Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Alimentare cu apă

206 posts, 70374 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14 15
 
 

📖 Pagination options
Re: Alimentare cu apa subway guru

<Vrabiutele> ciripesc ca miligramele DSP se refera la clor total iar jumatatea de miligram admisa se refera la clor rezidual (gazos), mere cu pere...
Adauga sotia sare (clorura de sodiu) la gatit? Cam cate grame la litru?
8-)
Sa speram ca macar acum vor lasa la o parte <politichia> si-si vor pune la punct procedurile si nu vor continua sa mai zapaceasca populatia...
:twisted:
P.S.
Pe komunicatul DSP n-am vazut semnatura niciunui chimist...de ce oare??? Ce facem, o rugam pe dna Andronescu sa ne lamureasca cum e cu clorul in apa???  :lol:
Pana atunci la dna ministra contabilizam 67morti de gripa, mai multi ca la colectiv...  :?
P.P.S.
Pana la urma cum stam cu micro-organismele si cu metalele grele? Ca cele 48h ragaz au expirat! Ce facem, chemam Smurdul ca dna de la DSP? Ca si noua ni s-a ridicat tensiunea dupa atata asteptare si incertitudine si riscam sa facem <pusee>!
:o
@misterr, ruda ta ce zice (ca terta parte) ca eu pentru a incerca sa fiu cat de cat <impartial ca tot romanul> nu vreau sa-mi intreb cunoscutii de la ApaNova...chiar nu am vorbit cu nimeni de la compania de apa.
Pe de alta parte mi se pare normal ca cei care <acuza> sa vina cu <dovezi> si nu invers...
:ugeek:

 


Re: Alimentare cu apa misterr

Rezultatul analizelor DSP la apă, contestat de Apa Nova. Protocolul dintre cele două instituții

Click pe imagine pentru video:





Scandalul dintre Ministerul Sănătăţii şi compania Apa Nova ia amploare. Direcţia de Sănătate Publică Bucureşti a anunţat rezultatele analizelor apei din sectoarele 5 şi 6.

Acestea arată că oamenii au primit la robinet apă în care cantitatea de clor era şi de 5 ori peste limita admisă. De partea cealaltă, compania a venit cu alte analize făcute în laboratorul propriu care arată contrariul şi spun că acum două zile, când a izbucnit conflictul apa era bună de consum.

Ministrul Sănătăţii le-a cerut celor de la Direcţia de Sănătate Public să renunţe la protocolul încheiat cu Apa Nova, pentru că acest document nu i-ar lăsa să informeze populaţia în legătură cu situaţia reală.

În prima fază, miercuri pe la prânz oamenii au reclamat speriați că apa de la robinet are un miros înţepător şi este albicioasă.

Cei de la Direcţia de Sănătate Publică spun că au luat legătura cu reprezentanţii Apa Nova care i-au informat de poluarea de pe râul Argeş ceea ce a însemnat folosirea unei cantităţi mai mari de clor însă în parametrii normali. Inspectorii DSP au mers şi au luat şi probe de apă din două sectoare ale Capitalei iar raportul de analize făcut public vineri a arătat depăşiri de clor şi de 5 ori mai mari faţă de limita admisă. Cea mai mare valoare înregistrată este de 2,73 mg/litru, în condiţiile în care concentraţia maximă admisă este de 0.5mg/litru.

Pe baza acestui raport, încă de miercuri seara Ministrul Sănătăţii le-a recomadat bucureştenilor să nu folosească apa de la robinet nici pentru consum şi nici pentru îmbăiere.

În acelaşi timp, Direcţia de Sănătate Publică menţionează că le-a cerut celor de la Apa Nova să anunţe populaţia de aceste depăşiri.

Sorina Pintea: ″La prima analiză care nu corespunde standardelor în lege se spune că trebuie să informeze DSP, se propune un plan de măsuri care se comunică populaţiei.”

Autorităţile din Sănătate şi conducerea Apa Nova s-au contrazis în declaraţii de la început. Inclusiv astăzi, reprezentanţii Apa Nova au venit şi ei cu analizele pe care le-au făcut în propriile laboratoare. Acestea arată însă că nu există depăşiri ale concentraţiei de clor.

Epsica Chiru, directorul general adjunct al ApaNova: “Am primit o solicitare din partea DSP Bucureşti pentru a emite un comunicat în care să precizăm că apa nu e bună de consum. Am recoltat şi noi probele noastre şi analizele au fost în bună ordine.”

Sorina Pintea spune că un protocol existent între Direcţia de Sănătate Publică şi compania Apa Nova prevede că populaţia este informată doar după cele două instituţii se pun de acord.

Sorina Pintea: “Furnizorul împreună cu DSP au conchis că nu pot să facă comunicările în baza unei convenţii în care se specifică că noi autorităţile nu putemn informa populaţia.Nu ne putem juca cu astfel de date, prin urmare prudența însemna că poţi să o foloseşti la spălat, dar ar fi bine să nu o bei. MS face recomandări şi mi s-a părut corect să facem acest lucru.″

Epsica Chiru, directorul general adjunct al Apa Nova: ″Vă repet, în cazul analizelor noastre nu era nicio problemă.″⁣

Ministrul Sănătăţii spune că le-a cerut celor de la Direcţia de Sănătate Publică să denunţe unilateral înţelegerea încheiată cu Apa Nova.

 


Re: Alimentare cu apa misterr

Imagini surprinse din dronă cu râuri pline de gunoaie. “E focar de infecţie”

Click pe imagine pentru video:





Nepăsarea unora față de mediul înconjurător ne dăunează tuturor. Râuri întregi curg acum pline de gunoaie otrăvitoare. Cel mai rău este atunci când zăpada se topeşte, iar apele cresc şi spală malurile pline de deşeuri.

Potrivit Eurostat, un român adună, în medie, un kilogram de gunoi zilnic.

Imaginile surprinse de la înălţime arată cât suntem de indiferenţi față de natură. Malurile râului Teleajen, de lângă Ploieşti, sunt pline de pungi, haine vechi şi munţi de moloz.

“E focar de infecţie pentru toată lumea, nu avem ce le face, ăştia sunt oamenii”, spune un localnic.

Unii localnici colectează materialele reciclabile, însă ce nu pot valorifica, arunca în rău.

Primarul din Blejoi se plânge că anual administraţia dă mii de lei pe salubrizarea albiei. Dar, de fiecare dată, trebuie să o ia de la capăt, pentru că oamenii nu au respect pentru nimic.

Pe malul râului Cibin, lângă satul Vestem, găseşti tot ce nu ţi-ai putea imagina. De la borcane aruncate, cutii de carton, o cadă din plastic, resturi de lemn, saci peste tot, de toate dimensiunile, sticle de plastic, cutii de conservă, resturi de construcţii.

Cândva un râu cu ape limpezi, Cibinul a devenit o groapă de gunoi.

Poliţia locală din comună Șelimbăr a dat anul trecut amenzi de 6.000 de lei.

“Apoi degeaba le spui, dacă cei de la poliţia locală îi mai prind şi le dau amenzi, dar degeaba”, spune un localnic.

Cei de la Garda de Mediu susţin că nu au aplicat nicio sancţiune, pentru că au nevoie de sesizări şi de dovezi pentru a lua măsuri împotriva vinovaţilor.

În Argeş, un primar ne povesteşte că deşi a instalat camere de supraveghere pe râu, nu a reuşit să intimideze pe nimeni.

Ion Dumitru, primarul comunei Albota: “Continuă să arunce gunoaie prin pădure. Toate aceste mizerii ajung în pânza de apă freatică şi le-am spus de n ori...”

Râul Ialomiţa, care alimentează cu apă oraşul Pucioasa din Dâmboviţa, este şi el afectat.

Potrivit legii, amenzile pentru aruncarea deşeurilor pe cursurile de apă variază între 25 şi 30.000 de lei pentru persoanele fizice şi urcă până la 80.000 de lei pentru persoanele juridice. Cei de la Administraţia Apelor nu ne-au răspuns câte asemenea sancţiuni au aplicat în ultimul an.

 


Re: Alimentare cu apa subway guru

Ala e orice numai buletin de analize nu. Eu te intrebasem altceva...si nu ma plimba si tu cu imagini din <gradina maicii domnului>...pe un picior de plai, pe o gura de rai...
Pe de alta parte la Rosu <pe Arges in jos> contaminarea cu amoniu nu ar proveni din topirea zapezilor (cum pretind Apele Romane), ca daca ar fi fost asa s-ar fi inregistrat cresteri ale concentratiei progresive timp de cateva zile, in realitate ar fi fost doar doua <pusee> cu o durata de cca 30min si o concentratie de trei ori mai mare fata de <normal> dar fara depasirea valorilor de <pericol>.

 


Re: Alimentare cu apa misterr

subway guru wrote:
@misterr, ruda ta ce zice (ca terta parte) ca eu pentru a incerca sa fiu cat de cat <impartial ca tot romanul> nu vreau sa-mi intreb cunoscutii de la ApaNova...chiar nu am vorbit cu nimeni de la compania de apa.
N-am vorbit nici eu cu verișoara, în timpul săptămînii sîntem ocupați amîndoi. Dacă era ceva important, probabil mi-ar fi spus. E clar că e o „furtună într-un pahar cu apă”...
Eu locuiesc în sectorul 4, în toată perioada asta n-am sesizat absolut nimic anormal la apă.

 


Re: Alimentare cu apa subway guru

Eu in 5 si tot <negativ>...sa fi fost chiar asa o operatiune <maiastra> KGB pentru reuniunea NATO/UE/ONU la care ai nostri au cazut de <fazani> cum sugereaza <conspirationistii>? Sau e doar de <pishatu boului>?
:lol:

 


Re: Alimentare cu apa misterr

Nu trebuie să ne ajute alții, ne facem de rîs cu brio și singuri...
Știi cum se zice: nu vin teroriștii să pună bombe la noi, pentru că oricum ne distrugem singuri.

 


Re: Alimentare cu apa subway guru

Ce ma mira e ca nici <gansacii> din presa n-au cerut de la MS/DSP buletinele de analize chimice, alea cinci mult trambitate dar nevazute de nimeni, ce au <involburat> apele, s-au multumit cu <grauntele> servite de duamna broneta, desi in virtuea 544 ar fi putut demult sa le ceara. Poate le cere dna Firea/PMB care e mai blonda si le da publicitatii, ca e perfect indreptatita <in numele cetatenilor>...sau don Mutu, dar asta e preocupat cu boxul si nu <consuma> decat apa <la bax> imbuteliata la pet...la s5 nicio speranta, Cotrocenii nu prea voteaza PSD, asa le trebuie!...desi inteleg ca don Arafat era taman acolo si o fi baut si el o cafea preparata cu apa de la robinet...sau era din puturile de mare adancime???
Acum intelegi de ce am facut apel la dna Androneasca?...pentru ca e mai satena!...si Politehnica e la doar o aruncatura de bat distanta...chiar langa rezervoarele de apa alimentate de apeductul de la Rosu!...poate o intereseaza totusi ce apa beau studentii domniei sale, ca astia nu iau burse pentru ape imbuteliate...si dnsa presupun ca ar trebui sa stie sa <citeasca> un buletin de analiza chimica.
:lol:
Mai nou doamna bruneta se intreaba singura de ce e necesara clorinarea suplimentara in situatia unor concentratii sporite de amoniu...poate-poate se gaseste un binevoitor sa-i <explice> si pe intelesul domniei sale...desi ar fi fost suficient sa-i <consulte> in particular pe profesorii de la USAMV sa zicem, cum e cu bacteriile, fungii, algele si amoniul inainte de a deschide gura si a grai ca desteapta-n targ in loc sa se documenteze <in prealabil> si abia mai apoi sa incerce sa ne <lamureasca> si pe noi, amarastenii...dar prefera in continuare sa-si arate <muschii> calcand in strachini...in timp ce toti ceilalti <factori guvernamentali/statali responsabili> au avut precautia de a face un pas in lateral...ceea ce iar nu prea e in regula, ca nu sunt pusi acolo doar ca sa se <eschiveze>...alo, dna Dancila, se aude???
:oops:
Am spus de la inceput ca bruneta e inconstienta si incompetenta in materie si se confirma pe deplin, pe zi ce trece...asa ca mentin.
:mrgreen:
Oare cand se va hotari sa trimita corpul de control la DSP?...sau acolo sunt <pupilele> dsale si e <teren minat>?
:evil:

 


Re: Alimentare cu apa misterr

Eu spun doar atît:
Noi avem noroc atîta timp cît nu avem o situație excepțională / de criză „pe bune”, pentru că atunci cînd apare, incompetența și amatorismul sînt evidente imediat, s-a văzut de fiecare dată.

 


Re: Alimentare cu apa subway guru

E de balamuc...
Duamna vopsita broneta vine la Antena cu precizarea ca valorile trambitate sunt pentru clorul total, in timp ce clorul liber pe aceleasi probe era sub limita de detectie!
Atunci de ce nu i-a acuzat ca NU au clorinat??? (Standardul prevede si o limita inferioara nu doar una superioara)
Si cum putea apa sa <puta> a clor in lipsa clorului gazos???
Te <doare> mintea...

 


Re: Alimentare cu apa andrei11

De la o vreme Firea închide noaptea focul de la apa caldă ? Sau o fi de la punctul termic ? Piața Iancului.

 


Re: Alimentare cu apa subway guru

E rece-rece sau doar calaie?

 


Re: Alimentare cu apa misterr

Nu mai e Firea la butoane, s-a mutat bugetul la primăriile de sector...

 


Re: Alimentare cu apa aztec

Pt interesati..
Luati o sticla de apa minerala.
Carbogazoasa, la alegere.
Vedeti ce zice la cloruri..

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14 15
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419407 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use