Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Infrastructura pietonală

180 posts, 51093 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 
 

📖 Pagination options
Infrastructura pietonală telvanni

Data fiind obsesia mea cu zonele pietonale m-am decis sa deschid acest topic si aici mi se pare cea mai potrivita incadrare.

Incep cu vesti bune: Zona Piata Unirii.
Astazi de dimineata multe pickhammere spargeau de zor dalele mozaicate din acea zona.(vezi poza)
Cum bine stiti multi dintre voi, pe acel trotuar sunt (erau) dale de pe vremea lui Ceausescu. Mie personal mi-au placut intotdeauna, si-au facut treaba exceptional (mai bine de 20 de ani) doar ca in ultima vreme ajunsese destul de degradate chiar periculoase pentru unii dintre pietoni.
Ma bucura ca s-a gandit cineva si la ele.
Sunt curios ce solutie de placare vor alege. Sper din tot sufletul sa nu fie dale mici din beton pentru ca se vor strica dupa prima iarna.
Daca reusesc o sa trec din nou prin zona si voi face cateva poze.
Unirii.jpg (271.48 KB; downloaded 6569 times)

 


Re: Infrastructura pietonala bercenicity

Acolo ar trebui si regandita statia de autobuze: demontate jardinirele/parapetii de beton, largit spatiul de asteptare al calatorilor si latimea totala a acceselor trotuar-statie... Si interzis comertul stradal indiferent de ce martisor, craciun sau festival al carnatului e....

 


Re: Infrastructura pietonala telvanni

Dupa mintea mea statia de autobuze trebuie cat mai aproape de iesirea de la metrou, in acest fel este mai usor sa ajungi de la una la cealalta.
O sa fac cat de curand poze in zona.

 


Re: Infrastructura pietonala francezu72

probabil se vor folosii acele placi albe ca la universitate cum s-au folosit si la noua piata a regelui mihai

 


Re: Infrastructura pietonala telvanni

Si iata si pozele:



Cu siguranta statia RATB trebuie reconfigurata. In dulcele nostru stil, nu se va schimba nimic. Pariez!
DSCN0275.JPG (156.39 KB; downloaded 6438 times)
DSCN0276.JPG (149.4 KB; downloaded 6439 times)
DSCN0277.JPG (156.69 KB; downloaded 6438 times)
DSCN0278.JPG (145.65 KB; downloaded 6439 times)
DSCN0279.JPG (171.28 KB; downloaded 6438 times)
Foarte inghesuita statia RATB
DSCN0280.JPG (174.86 KB; downloaded 6437 times)

 


Re: Infrastructura pietonala telvanni

O alta zona pietonala foarte importanta din Bucuresti, care este onorata cu lucrari de modernizare este trotuarul din fata magazinului Unirea. Cu greu mai gasim in Bucuresti un trotuar atat de circulat si din pacate aglomerat. Cu toate ca loc este kklau, nu se executa nicio largire a acestuia. In fata trotuarului era suficienta o singura banda pentru taxi-uri si restul trebuia cu totul transformat in trotuar. Plus de asta, sunt cateva gherete si florarii care mananca foarte mult din spatiu. Nu sunt contra lor ci pentru o atentie mai mare asupra marimii si pozitionarii acestora.
Aici se vede clar dezinteresul cu care sunt tratate aceste zone, adica nimeni nu are o gandire. Se schimba doar pavajul (ma rog, asfaltul).
Pe de alta parte ma bucura ca se face macar acest lucru. Era si timpul.
Eu as fi lasat de la randul de balize o banda pentru taxi-ur iar restul zona pietonala.
DSCN0283.JPG (145.83 KB; downloaded 6435 times)
Aceste zone din spatele gheretelor sunt aproape nefolosite, traficul rpincipal de pietoni fiind in proximitatea cladirii magazinului.
DSCN0284.JPG (159.62 KB; downloaded 6437 times)
Doamne ajuta ca pun granit.
DSCN0287.JPG (159.38 KB; downloaded 6438 times)
Vechiul asfalt.
DSCN0288.JPG (156.11 KB; downloaded 6435 times)
DSCN0289.JPG (160.72 KB; downloaded 6435 times)
Gheretele care reduc spatiul la jumatate.
DSCN0290.JPG (151.63 KB; downloaded 6438 times)
DSCN0291.JPG (156.55 KB; downloaded 6436 times)

 


Re: Infrastructura pietonala telvanni

Mi-a placut asta cu gratuitatea parcarii bicicletelor.
Amuzandu-ma pe aceasta tema, domnisoara care tocmai vroia sa-si ia bicicleta m-a corectat spunandu-mi ca sunt si parcari cu plata. Pentru biciclete. Doamne Dumnezeule!
Parcarea din poza este in fata magazinului Unirea.
DSCN0285.JPG (179.3 KB; downloaded 6437 times)
DSCN0286.JPG (163.74 KB; downloaded 6439 times)

 


Re: Infrastructura pietonala telvanni

In pozele urmatoare am sa ilustrez cateva nereguli majore in organizarea spatiului pietonal din Bucuresti. Din pacate este vorba de o zona din buricul targului ca sa zic asa.
Impropriu spus organizare pentru ca foarte rar se face ceva cu cap.
Va rog sa cititi observatiile fiecarei poze pentru a intelege la ce ma refer.

Am sa incep cu una care mi se pare criminala: bloc de beton pus transversal pe trotuar intr-o zona de foarte mare interes (Hanul Manuc) si intens circulata. Mie unul mi se pare incredibil acest lucru.
Practic, spatiul ramas pentru oameni este de aproape 50 cm, cat sa treaca fix un om.
DSCN0273.JPG (157.64 KB; downloaded 6438 times)
Vedere din partea opusa unde datorita stalpisorilor metalici nu este nicio masina iar spatiul este foarte generos. Din pacate este stric in fata hanului.
DSCN0302.JPG (155.38 KB; downloaded 6437 times)
UItati ce frumos si civilizat este in fata hanului. Asa DA.
DSCN0301.JPG (153.13 KB; downloaded 6437 times)
Obstacol criminal exact in dreptul unei treceri de pietoni foarte folosita (tot la Unirii).
DSCN0274.JPG (137.91 KB; downloaded 6434 times)
In dreptul iesirii de la metrou, langa Hanul lui Manuc. Trotuarul este cucerit de masinilor taranilor si nesimtitilor. Nimeni nu ridica un deget (nu mai zic de ridica o masina). Din pacate noi intalnim atat de des acest lucru incat aproape nici nu ne mai deranjeaza. Aparent pentru ca de fapt ne deranjeaza dar uneori nu en dam seama.
DSCN0298.JPG (160.4 KB; downloaded 6436 times)
Daca va uitati cu atentie, pentru lenea catorva oameni nesimiti (cei care ai parcat) sufera cateva sute sau poate mii care trec prin zona. Rusine bai nesimtitilor!
DSCN0299.JPG (157.41 KB; downloaded 6434 times)
La fel!
DSCN0300.JPG (170.65 KB; downloaded 6434 times)

 


Re: Infrastructura pietonala telvanni

In pozele urmatoare veti vedea o proasta gandire a unor treceri de pietoni intens folosite. Sunt la coltul maganizinului Unirea.
Este foarte bun acel refugiu din mijloc doar ca nu trebuie sa fie un obstacol atunci cand traversezi, Ar fi trebuit ca pe toata latimea zebrei sa fie lasat la nivelul asfaltului, poate doar putin ridicat. In configuratia actuala nu fece decat sa te impiedice.
DSCN0292.JPG (137.52 KB; downloaded 6433 times)
Acum se vede ca e foarte mica acea zona. Veti spune ca e pentru cei cu dizabilitati, dar eu va spun ca trebuia facuta mult mai larga.
DSCN0295.JPG (148.88 KB; downloaded 6429 times)
Daca nu ma credeti masurati si voi inaltimea bordurii. Poate din poza nu se vede dar va zic ca are 30 de cm. Este foarte mult. Pe toata latimea trecerii trebuia o racordare a carosabilului la trotuar.
DSCN0294.JPG (144.07 KB; downloaded 6431 times)
Si aici trebuia la fel. Este prea putin un metru.
DSCN0296.JPG (157.66 KB; downloaded 6430 times)
Pentru a fi placute fluxurile pietonale nu trebuie ingradite e obstacole. De niciun fel. Cand mergi este mult mai comod daca-ti vezi foarte usor ca ai cale libera in fata. Te oboseste psihic ca faci slalom, sa urci ca apoi sa cobori sau sa te lovesti de multi oameni din cauza aglomeratiei.
DSCN0297.JPG (164.95 KB; downloaded 6431 times)

 


Re: Infrastructura pietonala andrei11

Mie mi se pare ca exagerezi.
Este o observatie strict personala, subiectiva. Iti respect gandirea, dar asta e parerea mea.
Niciodata nu mi-am pus aceste probleme, desi trec pe acolo ( ca si pieton ), nu ma incurca, nu ma deranjeaza. Nici acum, ca le-ai semnalat . Poate sunt eu un "nesimtit" ( in sensul ca sunt mai insensibil ), dar nu ma deranjeaza lucrurile astea.

 


Re: Infrastructura pietonala telvanni

Daca te referi la parapetele de beton pus de-a curmezisul...cred ca tu exagerezi.
Am intrat absolut la intamplare pe Google Earth, in Copenhaga. Si ghici ce am gasit? exact o situatie ca la noi. Observi vreo diferenta? Este exact ce am spus, fluxurile de pietoni sunt fara obstacole.
Incearca sa realizezi ca nu te deranjeaza pentru ca esti foarte invatat cu ele. Nu sunt amanunte care te aduc in pragul sinuciderii sau amanunte care sa te determine sa nu mai iesi din casa dar sunt "maruntisuri" care cumulate ne fac viata un pic mai grea si mai neplacuta. Pic cu pic. Un pic de jeg in tramvai, un pic de masini parcate pe trotuar, un pic de groapa in mijlocul trotuarului, un pic de semn de circulatie in care tocmai ai intrat cu capul pentru ca e pus prea jos si in mijlocul trotuarului si asa destul de ingust, un pic de....lista o pot continua pe 2 pagini.
Buba e ca exact aceste nimicuri fac diferenta. Trebuie doar sa deschidem ochii.
Esti roman, te inteleg ca iti e foarte usor sa accepti toate aceste nereguli, asa am fost educati si formati, sa inghitim toate rahaturile si neregulile. Hai sa gandim un pic out of the box. De ce sa nu facem un lucru mai bine daca se poate sau daca tot il facem? Ne-am invatat asa, sa le acceptam pentru ca stim ca nu avem ce face. Asta ne face sa ramanem incremeniti in timp si-n evolutie. N-o sa se schimbe prea curand ceva daca nu ne schimbam fiecare din noi.
Nu se poate peste noapte sa schimbam un oras. Sau un sistem. Dar e posibil putin cate putin. Sa incepem cu lucrurile marunte si ieftine e cel mai la indemana.
Absolut la intamplare.-001.jpg (198.58 KB; downloaded 6414 times)

 


Re: Infrastructura pietonala andrei11

Da, ai dreptate, dar un parapet din acesta nu poate sa-l escaladeze nici un "destept", pe cand cu "piciorusele" stii si tu ce se intampla ! In caz de "razboi" cu nesimtitii care parcheaza peste tot, prefer un parapet ! Sper ca ma intelegi !
Daca cumva a fost uitat acolo cu ocazia unor lucrari in zona evident ca trebuie "saltat" .
Vad ca ai schimbat postarea dupa ce am intervenit eu.
Sunt de acord cu ceea ce ai adaugat.

 


Re: Infrastructura pietonala francezu72

sunt deacord cu telvanni. acele nimiuri conteaza foarte mult. ma bucur ca ai sesizat si tu acele probleme ca si mine !

ar trebuii facuta o pista de biciclisti delimitata de o bordura exact cum vad ca se face la noua piata a regelui mihai in zonele asstea care se reabiliteaza...daca pe sosea nu au loc sa treaseze o banda de un metru jumate...

si acele chioscuri,gherete trebuie inlaturate.

multumim pt poze ! si bine ca se face totusi ceva in centru...

fiecare placa si bordura de granit in plus conteaza!

aa...si ar merge si o fasie de verdeata sau niste copaci ornamentali...prea mult beton.

 


Re: Infrastructura pietonala telvanni

Continua lucrarile de reabilitare a trotuarelor in zona Unirii.
Se placheaza cu granit fiamat de doar 2cm grosime. La ce trafic e trebuia sa aiba minim 3 cm chiar daca placile sunt mici.
Montajul e facut binisor ca planeitate insa e problema cu montatul pe sapa.
Primele poze sunt unele placi scoase in care se vede clar cat se lipeste acea zeama de ciment de placi si cat ramane liber. De aceea multe placi se misca, mai ales la margini.
DSCN9861.JPG (272.49 KB; downloaded 6223 times)
DSCN9863.JPG (288.96 KB; downloaded 6222 times)
DSCN9848.JPG (279.05 KB; downloaded 6225 times)
DSCN9849.JPG (265.56 KB; downloaded 6225 times)
DSCN9850.JPG (290.58 KB; downloaded 6225 times)
DSCN9851.JPG (291.79 KB; downloaded 6224 times)
DSCN9852.JPG (273.62 KB; downloaded 6224 times)
DSCN9853.JPG (273 KB; downloaded 6224 times)
DSCN9854.JPG (263.82 KB; downloaded 6224 times)
DSCN9855.JPG (297.17 KB; downloaded 6223 times)

 


 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7  ... 13
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420539 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use