Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Domeniul public, spații verzi (amenajare, administrare etc)

290 posts, 87811 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 21
 
 

📖 Pagination options
Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e Gabi23

Sunt curios cât timp va mai trece până va dispărea un copac uscat de pe Str. Dr. Felix, din curtea Centrului de Transfuzie Sanguină București. Oare este nevoie de o tragedie? Ar fi oare bine să cadă pe vreun om, pe vreo mașină sau tramvai? Este uscat și un pericol cel puțin din vara anului 2014, iar la fiecare vânticel mai cade câte o ramură. Sau poate dacă ar fi tăiat sar de posterior unii și alții  :evil: . Din păcate nimeni nu mai are curaj să taie acum toate uscăturile, după circul făcut de unii pentru uscăturile de pe Kiseleff  :popa:

Str. Dr. Felix - 31.08.2016 (1).JPG (392.95 KB; downloaded 5409 times)

Str. Dr. Felix - 31.08.2016 (2).JPG (518.69 KB; downloaded 5410 times)

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e Costin

E intr-o curte... cam complicat, nu cred ca e in responsabilitatea ADP... ca daca ar fi, atunci ii chem si eu sa-mi amenajeze curtea.

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e Gabi23

Normal ar fi ca Primăria Sectorului 1 / Poliția Locală Sector 1 (Serviciul Protecția Mediului și Activități Comerciale) sau altă autoritate competentă, să dispună cu ajutorul ADPDU toaletarea în regim de urgență a acestui arbore uscat. Probabil că trebuie obligat propietarul terenului (adică tot statul român). Cu toată birocrația asta se așteaptă ce, să moară oameni ca după să se ridice din umeri  :popa: .

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e punmeister

In cazul in care copacul asta (presupun ca mai sunt si alti copaci un starea asta) va cauza victime, o sa sufle in iaurt 2-3 zile si dupa aia... nothing. Cam asa s-a intamplat in cazul incidentelor mari gen cel din Colectiv sau din Pasajul Lujerului (2012)  :popa:

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e abc_XC

Am trimis o sesizare la Primaria Sector 1. Problema nu se va rezolva mai devreme de cateva luni, (in varianta optimista), deoarece PMB prin Directia Mediu trebuie sa faca o inspectie si sa avizeze taierea (termen legal 45 zile). Daca ar fi domeniu public, ADP Sector 1 s-ar ocupa de defrisare, dar asa probabil vor notifica spitalul, care nu stiu ce va face mai departe. Va tin la curent cu rezolvarea problemei.

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e andrei11

Stimate coleg abc_XC corectă sesizarea dvs, am rezolvat.  Totusi sa stiti ca nu se incadrează la << atac la persoană >> :bere:

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e abc_XC

Daca gardurile pentru delimitarea domeniului public montate in Drumul Taberei nu respectau normele in vigoare, vin cu un exemplu stralucit care incalca absolut orice norma de siguranta si demonstreaza grija pentru cetateni. In Sectorul 4, Bd. Tineretului in zona strazii Piscului. Parca erau interzise partile ascutite in zona superioara  :evil:


051 by ABC XC, on Flickr

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e bercenicity

Asta parca e model instalat in jur de 2006-2008; tin minte ca mare parte au fost vopsite cu nerusinare in potocaliu inainte de niste alegeri - ca sa nu uite cetateanul cu cine sa voteze.

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e Serban

Gabi23 wrote:



S-au miscat repede dupa ce ati facut sesizarea. Azi il dadeau jos.
9-9-2016 8-51-32 AM.png (428 KB; downloaded 5334 times)

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e shoppy

Este o diferenta intre spatiu verde cu accesul publicului si domeniu public, adica in curtea spitalului este domeniu public dar nu este spatiu verde cu accesul publicului, este regie proprie a primariei de sector, aici se poate taia fara nici o problema, vezi sectorul 3 unde cu santierele la toate scolile s-au taiat zeci de copaci in fiecare curte de scoala. Parcurile si spatiul verde de pe langa blocuri sau strazi sunt considerate spatiu verde cu accesul publicului, si ca sa tai un copac de acolo iti trebuie acordul garzii de mediu. M-am adresat si eu unui functionar de la domeniul public si mi-a spus ca singura solutie este sa fac poze si sa depun o sesizare pe site-ul primariei de sector, sesizare pe care ei o trimit la garda de mediu, analizarea dureaza vreo 2 luni, si daca pomul are frunze verzi atunci automat vine negativa, chiar daca sta sa cada.

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e TibiV

Mishto...
Astia ne invata de fapt sa punem otrava la radacina pomului....
Sa se usuce si ultima frunzulita...

Nici nu stiu care este de fapt problema...
Prea multi idioti la primarii ?...
Sau prea multe "ONG-uri de medu" pe metrul patrat ?...
Povestea de pe Aviatorilor este cel mai bun exemplu... :(

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e shoppy

Ete  :evil: otrava, de unde iei tu otrava? Un litru de motorina sau un kg de sare si merge perfect.

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e abc_XC

Informatia este preluata de pe siteul Primariei Generale:http://www.pmb.ro/pmb/comunicate/presa_com.php?msj=6381
COMUNICAT DE PRESA 2016-09-15

Directia de Mediu din cadrul Primariei Municipiului Bucuresti, anunta cetatenii ca, incepând cu data de 19.09.2016, va afisa pe site-ul PMB solicitarile privind defrisarea arborilor uscati, in declin biologic, de pe raza sectoarelor 3 si 6.

Solicitarile, insotite de fotografii, vor putea fi consultate pe site-ul http://www.pmb.ro, sectiunea avize.

Reamintim ca avizele vor fi eliberate numai dupa indeplinirea urmatoarelor cerinte:

- informarea in mod real a cetatenilor de catre administratorii legali ai spatiilor verzi publice din sectoarele 3 si 6, cu privire la arborii inventariati si propusi pentru defrisare, prin marcarea arborilor cu vopsea de culoare rosie (cei uscati in proportie de 80%-100%) si vopsea verde (cei în declin biologic avansat);

- consultarea cetatenilor prin publicarea avizelor de defrisare, pe site-ul http://www.pmb.ro, sectiunea SERVICII/Avize arbori/Avize arbori in consultare, cu trei zile inainte de emiterea avizelor. In acest interval de timp, cetatenii pot transmite observatii/comentarii pertinente cu privire la arborii propusi pentru defrisare.

Totodata, reamintim cetatenilor, ONG-urilor, asociatiilor profesionale, ca Primaria Municipiului Bucuresti publica vizele de specialitate pe site-ul http://www.pmb.ro, sectiunea SERVICII/Avize arbori incepand cu data de 09.08.2016.

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e abc_XC

Pe Calea Victoriei se toaleteaza copaceii plantati anul trecut sau acum 2 ani. Oare chiar era necesar?
Fotografia nu-mi apartine, este preluata de la:https://www.facebook.com/GuliaProduction/photos/a.803852236320856.1073741828.787812527924827/1187769971262412/?type=3&theater
Calea Victoriei copaci.jpg (126.72 KB; downloaded 5101 times)

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 21
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use