Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Termoficare

1132 posts, 235691 views
 
Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21  ... 81
 
 

📖 Pagination options
Re: Termoficare Cristi N

Un metru cub de apa calda nu cred ca trece de 20 de lei ~ 4.5 euro dar "expertilor" vad ca le-a iesit pe la 85 euro metrul cub de apa calda pierduta. Care din noi nu stie matematica de curs primar?

 


Re: Termoficare abc_XC

Nu stiu exact cat costa un metru cub de apa calda, dar daca se pierd 2000 m3/h, avem o pierdere de 48000m3/zi ( o zi calendaristica are 24 de ore) iar pierderile valoreaza 170000 euro rezulta un pret de 3.54 euro/m3 apa calda. Daca adaugam si TVA se apropie de 20 de lei, care par un pret realist. Eu zic ca ziaristii au dreptate. Atentie, se vorbeste de zi in articol, nu de ora, probabil de aici si confuzia.

 


Re: Termoficare shoppy

A intrat si Times New Roman pe fir, una dintre ele este chiar geniala:

De ce nu schimba RADET tevile? Ministerul Culturii a auzit ca sunt vechi asa ca le-a declarat Monument Istoric.

 


Re: Termoficare Cristi N

abc_XC cred ca ai dreptate am fost berbec, nu am mai inmultit si cu 24. My bad.

 


Re: Termoficare shoppy

De azi, merge Grozavestiul, am ramas  :| , pai daca am ajuns sa ne bazam pe dinozaurul asta din mijlocul orasului care trebuia demolat acum 15 ani ce sa mai vorbim de randament...
Oare ce combustibil or folosi?, ca parca terminalul de pacura de la Gara Cotroceni nu mai este conectat la reteaua CF...
(scuzati calitatea)
123.jpg (192.15 KB; downloaded 2928 times)

 


Re: Termoficare TibiV

Nici un CET din Bucuresti nu merge pe pacura in conditii normale.
Pacura este doar ”back-up” pentru situatiile cand presiunea la Transgaz scade sub ceea ce este admisibil dpdv tehnologic.

Rahatul ala de linie CF de la Strapungerea NG are fix acest rol.
Daca pica reteaua de gaze, poate merge pe pacura.
Daca afara sunt -15 grade Celsius, ce te va preocupa mai mult? Poluarea suplimentara data de pacura sau faptul ca nu poti sa scoti paltonul de cat de frig este in dormitor?....

 


Re: Termoficare alexxd_31

Nu cred ca a fost vreodata oprit CET Grozavesti. Stiu ca are rezervoare de pacura relativ noi( dupa anul 2000) dar nu stiu cum sunt alimentate. Nu cred ca a fost nici o cale ferata care sa ajunga pana acolo dupa revolutie.
Am locuit o vreme (2013-2016) aproape de Cet Progresu in Berceni. De multe ori auzeam trenul si nu stiam de unde se aude. Apoi m-am prins ca aduceau pacura la Cet.
Un metru cub de apa la 90 de grade are alt pret fata de unul de apa calda de la robinet la 50 de grade.
Pierderea cred ca este mult mai mare.

 


Re: Termoficare TibiV

Nici nu vizezi tu, straine!....
:lol:  :lol:  :lol:

 


Re: Termoficare shoppy

Aici langa Gara Cotroceni se descarcarca pacura pentru Grozavesti, conducta are panta naturala https://www.google.com/maps/@44.4322464 ... a=!3m1!1e3 .
In prima parte a anilor 2000 lucra si dadea foarte multe rateuri, adica sistemul se oprea dintr-o avarie si scotea acel sunet infernal si lung de vreo 2 ore(se evacua aburul din instalatie pe purja), prin anii 2005 incepuse sa fie scandal ca purjau saptamanal si, deranjati de zgomot, oamenii din zona sunau la pompieri si ziceau ca explodeaza rafinaria, stiau si pompierii care-i problema ca doar erau alaturi, stiau si ei ce se intampla si auzeau direct, dar tot trebuiau sa se duca. Au existat multe discutii despre desfintare si apoi activitatea s-a oprit prin 2005 si asa a ramas pana prin 2011 cand nu mai aveam eu drum zilnic pe acolo.
Rezervoarele nu sunt noi, doar izolatia era noua.
In grupurile din CET-urile de la marginea Bucurestiului s-au tot bagat bani pentru modernizare, aici nu s-a mai bagat nimic, si tot cu acesta am ramas...

 


Re: Termoficare subway guru

Teava e la locul ei acolo sub sosea spre Leu.

 


Re: Termoficare alexxd_31

Si ziceti ca pe aici mai trec trenuri? Cand am trecut in vara pe acolo erau niste boscheti. Eu nu prea cred ca asta e traseul.
https://www.google.com/maps/@44.4322464 ... a=!3m1!1e3

Aici vad ca a functionat si in perioada 2007 - 2012. Nu stiu de unde ai informatia ca a fost oprita.
http://www.mmediu.ro/app/webroot/upload ... avesti.pdf

 


Re: Termoficare shoppy

Ahaaa, vedem cu GE Istoric Imagery ce s-a intamplat, in 2017 au demolat unul dintre cele 4 arzatoarele de langa Portocalelor si au construit unul nou...
123.jpg (222.68 KB; downloaded 2791 times)

 


Re: Termoficare alexxd_31

Asta e un lucru bun ca fac investitii, nu stiam. Oricum au facut investitii pe partea de poluare. (Inclusiv fonica)
Imi aduc aminte cum ne trezeam toata familia cand esapa Cet Sud noi locuind la Titan.
Pentru combaterea sunetului deobicei se folosesc silencer-uri.

https://www.vanec.com/vent---blowdown-silencers.html

 


Re: Termoficare shoppy

Industriile particulare se muta in afara oraselor, vezi si in Bucuresti, Laromet, GRIRO, la stat se investeste in industriile din mijlocul orasului.

 


Go to page:  1  ... 15 16 17 18 19 20 21  ... 81
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use