Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Gaze

111 posts, 38771 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 
 

📖 Pagination options
Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. subway guru

133 313 wrote:
Azi. In incinta AM nimic foarte interesant asa ca trecem mai departe. Continutul postarii nu are prea mare legatura cu metroul in sine, mergea mai mult la "aspecte negative in circulatia bucuresteana". Dar asa cum spuneam, aici vede mai usor guru ca pandurii nu-s fumati. :twisted: Si goldmund are ocazia sa vada de ce e traficul un iad pentru corporatisti. :twisted:


Pandurii nu sunt neaparat fumati, sunt de-a dreptul terminati...
Daca faci un detour pe 13 sa vezi acolo santuri antitanc...sunt probabil masuri preventive anti invazia islamista...
Conducta asta de gaze e 'ciudata', nu are 'bransamente' pe traseu, avizele sunt doar 'verbale' de la cine nu are dreptul sa le dea si doar pe proiectul de principiu nu pentru proiectul de executie, fara ceva forte 'oculte' nu prea vad cum ar fi dat politia rutiera semnal verde, n-au dat ei asa 'derogari' absurde pentru magistrala de metrou M5 pe fonduri europene...
Ce e si mai ciudat e urgenta executiei...nu-mi explic ce 'obiective strategice' sunt la capetele magistralei, ce vedem noi acum e doar sectiunea de mijloc...ochii mari pe 'terminale' ca sa putem dezlega 'enigma'...
Nici nu vreau sa comentez barbarismele executiei, e de africa subsahariana, umpluturi cu 'nasip' necompactat, strat rutier cu shapa in loc de dala de 'biton', e o devalmasie si o veselie generala demna de aia de trag 'pe nas' cu ierburi etnobotanice...ma intreb cine e 'beneficiarul' debandadei si ce inconstient de diriginte de santier poate 'certifica' bulibaseala...nici nu ma gandesc daca e sub 'supravegherea' inspectoratului in constructii...somn usor!
;)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. 133 313

Pai daca e conducta magistrala catre vreun punct de reducere a presiunii de unde bransamente pe ea. Am mai zis, scrie pe pancartele cu fonduri UE, nu este strict inlocuire, este vorba de cresterea capacitatii de transport (in ideea ca reusesc unii sa falimenteze RADET intr-un final), ceea ce inseamna ori conducte de diametru mai mare si pentru presiune mai mare, ori... mai multe conducte decat sunt acum.
In plus pe Protopopescu s-a pus conducta si bransamentele au venit dupa nu mai stiu cat timp. Doar ce se asfaltase proaspat trotuarul.  :twisted:
Fiecare cum ii suna, cate firme atatea idei si modalitati de lucru.
Daca e cu Coni... poti sa te astepti la orice, Protopopescu si imprejurimile inca sunt marturie "vie".
13 Septembrie mai exact in ce zona, ca intre Progresului si Drumul Sarii nu mi-a sarit nimic in ochi.

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. subway guru

Daca ai o poza ce imortalizeaza acel faimos panou de santier ce mentioneaza autorizatia de constructie, beneficiarul, proiectantul, constructorul, termenul de finalizare si sursa de finantare...baga!!!

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. 133 313

N-am. Si repet, in ce zona, ca acum o saptamana sau doua am urcat de la Cosbuc pana in Ghencea pe 13 Septembrie si nu am sesizat nimic. Azi, intre Progresului si Drumul Sarii nimic interesant. Daca e dincolo de Progresului e clar, ori  pentru parlament, ori pentru mapn, ori pentru catidrala.  :popa: Catidrala o exclud daca nu se sfinteau santurile. Si teava. :twisted: Chiar n-am idee cum se inclazesc astea numite mai sus. Parca n-am vazut sa fumege ceva pe la ele, dar mai stii...

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. subway guru

133 313 wrote:
13 septembrie mai exact in ce zona, ca intre Progresului si Drumul Sarii nu mi-a sarit nimic in ochi.

Momentan e de la 'sina' la Puisor...deci are un 'T' acolo in intersectie la Monitorul Oficial...si diametrele conductei par a se schimba in acel loc...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. 133 313

Am sa ma uit, daca am drum. Urmam firul sapaturilor si ne prindem.
Daca nu se sinchisesc cu pancarte sigur sunt aia de la Coni. Ca ce pana lor, ce conteaza ce le zice ue sa informeze lumea cine, cu cat si pana cand.

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. subway guru

Oricum n-are legatura cu Pake...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. 133 313

Coni e pe Pache. Si modul de lucru pare similar din descriere.
Astia de la IRIGC... pai de ieri pana azi e umplut santul ala de pe mijloc si asfaltat. Au facut pocinogul asta azi, da' per general, nu pot sa zic mare lucru.
Iar MPM am vazut mai nou la bashele Apanova, e curatica treaba.
Daca plangerea era formulata in clar cu gravitatea, azi faceam ocol si fotografiam.  :twisted:

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. subway guru

Cresterea capacitatii de transport zici???
Parca tot azi se spunea ca a scazut consumul de gaze in asa hal ca le putem (Putin) spune rusilor pa...si pu...
E altceva la mijloc...dar vom vedea noi si vom 'dezlega' misterul...stam cu 'ocheanul' pe ei!
Ok?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. 133 313

Da' daca in loc de CET bagi 40-50 de centrale de apartament per scara de bloc?  :twisted: Ce, rusii sau romanii livreaza la bloc cu cisterna? De ce se canta prohodul Radet-ului mai ceva ca liturghia?
Oricum, am inteles, e urgent.  :twisted:  Verificam.

 


Re: Interstatia Academia Militara (PLS) - Eroilor 2. TibiV

subway guru wrote:
Daca ai o poza ce imortalizeaza acel faimos panou de santier ce mentioneaza autorizatia de constructie, beneficiarul, proiectantul, constructorul, termenul de finalizare si sursa de finantare...baga!!!


Poză postată de PinkyHog în martie 2014, pe threadul de poze Iancului (modernizare linii tramvai)..



Trebuia să fie gata la 31 iulie.
Trag acum ca disperaţii ca să termine până la 31 decembrie, altfel pierd 14,4 milioane de la UE + 2 mil. de la Guvern, adică un sfert din valoarea proiectului ...

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Gaze 133 313

Au inceput lucrarile la gaze pe Mosilor. Traficul este de vis.  :twisted:
Evacuarea sau mutarea pamantului se face cu Dimar si Radion. Executant: IRIGC. Din cauza soarelui nu se vede dar intre copaci este si o macara in montaj. Nu am stat sa studiez pentru ce, oricum e destul de mare. Asta e segmentul intre Carol si Traian-Eminescu.
IMG1005.jpg (130.22 KB; downloaded 4290 times)
IMG1006.jpg (110.35 KB; downloaded 4291 times)
Asta e de la Coni, pe strazile dinspre Foisorul de Foc-Ferdinand. Asa a ramas. Asteapta bransamentele banuiesc.
IMG1007.jpg (150.99 KB; downloaded 4292 times)
IMG1008.jpg (113.23 KB; downloaded 4291 times)
Na ca astia stiu sa faca ce le cere UE.
IMG1009.jpg (158.79 KB; downloaded 4292 times)
Alta de la Coni.
IMG1010.jpg (122.04 KB; downloaded 4289 times)
Mai asfalteaza daca poti. Strada spre Foisorul de Foc.
IMG1011.jpg (125.26 KB; downloaded 4292 times)
Pe strada Traian la intersectie cu Mosilor, venind de la Foisorul de Foc.
IMG1012.jpg (154.22 KB; downloaded 4291 times)
Teava de gaze in rigola ca sa-i bage in draci pe aia de la Apa Nova. Exact pe modelul asta au lucrat MPM in arealul Mihaileanu-Plantelor si imprejurimi. Mai demult.
IMG1013.jpg (133.09 KB; downloaded 4291 times)
Bineninteles ca cablaria este ferfenita pe unde au trecut. Dar ce este cel mai fascinanta abia urmeaza.
IMG1014.jpg (157.68 KB; downloaded 4291 times)

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Gaze 133 313

Partea 2.
Bordura si shapa antigravitationala! Care stau in aer prin autosustinere. Ca pamantul de sub ele nu prea mai exista. Asta da lucrare.
IMG1015.jpg (153.78 KB; downloaded 4316 times)
Mai departe spre Obor.
IMG1017.jpg (121.32 KB; downloaded 4316 times)
IMG1019.jpg (130.04 KB; downloaded 4317 times)
Statia de troleu, sens Carol-Armeneasca. Cu orpire in banda 2 si depasiri, in curba, pe linia de tramvai. Placuta cu statia abia se zareste sub reclama la fabrica de diplome "carnat cu iahnie".
IMG1021.jpg (127.14 KB; downloaded 4317 times)

 


Re: Gaze TibiV

Ar trebui oare sa postez asta la canalizare ?...
Dar nu, mai bine aici... Ca Dorel de la gaze a facut pocinogul.
Bulevardul Ferdinand, intersectia cu str. pictor Ion Andreescu (langa baterii Caranda).












Poze facute azi la 14.30.
Soferul masinii se jura ca la ora 13.00 a trecut pe acolo si totul era uscat si OK.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420943 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use