Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Canalizare

298 posts, 109359 views
 
Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Canalizare TibiV

In aceasta dimineata, ora 10.30



Se lucra si in celelalte puncte, dar nu am avut cum sa pozez...

 


Re: Discutii: statia Straulesti Goldmund

shoppy wrote:
Problema unui burlan dus direct in canalizare este ca se infunda si trebuie intretinut, un burlan care curge direct pe trotuar nu deranjeaza pe nimeni daca se infunda, ca atunci apa o sa curga pe langa el tot pe trotuar.


shoppy,
Crede-ma, in Germania nu exista nicaieiri o casa, cladire care au burlanele cu o scurgere "afara". Adica vreau sa spun, la o tara unde predomina casele, la 81 milioane loc. nu exista nicaieri problemele de care tu amintesti. Nicaieri.
Cand am venit in Germanaia(inceputul anilor '80), prima chestie pe care am "descoperit-o" au fost burlanele care nu stiam unde se scurg(ploua cand am venit in aceasta tara, iar ploaia s-a oprit dupa vreo doua luni..........si nu ma uda apa de la burlane  ;)  )M-am interesat si am aflat ceea ce ...desigur banuiam.


PS
Eu cred ca peste tot exista taxe pentru apa pluviala, desigur si in Germania unde e f. scupa taxa(pe mp de acoperis si teren din jurul casei !)...

 


Despre burlane andrei11

Despre burlane, asa, in general. Si cele in din România in particular.
Vezi, aici e problema. In România NU plouă niciodata 2 luni la rând incontinuu. Deci problema burlanelor << racordate >> la canalizare e inutilă. Iar in  România rareori plouă torential ( atunci cand cu adevarat burlanul isi face treaba ). La ploile majoritare apa care se scurge pe burlan nu formeaza << torente >> de apa. Dupa parerea mea in Romania legarea burlanului de reteaua de canalizare direct prin ţeavă e fiţă de fiţă.

 


Re: Discutii: statia Straulesti t530

Sa tragi 1-2 burlane catre o canalizare, nu cred ca este o fita. La blocuri au fost mai inventivi locatarii si s-au legat la pluviala cu o scurgere de la chiuveta sau wc.

 


Re: Discutii: statia Straulesti andrei11

Nu e vorba de 1-2 burlane, ci de toate burlanele. Din experienta burlanele astea se si infunda, trebuie intretinute, etc, etc. Nu prea vad o rezolvare favorabila in acest sens.

 


Re: Discutii: statia Straulesti shoppy

Daca burlanul este montat pe la interior atunci chiar trebuie intretinut periodic ca iese si mai mare daraua daca apare vreo scurgere pe unde nu trebuie, daca este montat la exterior burlanul ajunge foarte usor sa fie vandalizat sau deteriorat accidental, dupa care ajunge sa fie furat, sau se fac reclamatii ca are margini taioase si se zgarie copii, vorba ceea, no wife, no job, no money, no problem!

 


Re: Despre burlane Goldmund

andrei11 wrote:
Despre burlane, asa, in general. Si cele in din România in particular.
Vezi, aici e problema. In România NU plouă niciodata 2 luni la rând incontinuu. Deci problema burlanelor << racordate >> la canalizare e inutilă. Iar in  România rareori plouă torential ( atunci cand cu adevarat burlanul isi face treaba ). La ploile majoritare apa care se scurge pe burlan nu formeaza << torente >> de apa. Dupa parerea mea in Romania legarea burlanului de reteaua de canalizare direct prin ţeavă e fiţă de fiţă.


Cand am povestit la o "vizita" in Bucuresti inainte de 1990, despre (printre altele) scurgerile burlanelor de aici direct in canalizare, un arhitect prieten cu fratele meu a spus ca totul depinde de gradul de civilizatie.

Sunt convins ca si in Bucuresti noile cladiri sunt construite cu aerul conditionat "pe acoperis" si burlane (in afara, in interior)cu scurgere direct in canalizare. Urmeaza blocurile noi si casele....

Daca in alte parti asa este normal, cum putem spune noi ca in Bucuresti ar fi "fiţă de fiţă"? Si nu vad ce ar fi complicat in treaba asta...

:bere:

PS
Aici ploua cate doua luni, insa cantitatea de ploaie e precum la noi, toamna(aici e toamna si primavara!)...Anul trecut a plouat mai putin in Germania ca in Romania(exceptie uriasa), dar cum am scris, nu ploua "torential" mai mult decat in Romania...

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Despre burlane sss

Ma faci fitos???  :evil:

Fara gluma, nu stiu cata lume isi mai face - in zonele canalizate - pluviala cu scurgere langa fundatia casei. Cand am pus finisat casa si am putut monta sistemul pluvial, deja stiam ca nu-mi place apa care balteste in jurul casei, n-a trebuit sa vina vre-un savant sa-mi spuna sa o duc in canalizare!
Goldmund wrote:
.Anul trecut a plouat mai putin in Germania ca in Romania(exceptie uriasa)...


Asta nu! Dezmint si dezavuez!!! Eu m-am simtit anul trecut, in Germania, plouat suficient, incat sa ma rog de nevasta sa-l lasam naibii de Arbeit si sa ne mutam in Caraibe, la soare si caldura... anul asta vin in Tara, in concediu, la sfarsitul lui iulie, sa simt si eu alea 35 grade, sa-mi iasa umezeala din oase!

 


Re: Canalizare abc_XC

Sursa informatiei este pagina de facebook Apa Nova Bucuresti: https://www.facebook.com/ApaNovaBucuresti/?hc_ref=NEWSFEED
Izolare rapidă a avariei din zona Dristor - Mihai Bravu

În timpul lucrărilor de modernizare la rețeaua de canalizare din zona Dristor - Mihai Bravu, conducta magistrală de alimentare cu apă a fost perforată, fapt ce a generat inundarea unei părți din carosabil.

Echipele prezente la fața locului au procedat la izolarea imediată a perimetrului afectat. Totodată, au fost aduse utilaje speciale pentru eliminarea apei de pe carosabil. În acest moment tronsonul este izolat iar apa s-a retras aproape complet.

Pentru a nu afecta traficul din zonă, lucrările de modernizare a rețelei de canalizare se desfășoară cu ajutorul unor tehnologii de tip pipe jacking care permit intervenția fără decopertarea asfaltului și blocarea traficului. Totuși, forajele orizontale presupuse de folosirea acestor tehnologii pot conduce, în unele cazuri, la situații similare celei de astăzi. Este însă vorba despre situații excepționale, ce pot fi controlate rapid.

În timpul lucrărilor de reparații, un tronson din conducta afectată va fi închis, clienții continuând să fie deserviți datorită sistemelor moderne de redirecționare a fluxului de alimentare cu apă. Este posibil ca, în cadrul orelor de vârf de consum, unii dintre acești clienți să fie afectați, pentru scurt timp, de presiune scăzută sau turbiditate a apei (apă murdară).

Ne cerem scuze bucureștenilor afectați pentru neplăcerile cauzate și îi asigurăm că situația va reintra în normal în cel mai scurt timp.

Apa Nova1.jpg (95.46 KB; downloaded 3497 times)

Apa Nova2.jpg (71.36 KB; downloaded 3494 times)

Apa Nova3.jpg (66.6 KB; downloaded 3495 times)

 


Re: Canalizare TibiV

Deci astora le plac lucrarile "kinky"...
Si-au tras-o siguri :lol:

 


Re: Canalizare cris_m

Deci din cauza asta era coloana de masini de la iesirea din pasajul Muncii atat la ora 16, cat si la 18... :roll:

 


Re: Despre burlane Goldmund

sss wrote:
...

Fara gluma, nu stiu cata lume isi mai face - in zonele canalizate - pluviala cu scurgere langa fundatia casei. Cand am pus finisat casa si am putut monta sistemul pluvial, deja stiam ca nu-mi place apa care balteste in jurul casei, n-a trebuit sa vina vre-un savant sa-mi spuna sa o duc in canalizare!


Tu vorbesti de Germania, sau Romania? - ca nu inteleg. Bineinteles ca nu trebuie sa vina vreun savant si este normal ca apa pluviala sa fie dirijata in canalizare, dar asta m-a mirat si pe mine cu statia de metrou noua.

sss wrote:
Asta nu! Dezmint si dezavuez!!! Eu m-am simtit anul trecut, in Germania, plouat suficient, incat sa ma rog de nevasta sa-l lasam naibii de Arbeit si sa ne mutam in Caraibe, la soare si caldura... anul asta vin in Tara, in concediu, la sfarsitul lui iulie, sa simt si eu alea 35 grade, sa-mi iasa umezeala din oase!


Dupa 35 de ani pot sa-ti spun ca anul trecut a ploat f. putin aici. Nu stiu unde locuiesti in aceasta tara, insa in sud-vestul Germaniei a ploat f. putin in comparatie cu media anuala.
Dar ce mai este ca inainte?!?
:bere:

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare sss

Casa e in Romania... singura si trista, noi in Germania, la Trier, aproape de granita cu Luxembourg!

Zici ca n-a plouat mult... ma uit pe geam si e o ploaie trista...

 


Re: Canalizare TibiV

Undeva in iarna, a fost o avarie pe Giurgiului, la 50 de metri dupa intrersetia cu Toporasi, pe sensul spre Pieptanari.
Atunci au rezolvat cam in 3 zile, dar dupa nici o luna a inceput sa se lase asfaltul.
Au "nivelat" prin turnare de beton.

De ieri s-au apucat sa "rezolve definitiv", dar tot traficul auto trebuie sa urce pe linia de tramvai.










 


Go to page:  1  ... 7 8 9 10 11 12 13  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420663 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use