Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Termoficare

1132 posts, 235743 views
 
Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 81
 
 

📖 Pagination options
Re: Termoficare cris_m

Da, in ETTI chiar e problema. Eu am mai avut in A02 unde sunt panourile acelea care seamana a televizoare. Pot spune ca si la inceput de octombrie cand inca era cald afara, in sala era racoare. Aceeasi problema e in corpul ED de la Automatica, holurile sunt foarte friguroase, dar m-am obisnuit :)

Totusi nu mi se pare normal sa tii copiii in frig atatea ore, chiar si adultii care se presupune ca sunt mai rezistenti... Daca nu asiguri un minim de conditii e cam grav...

 


Re: Termoficare shoppy

Pai da, la toate corpurile de la Automatica, EC, ED si EF, lafel la EA, EB si tot ELTH-ul, toate geamurile de la subsol sunt sparte iar la subsol este mai frig decat afara, deci in salile de la parter va fi intotdeauna frig(sa vezi laboratorul de robotica de la parter in ED-uri, termopane, caloriferele duduind + 3 aere conditionate la maxim pe caldura, tot frig era).

 


Re: Termoficare iliutu

In anii 91-96, cand am facut facultatea in ETTI era bine...

 


Re: Termoficare subway guru

N-aveau geamuri sparte la subsol???
:bere:

 


Re: Termoficare Cristi N

Probabil inca functiona instalatia originala.

 


Re: Termoficare subway guru

https://www.stiripesurse.ro/document-gu ... 22163.html

DOCUMENT Guvernul a cedat în fața Gabrielei Firea: Primarul depinde acum doar de Consiliul General pentru a rezolva problema RADET - ELCEN

 


Re: Termoficare misterr

RADET, o anchetă despre prostie şi corupţie. Cât valorează apa pierdută în subsolul Bucureștiului

Click pe imagine pentru video:





Situaţia termoficării centralizate în Bucureşti este critică.

Duminică, în primul episod din noul sezon România, te iubesc - vedem o anchetă despre indolență şi nepricepere, prostie şi corupţie, situaţia la limită în care a ajuns furnizorul de apă caldă şi căldură al Bucureştiului, RADET.

Aflată sub spectrul falimentului, regia aflată în subordinea Primăriei dă frisoane Capitalei. Peste o mie de avarii la RADET în iarna care încă nu s-a încheiat. Cu mult mai mult decât anii trecuţi, iar situaţia este critică.

Compania de termoficare a Bucureştiului este de doi ani şi jumătate în insolvență şi fiecare zi care trece fără o soluţie salvatoare măreşte cangrena Capitalei.

Gabriel Dumitrașcu, fost preşedinte CA RADET: ”În ultimii 10 ani am făcut calculul, toată apă fierbinte pierdută în subsolul Bucureştiului valorează la peste un miliard de euro. Vedeţi de ce n-am făcut investiţiile în reţea? Pentru c-am încălzit pământul cu acest miliard de euro.”

Gheorge Piperea, administrator judiciar RADET: ”Managementul la radet se schimbă ca, mă rog, cum îşi schimbă o femeie ciorapii.”

Doru Vişan, secretar de stat Ministerul Energie: ”O dată cauze de finanţare, cauze manageriale, dar eu care vin din sistem consider principal cauza lipsa investiţiilor.”

Primarul Firea se fereşte să vorbească despre problemele acute ale Bucureştiului. Agasată se pare de încercările de a primi răspunsuri la întrebările noastre, doamna primar se pierde cu firea.

-Ce faceţi, mă urmăriţi? Dvs nu doriţi răspunsuri!
- Ba da, eu vreau.
-E jenant ce faceți!

Situaţia complicată a termoficării Bucureştiului, povestea unuia dintre cei mai mari jucători din energia românească, ELCEN, dar şi situaţia companiilor municipale ale Bucureştiului înfiinţate netransparent de primăria Capitalei  - duminică, într-o anchetă “România, te iubesc”. Primul episod din noul sezon.

 


Re: Termoficare subway guru

La mine in fata blocului s-au uscat teii pe timp de iarna, ghiciti de ce...ca nu e nici din lipsa de zapada sau de la geruri siberiene combinate cu chiciura sau din exces de cloruri de sodiu sau de calciu, nici macar alea banuite din reteaua de apa...o fi de la Wi-Fi(rea)???...sau de la <petarde>??? Ca de la becurile arse inca din secolul trecut sigur nu e!...si nici de la gazele de esapament ale STB la cat de rarefiate sunt...

 


Re: Termoficare misterr

BUCUREŞTI. COLAPS IMINENT I. Bucureştenii, la un pas de-a nu mai avea apă caldă şi căldură în următorii ani

Click pe imagine pentru video:





560 de mii de apartamente şi 9700 de instituţii sociale: şcoli, creşe, grădiniţe, spitale sau clădiri din Bucureşti primesc apă caldă şi căldură prin reţeaua centralizată a Radetului, iar spectrul falimentului dă frisoane reci locuitorilor.

Indolenta, prostia şi nepriceperea edililor au aruncat sistemul de termoficare al Bucureştiului într-o situaţie critică. Vedem cine sunt vinovaţii, dar şi ce soluţii se mai pot găsi în al 13-lea ceas pentru comfortul bucureştenilor, dar nu numai. O anchetă semnată de Cosmin Savu!

Odată cu insolvența Radetului, a intrat în situaţie dificilă şi Elcenul, unul dintre cei mai importanţi producători de energie electrică din ţară.

BUCUREŞTI. COLAPS IMINENT

A fost o iarnă grea pentru bucureşteni. Peste o mie de avarii la Radet în iarna care încă nu s-a încheiat. Cu mult mai mult decât anii trecuţi, iar situaţia este critică. Compania de termoficare a Bucureştiului este de doi ani şi jumătate în insolventa şi fiecare zi care trece fără o o soluţie salvatoare măreşte cangrenă de pe obrazul Capitalei.

Gabriel Dumitrascu, fost preşedinte al Consiliului de Administraţie Radet: “Asta este una din multele avarii din Bucureşti, iarna asta a fost coşmar. Şi o spuneam de acum 3-4 ani. Pe an ce va trece se va intensifica şi vor lua şi mai mare amploare avariile. Pentru că reţeaua e bătrână, 40, 50, chiar şi 60 de ani. Nimeni nu ştie ce-i sub Bucureşti”.

Gabriel Dumitrascu a condus Regia autonomă de distribuţie a Energiei Termice în ultima perioadă a mandatului de primar a lui Sorin Oprescu şi a fost schimbat la venirea primarului Gabriela Firea, în 2016, cu câteva luni înainte de declanşarea insolventei.

Problemele în termoficarea bucureşteană sunt vechi, iar cauzele s-au adunat în detrimentrul cetăţeanului: managementul defectuos şi corupt, lipsa investiţiilor şi populismul de care au dat dovadă edilii Bucureştiului care nu au încercat să restructureze o regie anacronică.





Bucureştenii legaţi la reţeaua centralizată de căldură şi apă caldă sunt buni platnici. Peste 98% este gradul de încasare consumatorii casnici, doar ca ani de zile jumătate din costul gigacaloriei a fost susţinut de o subvenţie acordată nediferenţiat de către Primărie. Tot din banii contribuabililor.

Gheorghe Piperea conduce firma care ar trebui să scoată din insolventa Radetul.

Gheorghe Piperea: “Nişte manageri competenţi ar fi încercat să schimbe infrastructura contractuală, lucru pe care noi l-am reuşit relativ simplu, am obţinut şi nişte majorări de tarif, am rescris contractele, se puteau face, dacă exista această intenţie”.

Ani de zile managementul impus politic de către primari s-a remarcat doar prin scandaluri şi dosare penale sau prin modul total lipsit de transparentă cu care se conducea compania, vicii care s-au păstrat până în ziua de astăzi. De-a lungul timpului mai mulţi conducători ai Radet au fost condamnaţi pentru mita pe care o încasau la contractele de mentenanţa.

Doru Vişan este secretar de stat în Ministerul Energiei.

Doru Vişan, secretar de stat Ministerul Energiei: “O istoria dacă o dezgropi are de toate. O dată cauze de finanţare, cauze manageriale, eu care vin din sistem consider principala cauza lipsa investiţiilor”.

A doua reţea de distribuţie centralizată de energie termică din lume, după cea din Moscova se întinde pe 4000 de km, 3000 de km reţeaua secundară şi aproape 1000 de km reţeaua secundară. Mare parte dintre aceşti kilometri sunt mai vechi de 50 de ani.

Planurile de încălzire sistematizată a Bucureştiului au fost puse în aplicare în anii ’60. Atunci s-au dat în exploatare primele termocentrale, care pe lângă energia electrică necesară economiei în plină expansiune, furnizau şi aburul pentru încălzirea oraşului.

După ’89, Radetul, ajuns în proprietatea Consiliului General, s-a ocupat de administrarea reţelei de distribuţie a agentului termic, în timp ce producţia a fost asigurată de ELCEN, deţinută de Minsterul Energiei.

Iniţial au fost 6 CET-uri care echilibrau sistemul de termoficare al Bucureştiului. CET Grozăveşti, prima uzină de apă înfiinţată în 1902 şi transformata în termocentrala în 1964, CET Sud din 1965, CET Vest 1975, CET Vest din 1975, CET Progresu din 1987, dar şi CET Pipera, care între timp a fost demolata din cauza afacerilor imobiliare şi CET Titan.

Zona cea mai afectată acum de întreruperile de agent termic din Bucureşti este în Nord Estul Bucureştiului, acolo unde trebuie să ajungă apă caldă şi căldura la mulţi km prin reţeaua găurită a Radetului.

Octombrie 2016. Bucureştiul are de câteva luni un nou primar general care, printre multele promisunile electorale, şi-a asumat şi rezolvarea problemelor istorice de la Radet.

Radetul ajunsese la o datorie record: 3,7 miliarde de lei, aproape 800 de milioane de euro. Banii erau datoraţi Elcenului, cel care furnizează agentul termic şi care la rândul lui avea datorii de 2 miliarde de lei la ANAF, dar şi furnizorilor de gaz şi unor bănci.

Primarul Firea vine în faţa Consiliului General al Municipiului Bucureşti şi cere insolventa Radet. Consilierii partidelor de opoziţie au fost luaţi prin surprindere.





Cătălin Deaconescu, consilier municipal PNL: “Am fost anunţaţi la începutul şedinţei că va fi adoptată şi o hotărâre cu intrarea în insolventa a Radetului”.

Nu era prima dată când primarul general al Bucureştiului, Gabriela Firea lua decizii fără consultarea celor din Consiliul general. Nici măcar cu cei din propriul partid, primarul nu are o comunicare decentă. Aparatul de vot funcţiona.

Orlando Culea a fost timp de aproape doi ani preşedinte de şedinţa în Consiliul General al Municipiului Bucureşti.

Orlando Culea, consilier municipal PSD: “As vrea să înţelegeţi şi dumneavoastra ca şi ceilalţi oameni ca hotărârile sunt luate de un anumit grup, iar atunci când ajungeau în Consiliu erau doar votate. Eu nu ştiu dacă un consilier putea să înţeleagă despre ce este vorba în condiţiile în care primea pe mail cu 5 zile înainte pe ordinea de zi- sau pe o zi- cele care veneau pe suplimentară. Primarul nu discuta cu noi, sunt consilieri care stau câte 3-4 ore la uşă şi nu sunt primiţi”.

Administrator judiciar este impusă firma unui apropiat al primăriţei Bucureştiului, cu experienţă în insolventa. Gheorghe Piperea ar fi trebuit să joace rolul salvatorului. Până în acest moment nu există un plan clar de redresare al Radetului agreat de toate părţile, deşi au trecut 28 de luni de insolventa.

Un milion două sute de mii de euro a încasat până acum firma lui Gheorghe Piperea din insolventa Radet. În această perioadă a făcut un raport al cauzelor insolventei, a reuşit să impună primăriei creşterea subvenţiei şi implicit reducerea pierderilor financiare.

Administrator special la Radet, rol executiv, din partea primăriei a fost adus Sorin Chiriţă, un alt apropiat al Gabrielei Firea, impus ulterior administrator public al Bucureştiului.

 


Re: Termoficare misterr

BUCUREŞTI. COLAPS IMINENT II. Termocentralele învechite i-ar putea lăsa în beznă și fără căldură pe români

Click pe imagine pentru video:





Iarna aceasta România a important energie electrică pentru prima dată după mulţi ani. Deficitul creat se poate mări pentru că foarte multe dintre termocentralele noastre sunt învechite şi au nevoie rapid de retehnologizări.

Elecen este unul dintre cei mai importanţi producători naţionali, iar situaţia de aici este explozivă.

A doua zi după intrarea în insolventa a Radet, în 6 octombrie 2016, ELCEN a luat-o pe aceeaşi cale, administrator judiciar provizoriu la ELCEN a fost numit KPMG.

Speranta Munteanu, KPMG: “Am fost căutaţi la firma de către Ministerul Energiei de atunci, de la cabinetul ministrului energiei din epoca, care am înţeles atunci că nu am fost singurii solicitaţi, au fost solicitaţi mai mulţi specialişti în insolventa, pentru că se născuse de acum o presiune pe care ulterior am lămurit că era reală, o presiune de criză de numerar în Elcen datorată faptului că se blocase Radet-ul”.

Insolventa nu a dus însă şi la rezolvarea imediată a problemelor. Dimpotrivă.

Speranta Munteanu, KPMG: “Te întrebi cum se poate întâmpla ca între două entităţi de stat, în ultimă instanţă, Bucureştiul sigur este o autoritate locală, dar e o autoritate locală care este 25% din PIB-ul României, dacă nu mai bine. Bucureştiul să fie incapabil cronic să-şi plătească datoriile. Iar, pe de altă parte, o societate comercială, fie ea de stat sau nu, societatea comercială are o disciplină în relaţia comercială cu clientul lui, nu mă plăteşti, nu-ţi dau. În realitate Elcenul şi Radetul sunt nişte companii care deservesc în comun un interes public care este interesul de asigurare a agentului termic în Bucureşti şi se prefac că au o relaţie comercială şi beneficiază de jocul ăsta într-o manieră care a devenit malignă”.

Vladimir Tilea este liderul sindicatului din ELCEN.

Cei 1800 de angajaţi de la ELCEN şi aproape 3000 de la Radet au aceleaşi probleme, vârsta înaintată şi salariile de mizerie.

Vladimir Ţâlea: “Media de vârsta per total este de 51 de ani, mai avem puţin şi ajungem spre pensionare. Mai grav este că peste 12 la sută din personalul angajat trăieşte pe minimul pe economie. Eu pot să afirm că salariul e de mizerie. Arătaţi-mi oameni care pot să trăiască pe 2080 cu responsabilităţile, cu pericolul care-l au în spate”.





Dacă municipalitatea nu are capacitatea managerială să gestioneze eficient reţeaua de transport şi distribuţie de agent termic se pune întrebarea cum va gestiona electro-centralele Bucureştiul care joacă un rol important în siguranţă energetică.

Ministerul energiei deţine încă 98 la sută din ELCEN şi Romgaz 2 procente. Administrator special aici este Claudiu Creţu: “Aportul de energie electrică al ELCEN este foarte important, mai ales în perioada de iarnă. Elcen produce în jur de 550 de MW, iar consumul Bucureştiului este în medie la 600-700 de MW. Nu este posibil ca o capitală europeană să nu aibă propriile surse de energie electrică. Dacă tot arzi gazul produci energie electrică şi energie termică. Din acelaşi produs. Altfel apa produsă din acelaşi produs s-ar pierde. Aşa intră în sistem şi încălzeşte mii de apartamente”.

Dacă nu se intervine cu investiţii la ELCEN,o parte din capacităţi se vor închide pentru că nu respecta normele europene, iar termenele sunt stranse, câteva arzătoare trebuie schimbate până în 2020 şi altele în 2023.

 


Re: Termoficare misterr

BUCUREŞTI. COLAPS IMINENT III. Falimentul Radet şi Elcen şi consecinţele grave. Bâlbele edililor

Click pe imagine pentru video:





A fost o iarnă grea din lungul iernilor grele ce vor să vină pentru bucureşteni. Falimentul Radet şi Elcen se apropie cu paşi rapizi, cu consecinţe greu cuantificat pentru viaţa bucureştenilor, dar şi pentru economia naţională.

Ce fac edilii Bucureştiului? Declaraţii politice şi bâlbe administrative.


La cererea primarului general al Capitalei, Consiliul General al Municipiului Bucureşti înfiinţează printr-un vot nelegal 22 de companii municipale, iar una dintre ele, cea care ar fi trebuit să fie o soluţie pentru problemele din termoficare a fost capitalizata cu sute de milioane de euro. Nelegal, a spus instanţă.

Cu aproape un an înainte, din martie 2017, primarul Gabriela Firea cere Consiliului General al Capitalei o nouă strategie de dezvoltare administrativă: înfiinţarea a 22 de societăţi municipale care să rezolve problemele Bucureştiului.

Fără dezbatere publică, fără studii şi proiecte clare care să definească rolul acestor companii în noua arhitectura administrativă.

Consilierii PSD, ALDE şi PMP au mizat pe bună credinţă a primarului şi le-au votat cu majoritate simplă.

S-a înfiinţat o “primărie paralelă”, societăţile municipale au primit aproape 600 de milioane de euro capitalizare, dar în acelaşi timp direcţiile şi administraţiile municipale nu au putut fi desfiinţate.

Înfiinţarea a 20 din cele 22 de companii a fost contestată în instanţă de consilieri USR şi afacerea companiilor municipale a luat o altă turnură.

În noiembrie 2018 Curtea de Apel Bucureşti a dat o hotărâre definitivă şi irevocabilă, modul în care s-au constituit cele 20 de companii contestate este nelegal: trebuia aşadar ca hotarararile pe baza cărora s-au înfiinţat să aibă două treimi din voturile consilierilor generali şi la baza lor să se afle studii de oportunitate temeinice.

Cea mai bogată companie nou-infiinatata şi cu probleme mari de legalitate este Energetica. Cu o capitalizare iniţială de 300 de milioane de lei, aceasta este condusă de acelaşi Sorin Chiriţă, cel care este în acelaşi timp administratorul public al Bucureştiului, dar şi şeful Consiliului de administraţie Energetică.

Solicitarea corespondentului Romania, te iubesc, Cosmin Savu, pentru un interviu se izbeşte de un refuz. Conducerea Energetică nu a primit acordul de la Primarul general al Bucureştiului să vorbească.

Aşa se face că după zile întregi în care biroul de presa nu a răspuns solicitărilor, Cosmin Savu a incercat sa vorbeasca direct cu doamna primar general Gabriela Firea care atunci când lansează teme pentru propria imagine pare deschisă dialogului.

Revenim cu solicitarea de a primi un interviu. Agasata, se pare, de încercările de a primi răspunsuri la întrebările noastre doamna primar se pierde cu firea.

Am fi vrut să aflăm care este viitorul companiilor municipale în viziunea edilului şef al Capitalei şi dacă bucureştenii vor avea căldura iarna viitoare, acum când Radetul trage să moară.

În timp ce în companiile municipale se aruncă capitalizări de sute de milioane de euro, conductele de termoficare crapa.

Pentru exerciţiul financiar 2014-2020 există fonduri europene special dedicate pentru reabiliatea unei bune părţi din reţeaua de termoficare a Capitalei.

Municipalitatea Bucureşti a fost somata de două ori să găsească o soluţie pentru accesarea celor 176 de milioane de euro care sunt în pericol să se piardă.

Pierderile de apă din reţea au fost la începutul acestui an şi 2000 de tone de apă pe oră. Reţeaua a cedat şi s-a pierdut apă fierbinte cât volumul unui bazin olimpic. Pe oră. În multe zilele geroase.

În mai 2018 este schimbat administratorul judiciar KPMG de la ELCEN, nu înainte de a de a depune un plan de reorganizare agreat de toată lumea - un transfer de afacere.

Primăria să plătească un milliard de lei din datoria de 3,7 miliarde şi încă 900 de milioane pentru termocentralele ELCEN. Atât furnizorul şi distribuitorul agentului tetrmic să se unească în nouă companie municipală Energetica.

O altă firmă de insolventa a preluat reorganizarea la ELCEN, Sierra Quadrant.

In august, Rominsolvul condus de Gheorghe Piperea schimba planul şi cere primăriei să dea 1,2 miliarde de lei companiei municipale Energetica, înfiinţată cu cântec, pentru că aceasta să poată cumpăra creanţele creditorilor de la ELCEN.

De 28 de luni, comapniile de insolventa se joacă cu viitorul energetic al Capitalei. 5 soluţii au fost discutate până acum, niciuna care să aducă o rezolvare.

Cei care pierd din acest joc al negocierilor şi bâlbelor sunt bucureştenii, şi nu numai. De câştigat, câştiga cinic, lichidatorii.

Spectrul falimentului pentru Radet şi Elcen este tot mai apropiat. Săptămâna viitoare are loc o adunare a creditorilor care să dea un vot planului de reorganizare propus de Piperea, iar şansele de a se cere falimentul Radet sunt foarte mari.

Şi ca blocajul să fie complet, la trei luni după decizia Curţii de apel, Energetica ar trebui să fie desfiinţată. Lipsa de transparentă cu care primarul Firea a propus şi infiinat aceste companii, prin votul unor consilieri municipali, se răsfrânge direct asupra viitorului Bucureştiului.

 


Re: Termoficare andrei11

A fost o iarnă grea...
Cred că a fost o figură de stil, dacă nu, mie îmi dă   cu virgulă...

 


Re: Termoficare alexxd_31

Iarna inca nu a trecut.
Nu cred ca e asa rau daca intra in faliment Radetul. Oricum pensionarii care au muncit o viata intreaga si le stiu pe toate vor avea de suferit. Nu o sa se mai bucure la panselute, banci noi in parc sau alte maruntisuri si alte gratuitati.
Poate ne trezeste la realitate ca de 30 de ani tot dormim.

 


Re: Termoficare subway guru

N-as zice ca e chiar asa...
Ca si aia pe care destul de <transparent> ii cam dispretuiesti, la viata lor au strans din dinti, au mancat o paine neagra din salariul minim pe economie si si-au rupt de la gura doar ca sa va <educe> pe voi astia <soimii patriei> cei mai <dastepti> de pe planeta...
Ce spui tu acolo nu e nici corect, nici cinstit, nici moral si nici frumos...
Si nici nu trabuie sa-i invinuiesti gratuit pe cei ce au muncit o viata intreaga <la saiba> pentru tembelismul sefilor si politrucilor...
:twisted:

 


Go to page:  1  ... 17 18 19 20 21 22 23  ... 81
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use