Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Parcări persoane cu dizabilitați

6 posts, 2154 views
Parcări persoane cu dizabilitați gabriels

Deschid acest topic pentru a ridica si a gasi solutii pentru problema parcarilor pentru persoane cu dizabilitati din Bucuresti.

Situatia actuala este una foarte trista si rusinoasa pentru orice locuitor al acestui oras. Parcarile sunt putine, prost marcate si cel mai important, mereu ocupate de persoane grabite.

Sunt deschis sa ascult ce fel de solutii propuneti pentru aceasta problema.

Mentionez ca sunt un utilizator vechi al formului dar in urma cu doi am suferit un accident, acum sunt dependent de un scaun rulant si conduc o masina adaptata special pentru asta.
Dintre toate probleme, aceasta este una la care am sperante ca se poate face ceva.

Oricine parcheaza ilegal pe un astfel de loc, condamna persoanele cu handicap la a sta in casele lor.

 


Re: Parcari persoane cu dizabilitati Serban

In ultima vreme am vazut ca au fost marcate multe locuri ca fiind pentru persoane cu dizabilitati. Este desenata pictograma pe asfalt. Problema foarte mare, asa cum spui si tu, este ca nu respecta aproape nimeni regula de a nu parca pe aceste locuri, daca nu este indreptatit sa o faca.

De altfel, dpmdv persoanele cu dizabilitati traiesc o drama in Bucuresti. Nu au trotuare, nu au treceri de pietoni accesibile, nu au statii de transport in comun accesibile etc. Si asta depinde de fiecare dintre noi, sa ne gandim cand parcam ca putem sa afectam alte persoane care, poate, nu pot sa zburde de pe trotuar pe carosabil doar ca sa ocolesca o masina parcata nesimtit.

Parerea mea este ca, pana cand Primaria, Politia samd vor lua foarte in serios acest subiect si se vor ocupa pe bune de accesibilizarea orasului, o solutie ar fi ca de fiecare data cand vezi un astfel de caz sa suni la politia locala/rutiera pentru ca cei in cauza sa fie amendati. Poate data viitoare vor fi mai atenti. Eu asa fac.

 


Re: Parcari persoane cu dizabilitati gabriels

Personal nu vad prea multe imbunatatiri in acest sens.
Referitor la marcaje dau doua example:
-duminica seara daca vreau sa merg in parcul Herastrau si sa parchez la intrarea din piata Aviatorilor cu siguranta locurile vor fi ocupate. Exista niste semne care arata ca sunt paracari pentru pers cu handicap dar nu este clar marcata unde e. Ultima data cand am fost acolo si l-am intrebat pe lucratorul angajat la primarie de ce sunt ocupate mi-a spus ca nu este treaba lui sa verifice.
-atat parcarea din piata Victoriei cat si cele de pe calea Victoriei au fix aceiasi problema. Nu se intelege clar unde este locul rezervat si sunt mereu ocupate.

Cat despre sunat la politie: am sunat o data si mi-au inchis pe motiv ca nu este o urgenta (in conditiile in care le-am spus sa ma redirectioneze la polita locala) si ultima data, cand a venit un echipaj, mi-au spus ca nu au dreptul sa dea amenzi in lipsa proprietarului. Aparent in Bucuresti din cauza populismului primarilor, politisti nu au voie sa dea amenzi de parcare in lipsa. Daca stie cineva ca e diferit sa ma corecteze.

 


Re: Parcari persoane cu dizabilitati shoppy

In strainatate masinile au un permis care se agata de oglinda, daca te prinde parcat pe loc albastru fara permis se da imediat ditai amenda si gata(de asemenea si ditai amenda daca permisul este fals, si oricum acolo nu este ca la noi unde in niste sate ai toata populatia cu handicap ca se da ajutor de la stat). De asemenea afara scrie la intrarea in parcarea supermarket ca in parcare se aplica legislatia rutiera, ca sa nu mai spuna nimeni ca este proprietate privata si nu drum public, si acolo politia chiar da amenda in parcare la supermarket.
La noi nu da amenda pe nicaieri, ca are alta treaba.

Apoi este si reversul medaliei, in Bucuresti tot felul de smecheri si-au tras pe marginea strazii in fata blocului sau in fata vilei loc albastru fara absolut nici un act, evident ei nu au nici un permis in oglinda, masini obisnuite fara nici o facilitate de handicap si ditai treptele de urcat la scara vilei sau blocului, dar asa mizeaza ca nu se parcheaza nimeni altcineva de frica amenzii.
Haos total, republica bananiera.

 


Re: Parcari persoane cu dizabilitati gabriels

Acel permis albastru exista si in Romania, cu ceva insistenta la primarie, se elibereaza unul pentru persoanele care au un certificat medical. Zic cu insistente pentru ca sunt atat de putine cazuri in care se cere asa incat primaria nu stie de existenta lui.
Persoane cu handicap sunt foarte multe, problema este ca sunt foarte putine active in societate, din cauza lipsei de acces.

 


Re: Parcari persoane cu dizabilitati Serban

Cand vrei sa suni pentru parcari neregulamentare, evita sa suni la 112. Intr-adevar, nu este o urgenta.

Cel mai bine ar fi sa suni la politia locala de sector. Gasesti pe net numerele de telefon. Acum, eficienta politiei locale difera de la un sector la altul. Cel mai mult eu am sunat la Pol locala S1 si, de fiecare data, si-au facut treaba ireprosabil.

 


Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420554 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use