Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Salubritate+deszapezire

113 posts, 44952 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
Salubritate+deszapezire thor5

Asa cum scrie si in titlu: aruncati aici cu "gunoi" in cei care nu isi fac treaba pe domeniul curateniei stradale. Deasemenea, va rog si sa laudati situatiile pozitive.

O prima situatie negativa legata, evident, de deszapezire: traversat dis-de-dimineata tot Bucurestiul de la sud la nord, troiene de zapada pe marginile bulevardelor, zapada pe carosabil, incepand de la Piata Sudului pana la Aviatorilor. Carosabil "la negru" pe Bd. Aerogarii, Ionescu de la Brad, Sisesti, Straulesti. Cum *$#&*!#?  se poate ca unele zone sa fie corect deszapezite, iar altele doar in bataie de joc?

 


Re: Salubritate+deszapezire Costin

Romprestul are sediu prin Straulesti, era cumva logic sa inceapa de acolo si sa avanseze spre centru...

 


Re: Salubritate+deszapezire thor5

Pana ajunge Romprestu' in sudul orasului vine urmatorul viscol, si atunci au motiv sa nu mai deszapezeasca de tot. Nici pe vremea lui Ceausescu nu se deszapezea ca lumea, dar macar nu se sifonau atatia bani pe curatenii fictive.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Salubritate+deszapezire ADY881

Am o intrebare, de cine tine deszapezirea in sectoare, de primaria de sector sau de primaria generala?
Stie cineva daca in vest se deszapezesc trotuarele?

 


Re: Salubritate+deszapezire thor5

ADY881 wrote:
Am o intrebare, de cine tine deszapezirea in sectoare, de primaria de sector sau de primaria generala?
Stie cineva daca in vest se deszapezesc trotuarele?

Deszapezirea se face de la sectoare. Iata de exemplu in sector 6: http://www.primarie6.ro/harta-deszapezire/.
Nu stiu la celelalte sectoare, dar de obicei societatea de salubritate de sector se ocupa si de deszapezire. Din ce am vazut eu azi, cea mai buna deszapezire e pe sector 1, poate si pentru ca nu e asa mare aglomeratie de cladiri si de masini pe trotuare ca in alte sectoare.

Si cateva cuvinte si despre deszapezirea la nivel national: http://mihaipalsu.wordpress.com/2013/11/24/deszapezire-2013-2014-harta-durmurilor-responsabilii-si-numerele-de-telefon/. Nu stiu daca telefoanele mai sunt valabile, dar pentru "urari de bine", puteti incerca oricum.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Salubritate+deszapezire ADY881

Atunci eu am o MARE problema cu Ontanu, cel mai de mizerie cartier  e Pantelimon!, trotuarele nu se deszapezesc , oamenii in varsta deabia astazi se tineau pe picoare, ce ar fi daca toti pensioanrii cazuti in aceste zile, l-ar da in judecata pe Ontanu?
Domnule Ontanu, nu m-ai bagati banii populatiei in concerte!!! faceti curat iarna pe strazi si TROTUARE, domnule Ontanu nu toti au SUV si girofar, sunt oameni ce sunt obligati sa faca slalom printre zapada jegoasa, masinile parcate, zonele inmalastinite si fecalii de caine. E atat de greu sa deszapezesti statiile de RATB?
Nota pentru ONTANU: 1 din 10.

 


Re: Salubritate+deszapezire Robert24

Pe de alta parte toata lumea are pretentia ca autoritatile sa dezapezeasca si trotuarele...
Dar populatia sta cu mainile in san... Conform legii, populatia trebuie sa-si dezapezeasca trotuarele din fata blocurilor / caselor. Si agentii economici din fata magazinelor/ cladirilor de birouri. Oare cati fac asta?

 


Re: Salubritate+deszapezire andrei11

Nu primaria trebuie sa faca curatenie pe trotuare, fiecare barbat valid trebuie sa dea la lopata ceva ore dupa servici. Si asta nu in fiecare zi.
Asta e, la noi iarna ninge, nu e ca in Gabon.

 


  • ADY881
  • Posted:
  •  

Re: Salubritate+deszapezire ADY881

Referitor la deszapezirea trotuarelor de catre propritearii imobilelor aferente, pai majoritatea populatiei are munca, deobicei cam 8 ore, si cand vii acasa obosit, numai de deszapeziri ai chef, noi platim taxe, eu as fi pentru ideea de a renunta spre ex la iluminatul de sarbatori, pentru ca acei bani sa fie folositi pentru deszapezirea trotuarelor, nustiu cum voi insa eu sunt satul in fiecare iarna sa ma bazez pe bunul simt al populatiei(si parctic sa navighez intre rahatul de caine, zpada topita, sau gheata si masini toatat iarna).
Insa in alte sectoare, se poate, si cu banii existenti sa se faca curatenie peste tot: niste poze preluate de la @Tom din sect 4. BRAVO Piedone!!! Piedone primar genral!












EDIT ADMIN: Foto de Tom.
Nustiu cum e in alte parti, insa la noi asta cu fiecare isi deszapezeste trotuarul nu merge, cel putin in cartierele muncitoresti, am fost in cartiere cu bogatani acolo slugile deszapezesc trotuarele (in unele cazuri). Deci asta cu dezapezirea trotuarelor chiar nu functioneaza, cel putin pe arterele principale ar trebui primaria sa deszapezeasca trotuarele.

 


Re: Salubritate+deszapezire iliutu

Se pot achizitiona freze care au o productivitate foarte buna. Niste baieti sa se plimbe cu ele si s-ar rezolva problema repede si bine.

 


Re: Salubritate+deszapezire thor5

iliutu wrote:
Se pot achizitiona freze care au o productivitate foarte buna. Niste baieti sa se plimbe cu ele si s-ar rezolva problema repede si bine.

Asta ar fi o treaba foarte buna. Unele minifreze de-astea sunt destul de scumpe, dar nu cred ca ar fi o problema uriasa pentru firmele de deszapezire. Chiar si masinile de curatenie stradala ar putea fi adaptate, in loc de periile din fatza sa puna freza, iar in loc de bena inchisa din spate, teava de aspiratie sa sufle zapada direct la marginea drumului.

 


Re: Salubritate+deszapezire thor5

Problema cu trotuarele e "foarte complicata" la romani. D.p.d.v. juridic, trotuarul e spatiu public, si nu ai voie sa te "joci" pe el. La fel e si cu spatiul verde de langa sau dintre blocuri: spatiu public, nu ai voie nici macar sa pui o floare sau niste gazon. Conform legii, administratia publica, adica primaria, trebuie sa se ocupe de el.
La fel e si in statele civilizate, tot spatiu public este, dar diferenta e ca adunatura locala, adica comunitatea, hotaraste ad-hoc ce anume doreste sa faca pe acel spatiu, si aplica direct si eficient acea dorinta, fara lamentari, fara discutii inutile de gica-contra si fara solutii savante lipsite de bun-simt practic.

La romani nu exista coeziune locala, toti asteapta ordine "de sus" sau mila "divina", toti se vaicaresc, se lamenteaza si se revolta in barba fara a face nimic concret. Descentralizarea administratiei publice inseamna de fapt intarirea comunitatilor si comuniunii locale (nu a comunismului local). Englezii au un nume interesant pentru acest concept: commonwealth, adica bunastarea comuna. La noi, din pacate, nu exista decat saracia si hotia comuna(e).

 



Re: Salubritate+deszapezire alaska

Da, astazi la 15:30 era in fata la PROTV.

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use