Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Domeniul public, spații verzi (amenajare, administrare etc)

290 posts, 86442 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 21
 
 

📖 Pagination options
Domeniul public, spații verzi (amenajare, administrare etc) ByOnu





:cry: Nu credeam ca vor fi taiati.

Incredibil cum autoritatile din Bucuresti fac TOT posibilul pentru ca oamenii sa-i urasca.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 Costin

Pare a fi o cosmetizare... facuta prost, in momentul cel mai prost...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 TibiV

Nu î-au tăiat de tot...
Şi mereu te urăște cineva.
Dacă tai, de ce tai, dacă nu tai de ce nu ai avut grijă să nu se rupă de la vânt...
La fiecare furtună în București se lasă cu 15-20 de maşini turtite de copaci rupţi...

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 andrei11

Parerea mea este ca si-au cam trait traiul  mestecenii ( ? ) respectivi, eu as planta altii in locul lor. Parere proprie. Sa ne uitam numai cum arata acum B-dul Unirii, eu l-am prins fara nici un copac. Sau cartiere precum Balta Alba, Dr. Taberei. Asta e, timpul nu iarta pe nimeni si nimic.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 ByOnu

Problema este ca in Bucuresti nu se (prea) planteaza pomi! Scuarurile in care au fost copaci sunt ori lasate asa cu anii, ori sunt asfaltate direct. Nu vi se pare ca puietii nu traiesc mai mult de cateva luni in Bucuresti? Ori sunt rupti de vandali, ori sunt rupti pentru a-si parca cineva masina si asa mai departe. Sa lasam cazul Caii Victoriei, aia e artera de protocol a PMB-ului, ca altfel nu plantau nimic; asa cum bine vedeti ca se intampla in majoritatea proiectelor sau reabilitarilor: nu sunt prevazuti copaci in proiecte, sau daca sunt, nu se planteaza.

TibiV wrote:
Dacă tai, de ce tai, dacă nu tai de ce nu ai avut grijă să nu se rupă de la vânt... Lafiecare furtună în București se lasă cu 15-20 de maşini turtite de copaci rupţi...
:lol:

Pai la cate furtuni au fost pana acum, ramaneam fara copaci daca picau cate cel putin 15. Exagerezi. Dar ai dreptate, ar trebui taiati toti pomii aflati la mai putin de 5m de orice drum sau parcare publica; sunt un adevarat pericol pentru autoturisme.

Scuze de offtopic.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 Serban

Da' separatoarele noi pt pista de biciclete se mai monteaza? Sau i-au pus cruce pistei? Nici marcajele nu prea se mai vad.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 Radu Stanescu

Aia sunt platani protejati, vechi de 100 de ani. Sa speram ca-si revin. Cat despre taiere si inlocuire sper ca nu vorbiti serios!

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 ByOnu

Stai linistit, eram doar ironic. Nu spune nimeni ca pomii uscati nu trebuiesc taiati, dar la noi se taie fara strategie, doar se taie si atat. Exista specializare pentru astfel de operatiuni, scoala speciala. In schimb toti cei care se ocupa de toaletari nu par a fi pregatiti, lasa dezastru in urma lor. Mi se pare absurd cum punem siguranta autoturismelor parcate mai presus de natura. Pentru asta exista asigurari optionale. Nota: si masina mea tot sub un copac sta, si nu mai zic ce mizerie imi lasa pe caroseria alba, dar eu incerc sa ma gandesc mai departe de prorpiul meu interes, ca doar nu sunt buricul pamantului; copacul a fost acolo primul si este mult mai important decat masina mea (care oricum e asigurata si pentru astfel de cazuri).

 



Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 andrei11

Radu Stanescu wrote:
Cat despre taiere si inlocuire sper ca nu vorbiti serios!

Ba da, am vorbit serios si-mi mentin parerea. Folosind cuvinte masurate, mai vorbim in anul 2060, asta daca se taie acum platanii si se planteaza altii. Ai impresia ca la inaugurare cartierele Balta Alba, Dr. Taberei, B-dul Unirii aratau mai frumos ? Sau Parcul Cismigiu, Herastrau ? Toate au un inceput.

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 Radu Stanescu

Si eu cred ca e ok sa pastram vegetatia pana la un anumit punct, ea trebuie sa fie si controlata. Dar in cazul de fata, atata timp cat au luat in calcul platanii la constructia bulevardului si nu incomodau cu nimic si i-au si pastrat, de ce acum i-au taiat? Sunt convins ca totul are un inceput, dar tu vorbesti de interventii majore in care era clar ca nu se puteau pastra copacii initiali, si e clar ca traim alte vremuri. In ziua de azi s-a stat in Drumul Taberei sau la Eroilor foarte multa vreme pana a se taia niste copaci de care ne puteam lipsi cu usurinta, insa aici e vorba de niste platani, foarte rari si care faceau partea din caracterul zonei, care acum a disparut. Zona protejata daca nu ma insel.

Later edit: Zona protejata nr.43 - zona Cobalcescu

d. planta]ie
- eventuala largire a strazii Berzei trebuie sa faca mentinand plantatia exceptionala actuala;

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 TibiV

Am pozat astazi un pom de pe o strada din Bucuresti.
Uitati-va cu atentie...



Si din partea cealalta



Si ce credeti ca va pati masinuta rosie la prima furtuna adevarata ?...


 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 andrei11

Oricum cel putin un platan era compromis, avea o ditamai scorbura, cred ca se vede si in poze. Cat traieste un platan ? ( Intrebare serioasa, habar nu am si nu vreau sa dau peste cine stie ce ineptie din Google).

 


Re: Discutii dupa inaugurarea tronsoanelor 1-5 Florinds

Platanii, stejarii si nu numai sunt ocrotiti de lege. Platanii de aici arata asa si din cauza lucrarilor, nu numai ca nu au fost ocrotiti, dar au fost de fapt pedepsiti. Traiesc sute de ani, chiar mii si vine unul ca Oprescu si ii taie. Platanul de la Podul Cotroceni are 300-500 ani si avem un stejar in Carpati in varsta de 900 ani. Platanii sunt semn de bunastare si arata superb, cine a fost in capitalele Europei probabil ca a observat asta.
Cui nu ii plac platanii din fata Bisericii Sf. Gheorghe de la km 0, cu exceptia primarului? In special unul din ei arata extraordinar.

Scuze de offtopic... un articol foarte interesant: http://www.taifasuri.ro/taifasuri/gradina/3175-cei-mai-batrani-copaci-din-lume-nr266-sapt15-21-apr-2010.html

Si mai in tema urmatorul... http://cursdeguvernare.ro/platanii-acesti-sanitari-ai-otr%C7%8Evii-istoriei-noastre-recente.html

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 21
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419427 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use