Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Energie electrica

113 posts, 44792 views
 
Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Energie electrica 133 313

Well, am mai vazut idiotenii cumplite in orasul asta, gen... Ikea Timpuri Noi alimentata din Prinosului via Vacaresti-Pridvorului-Vacaresti, in loc sa se alimenteze din Filaret, dar asta ca se duc de la Rebreanu pana la Stirom- Policolor e deja prea retard. Nu cred, pare neverosimil. Exista niste locatii prin oras unde au fost unitati industriale, care au alimenatri de doamne ajuta. Nu inteleg nici acum cum a fost posibil ca aia de la Timpuri Noi sa considere ca nu le ajunge ce aveau acolo si sa traga un traseu nou in scarba absoluta, ocolind fiecare radacina de copac si fiecare fundatie de stalp de iluminat s.a.m.d.  Au mers pe principiul dupa noi potopul, daca mai vine careva sa n-aiba pe unde sa mai traga un fir de atza.

 


Re: Energie electrica shoppy

(Atentie, in continuare toate denumirile sunt de statii Enel, nu de cartiere / bulevarde / altceva.)
Situatia este mai complicata si trebuie privita pe dos, nu cunosc in detaliu reteaua de 110 de acolo, dar ce pot sa-ti spun sigur este ca Balta Alba este alimentata doar printr-un singur LES din Bucuresti Sud(adica LES Bucuresti Sud - Balta Alba, sau LES Sudalba pe scurt), chestie inadmisibila sa ai 30MW de regim normal(in Balta Alba sunt 2 trafi de 40MW) de consumatori casnici sustinuti de o singura linie, pe Enel ii doare in cot de Park Lake cu un consum de maxim 12MW in regim normal(Park Lake are 2 trafi de 16MW), ce ii intereseaza defapt este ca, prin statia Enel din acel mall, Liviu Rebreanu pe numele ei, nu doar ca se "intareste" sistemul(creste gradul de redundanta), ci se rezolva problema dublarii LES Sudalba prin LES Dudesti - Liviu Rebreanu si LES Liviu Rebreanu - Balta Alba.

Aia cu santul este asa, in Bucuresti fiecare face ce poate, sunt locuri in care ai 5 circuite de joasa, 15 circuite de medie, Telekom, Netcity, gaze si magistrala irigatului toate inghesuite claie peste gramada pe o latime de 2m intre coltul unui bloc si spatiul de siguranta al metroului, evident nemarcate pe planurile semnate de proprietarii lor, si cica trebuie sa mai traci si tu pe acolo cu 2 LES, ca asa apare in AC, distractie maxima. Unde nu era statie de metrou s-a incercat intai sapatul prin parcare dar cum v-am spus, betonul din parcarile acelea este turnat peste betonul metroului, deci SIGURANTA NATIONALA, deci ceea ce a fost obiectivul nr.1, adica neatingerea pavelelor si a diafragmelor(bordura acea rosie din beton), nu s-a putut respecta(copacii sunt obiectivul 0, poti sa faci LES-ul si nod, nu conteaza, numai sa nu te atingi de copaci).

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Energie electrica 133 313

Am inteles acum. Totusi si astia cu Parkulake au un loc (singurul) unde subtraverseaza carosabilul str. Odobesti... in diagonala.
P.S. Cu pavelele negoitze nu-i stres. Sunt praf si pulbere. Macar sa reziste la 5 cicluri gelive. De planeitate nu-i cazul sa ne facem griji, deja sunt zone in care care se valuresc de la sine, vezi 1 Decembrie de la Basarabia in sus spre Baraju Iezeru sau Constantin Brancusi de la Grigorescu spre Bucovina.
Iar de copaci... mama mama, asfaltul roz s-a umplut de praf si jeg, nu mai are cpailaritate, pomii se usuca in dreaci.  :twisted:

P.S. Tot pe partea de cabluri mai sunt unii cu niste copexuri groase care avanseaza pe postiuni mici, 50-100 metri astupa si mai departe la fel, am impresia ca au plecat de la CET Grozavesti si au mers pe sub trotuar, au ajuns la Botanica, au trecut, acum sunt pe la Universitar si par sa continue spre... M5 Eroilor?

 


Re: Energie electrica shoppy

Uite de asta tot intreb eu unde se duc cele 2 LES de la DT 34, mai vedeam cum este reteaua pe acolo.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Energie electrica 133 313

Ma ocup de niste desene cu Drumul Taberei, din amintiri ce am vazut eu pe acolo legat de metrou.

Pana atunci hai sa-ti fac ziua mai frumoasa. Locatie: Piata Victoriei.



















 


Re: Energie electrica Lixandru Dragos-Liviu

În data de 13 ianuarie a.c., am trecut pe bulevardele C. Ressu și Th. Pallady, iar lucrările la rețeaua de alimentare cu energie electrică a Malului Park Lake, în unele zone, sunt astupate (între Fizicienilor și N.  Grigorescu), bineînțeles că zăpada căzută în ultimul timp a îngreunat vizibilitatea și aprecierea mea la cât de mult au finisat porțiunile unde au acoperit. Lucrările sunt la nivel de șanț pe Th. Pallady,  în apropiere de str. Stelian Mihale, aici existând un excavator. În apropiere de 1 dec. 1918 sunt depozitate mosoare pentru cabluri. Lucrarea, așa cum era de așteptat pe timp de iarnă, este înghețată.

 


Re: Energie electrica TibiV

De la ENEL...

La ora 19:01 s-a defectat un transformator in Statia Nord – statie de inalta tensiune care alimenteaza partea de nord a Capitalei (De la Otopeni la piata Romana). S-au trimis imediat echipe care au facut manevre de realimentare, astfel incat in 22 de minute alimentarea cu energie electrica a fost reluata la toti consumatorii si pe toate arterele principale.

Ne cerem scuze pentru eventualele inconveniente cauzate de acest defect tehnic.

 


Re: Energie electrica shoppy

Are cineva idee unde este statia asta?, este cea de la Pasajul Pipera?
(cat am umblat pe acolo si nu m-am uitat cum se cheama statia...)

 


Re: Energie electrica punmeister

La intersectia Sos. Pipera cu Al. Serbanescu (mai exact spre Pipera), e cea cu graffiti dedicat de Sweet Damage Crew (daca nu ma insel) pentru Nikola Tesla.

 



Re: Energie electrica punmeister

Oops... am confundat-o cu cea din carier  :oops:

 


Re: Energie electrica shoppy

Te rog pune si tu un link cu cea de care vorbesti tu, ca eu nu o gasesc.

 


Re: Energie electrica punmeister

...


 


Re: Energie electrica shoppy

Acela este un PT(Punct de Transformare) local de medie-joasa, lor le-a dat afara un trafo de inalta-medie(110/10kV) de vreo 40-50MW cum sunt cei din curtea celei semnalate de mine.

 


Go to page:  1 2 3 4 5 6 7 8 9
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use