Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Strazile cu piatră cubică din București

47 posts, 22330 views
 
Go to page:  1 2 3 4
 
 

📖 Pagination options
Re: Refacere covor asfaltic. cornel001

"unde firmele de constructii de 2 bani, nu sunt in stare sa puna aduca linia de tramvai la nivelul strazii atunci cand o inlocuiesc."

Exact cum au facut si la Dristor, facuta recent, si tot te zgâlțâie pe acolo. Probabil pe viitor cand or sa vina cu alt strat de asfalt or sa-l niveleze dupa sina ca sa fie mai bine. Insa daca-mi amintesc bine pe 1 dec. 1918 le-au nimerit din prima mult mai bine. Oare ce firme or fi lucrat in fiecare parte ?

 


  • Tom
  • Posted:
  •  

Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. Tom

Daca am scapat de asta pe bulevard, pe bretelele laterale se pare ca nici nu s'a intrat, iar monumentele istorice devin impracticabile iarna, dar risca sa devina si la fel si in restul timpului. Incercati sa intrati de exemplu pe strada Modrogan respectand regulile de circulate. Veti constata ca aveti de ales intre a va strica masina si a intra pe sens interzis.

 


Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. cornel001

Apropo, centrul vechi e in plin proces de refacere infrastructura, se pare ca s-a folosit/se foloseste piatra cubica de pe Aviatorilor/Prezan ?

 


Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. Costin

Da, se foloseste o piatra cubica lucioasa si inchisa la culoare, se vede ca nu e noua. Daca e de pe Aviatorilor sau din alta parte...nu stiu.

 


Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. mihai_atanasiu

S-au refacut citeva strazi prin Primaverii cu piatra cubica; adica au refacut infrastructura si dupa aceea au pus piatra la loc; exemplu strada Herastrau, paralela cu Aviatorilor, portiunea spre Bordei;

Am vazut piatra cubica depozitata pe Barbu Vacarescu undeva intre benzinaria MOL si cladirea ISPE;

 


Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. alex230ro

cam toate de pe partea dreapta  de pe Primaverii(sensul catre Charles de Gaulle) sunt cu piatra cubica ,momentan arata ok(m-am invartit un pic si eu pe acolo)

 


Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. Aron

Deci pana la urma ce strazi importante/bulevarde au mai ramas cu piatra cubica, sunt si ele pe  lista asfaltarilor si inlaturarea pietrei??

 


Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. Goldmund

O masina automata din Olanda care paveaza automat o strada cu piatra cubica...Masina e electrica si are un senzor care pastreaza acurat directia unde e de pavat
http://www.youtube.com/watch?v=qa1sEzo3 ... re=related

 


Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. misterr

Îți dai seama cît de bine trebuie să fie compactat nisipul înainte de a așeza așa pietrele... adică perfect!

 


Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. Goldmund

Presupun ca e un standard cum trebuie pus si presat nisipul, misterr- dar ai dreptate, nisipul trebuie 'compactat' perfect.

 


Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. Goldmund

In aceasta filmare, la min. 1.57 se poate vedea si o masina care preseaza pietrele puse de masina- si gata!



 


Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. Dominatrix

Goldmund wrote:
Presupun ca e un standard cum trebuie pus si presat nisipul, misterr- dar ai dreptate, nisipul trebuie 'compactat' perfect.
Utilaje foarte asemanatoare cu cea din filmuletul postat de Goldmund am vazut si in Cehia, la Praha, la reabilitarea strazilor din centrul istoric. Daca in acest caz, nisipul trebuie compactat perfect, in Romania nu se poate aseza gura de canal la nivelul asfaltului, deci nu vad cum ar putea exista piatra cubica asezata perfect, atat timp cat "merge si asa".

 


Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. Goldmund

Mai exista vreo strada importanta in Bucuresti pavata cu piatra cubica?...

 


  • Utilizator anonim 2
  • Posted:
  •  

Re: Strazile cu piatra cubica din Bucuresti. Utilizator anonim 2

Nu (cred). Chiar si din cele neimportante au ramas putine. Din fericire insa, pe multe strazi din astea piatra cubica e inca acolo, sub asfalt. Daca o veni candva un primar mai normal, poate o scoate la suprafata.

Ca veni vorba de piatra, ia uitati ce se intampla la Sinaia, muntii acestia sunt de granit (gramezile din plan apropiat). Au fost extrase de pe strazile din oras. Daca primarul de acolo le pune la loc, tot respectul meu. Daca nu, ramane cum am stabilit, gaozar.

Sinaia piatra cubica.jpg (295.62 KB; downloaded 5201 times)

 


Go to page:  1 2 3 4
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420542 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use