB marcheaza statiile, la fel si Ecotrans si Regio, singurul operator care nu marcheaza statiile fiind STV...

 


Re: Știri despre transportul regional (spre și dinspre Ilfov Costin

Inca o data, eu insist sa le scriem celor de la ADTPBI pentru ca atributiile dintre autoritate si operatori sa fie impartite corect, momentan NU sunt. Daca vrei tu sa le scrii celor de la STV - prea bine, fa-o. Insa nu te costa nimic sa le ceri si celor de la ADI acelasi lucru, eventual si primariilor membre in ADI, pentru ca asta e solutia corecta pe termen lung. In principiu cam asa functioneaza autoritatile - se misca atunci cand e multa presiune pe ele. E enervant si consumator de nervi, dar sincer nu cred ca putem spera ca lucrurile sa se 'regleze' singure, de la sine putere, ar fi o raritate...

 


Re: Discuții despre traseele regionale din Ilfov (R 4XX) cris_m

In curand linia R472 ar trebui sa revina la vechiul traseu ca urmare a finalizarii lucrarilor de la intrarea/iesirea spre Cernica de pe A2.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Discuții despre traseele regionale din Ilfov (R 4XX) V2A

Noua linie R420 este asigurată de autobaza Giurgiului. Astăzi, în prima zi de circulație, circulă 4582.

 


Re: Discuții despre traseele regionale din Ilfov (R 4XX) Dragos31

Harta traseului si graficele de circulatie de pe site-ul STB pentru linia R420.

Sunt repartizate doua autobuze de luni pana vineri si unul singur in weekend.

R420 harta.png (283.07 KB; downloaded 5224 times)


R420 orar (Piata Eroii Revolutiei).png (80.01 KB; downloaded 5392 times)


R420 orar (Vidra).png (79.98 KB; downloaded 5225 times)

 


Re: Discuții despre traseele regionale din Ilfov (R 4XX) barbuandrei

Au denumit o statie dupa locuitorii satului Sintesti (Rromi). Mi se pare cam deplasată aceasta actiune.  :applause:

 


Go to page:  1  ... 117 118 119 120 121 122 123  ... 165
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Traseele de transport public și evoluția mobilității în Bucuresti și Ilfov  • 
Choose destination

Since our 2293 forum members have written 421761 posts in 5254 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use