Propuneri de noi trasee

Traseele, fluxurile de calatori si evoluția mobilității la RATB / STB

Re: Propuneri de noi trasee

Mesajde Puss in Boots » Mie, 18 Oct 2017, 12:15

Trebuie benzi dedicate transportului in comun si respectate bineinteles. Asa se poate si circula ok si extinde reteaua fara probleme troleele nemaifiind blocate in trafic. Cat despre gradul de incarcare n-am stat sa fac o analiza dar cel putin 381 nu-l vad niciodata gol si nici pe portiunea de la Tineretului. Deci da, probabil multi coboara la Sudului dar se urca apoi altii. Am venit intr-o seara (din saptamana) cu 381 spre Sudului (nu stiu ce mi-a venit) si autobuzul era destul de plin. Si ora era 9 si ceva.
Puss in Boots
Membru Bronze

Mesajde Florinds » Mie, 18 Oct 2017, 15:24

Nu stiu daca la pasajul respectiv se rezolva problema cu benzi unice. S-ar elibera banda de cateva masini, dar problema e semaforul, pentru ca se merge pe deasupra, dureaza foarte mult faza pe rosu.
Florinds
Membru Silver

Mesajde GPS » Mie, 25 Oct 2017, 16:17

Propunerea mea pentru liniile din cartierul Berceni - Giurgiului - Zetarilor.

4 Depoul Alexandria - Calea Rahovei - Calea Ferentari - Zetarilor - Strada Zetarilor -Soseaua Giurgiului - CFR Progresul
11 Romprim - Cartier 16 Februarie
19 Complex RATB Titan - Sura Mare
34 Romprim - Banu Manta / Gara de Nord
35 Depoul Militari - Basarab - Gara de Nord (pentru a nu lasa Pasajul Basarab fara tramvaie)
GPS
Membru Silver

Mesajde drbm » Mie, 25 Oct 2017, 16:49

Cu actualul parc de tramvaie ar rezulta un fiasco cu 35, eventual și 34 prelungite la Gara de Nord.

În momentul de față soluția este cea mai logică, permițând o distribuție cât de cât rezonabilă a parcului existent raportat la liniile viabile.
Se ameliorează 19; se evită aiureala cu terminalul Șura Mare cu eliminarea pentru liniile 1 și 10 a timpilor pierduți inutil la semafor, atât la intrare, cat și la iesirea din terminal; se elimină întreruperea continuității traseului celor două, datorată poziționării terminalului pe traseu, și nu la un capăt, dispare transbordarea inutilă a călătorilor care ar fi ales un traiect Basarab - Romprim; scade conflictul de trafic la Sudului prin scăderea numărului tramvaielor care virează contra fluxului rutier din direcția Brâncoveanu -> Mihai Bravu și invers.
Desigur, inversarea virajului lui 34 la Piața Sudului va genera un disconfort temporar. Dar să nu uităm că 34 este până la urmă o linie de ranforsare, 1 și 10 având, până la urmă, prioritate în îmbunătățirea fluxurilor, dată fiind acoperirea mult mai amplă a capacității de transport public.
Ultima oară modificat de drbm pe Mie, 25 Oct 2017, 16:59, modificat 1 dată în total.
drbm
Membru Bronze

Mesajde GPS » Mie, 25 Oct 2017, 16:56

GPS scrie:Propunerea mea pentru liniile din cartierul Berceni - Giurgiului - Zetarilor.

4 Depoul Alexandria - Calea Rahovei - Calea Ferentari - Zetarilor - Strada Zetarilor -Soseaua Giurgiului - CFR Progresul
11 Romprim - Cartier 16 Februarie
19 Complex RATB Titan - Sura Mare
34 Romprim - Banu Manta / Gara de Nord
35 Depoul Militari - Basarab - Gara de Nord (pentru a nu lasa Pasajul Basarab fara tramvaie)

Am uitat sa mentionez, ca sa se inteleaga. 1 si 10 se desfiinteaza, tramvaiele din 1 merg in 19 si 34. Cele de la Giurgiului din 19 in 4 si 25, iar turele V3A de Militari din 25 in 35, plus cateva de la Victoria, daca se vrea din cele care raman de la linia 10. Situatia turelor s-ar putea discuta dupa.
GPS
Membru Silver

Mesajde nathalael » Mie, 25 Oct 2017, 17:00

Perfect de acord drbm. As mai adauga ca la Victoriei s-ar întâmpla ce s-a întâmplat când l-au spart pe 102.
nathalael

Mesajde cris_m » Mie, 25 Oct 2017, 17:13

Intr-adevar cu ce exista in acest moment in teren, asta e cea mai buna solutie. Cel mult, eu ma gandisem ca 34 sa mearga pe Vitan-Sincai, dar la cum se prezinta linia, mai bine nu...
Ca vrem sau nu sa acceptam, linia inelara 1 este foarte utila, in special pentru traversarea orasului dintr-o parte intr-alta, fara prea multe transbordari.
cris_m
Membru Gold

Mesajde Puss in Boots » Mie, 22 Noi 2017, 10:32

Nu stiu daca e cel mai bun loc, nefiind propriu-zis o propunere de traseu, dar azi mergand pe jos intre Aparatori si Luica mi-am dat seama inca o data cat de bun ar fi fost un bulevard lat acolo (fezabil acum cativa ani buni, mai putin in prezent) cu linie de tramvai pe mijloc si 2 benzi pe sens plus parcari in spic (de exemplu). Traficul e ingrozitor, autobuzele 102 mereu pline....
Puss in Boots
Membru Bronze

Mesajde cris_m » Mie, 22 Noi 2017, 14:25

Mereu pline si in format trenulet... cel putin in Titan asa ajung.
cris_m
Membru Gold

Mesajde Puss in Boots » Mie, 22 Noi 2017, 14:26

Mi-ar fi folosit azi un trenulet :) n-a fost sa fie. 102 ar fi fost un excelent tramvai daca se luau niste masuri in acest sens acum macar 10-15 ani.
Puss in Boots
Membru Bronze

Mesajde koala1712 » Mie, 11 Iul 2018, 13:37

Cum ar fi un traseu usor modificat al lui 222, astfel:

Cartier Latin - Valea Oltului - Valea Argesului - Dr Taberei Sud - Str Brasov - cu retur prin Dr Taberei Nord, iar apoi din nou pe Valea Argesului.
Astfel nu ar mai fi dublat 122-ul si s-ar crea o legatura intre Dr Taberei Sud si Dr Taberei Nord.
koala1712

Mesajde barbuandrei » Mie, 11 Iul 2018, 15:25

Interesul in crearea lui 222 a fost ca locuitorii din Latin sa ajunga mai repede la 41 si 385. O deviere propusa de tine nu ar avantaja locuitorii din acea zona. O idee mai buna ar fi fost ca 122 sa aibe capatul la Ghencea, ca in vremurile vechi. Totodată, mutarea lui prin Drumul Taberei ar fi o dublare pentru liniile x68. De asemenea nu cred ca ar fi un interes mare pentru aceasta linie, fiind locuitor in zona si cunoscand situatia de aici.
barbuandrei
Membru Silver

Anterior

Înapoi la Traseele și evoluția mobilității RATB / STB