Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Canalizare

298 posts, 109342 views
 
Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Alimentare cu apa MikeT

Am intrebat si lucreaza la canalizare. Am transmis o sesizare catre ApaNova acum vreo 2 luni, cu o poza care le arata oceanul care se formeaza la fiecare ploaie acolo. Mi-au raspuns ca vor cauta o solutie care sa rezolve problema si acum se pare ca s-au apucat de treaba.

 


Re: Canalizare TibiV

Asta sigur este o lucrare de canalizare...
Poze de astazi, 28 ianuarie.
Localizarea este evidenta







Se circula pe o singura banda, iar in capat se vede...



... o groapa. Vedere in sens invers, groapa in prim plan











Schimbam un pic unghiul



Mi se pare ciudat sa bagi niste tevi intr-un canal colector, dar poate gresesc...
In fine.
O ultima cu sistemul de prindere al gardurilor care imprejmuiesc santierul.




Toate pozele full-size sunt aici: https://imgur.com/a/YV6gl

 


Re: Canalizare realistul

Șantiere, șantiere. Astăzi în zona fostului sediu PMB.
IMG_20180210_094205.jpg (1.53 MB; downloaded 5492 times)
IMG_20180210_094207.jpg (1.47 MB; downloaded 5492 times)

 


Re: Canalizare shoppy

Da, multe santiere de canalizare pe Splai, mai este si cel de la Ciurel, si mai nou am vazut ieri tot pe Splai la fosta Casa Radio.

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare V2A

Lucrare ANB de remediere a canalul colector în aliniamentul strazii Luterane

In perioada 16.02.2018-19.02.2018 Apa Nova Bucuresti desfășoară o lucrare de remediere a canalul colector în aliniamentul strazii Luterane, între strada Ştirbei Vodă, şi strada Henri M. Berthelot, pentru preintimpinarea unei posibile avarii ce ar putea conduce la afectarea circulatiei pe termen lung.

Datorită complexității lucrărilor ANB a fost necesară blocarea părții carosabile în zona respectivă ceea ce a dus la oprirea circulației RATB.

De aceea pentru a minimiza impactul asupra circulației cetățenilor, s-a luat decizia de a efectua această lucrare pe durata weekendului.

Lucrările cu săpătură se fac în regim de urgență maximă de astăzi, 16.02.2018 până luni, 19.02.2018, ora 05:00, când circulația RATB va intra în normal. Restul lucrărilor se vor efectua pe interior fără afectarea circulației. Echipele operationale ale Apa Nova București lucrează dedicate până la finalizarea lucrării.

Apa Nova București își cere scuze pentru disconfortul creat bucureștenilor.

16.02.2018

Sursa: https://www.apanovabucuresti.ro/noutati ... -luterane/

 


Re: Canalizare TibiV

Mai tineri minte asta ?...
TibiV wrote:
Poze de astazi, 28 ianuarie.
Localizarea este evidenta





Poza de ieri, 22 februarie:



Culmea, in timp ce ma certam cu un paznic "nu e voie sa faci poze", din canal au urcat doi baieti care aveau veste reflectorizante pe care scria "FRTI"....

 


Re: Canalizare TibiV

Acum voi posta o lucrare care este, cred eu, de canalizare.
Daca nu este trebuie mutata la "Alimentare cu apa".

Pozele sunt de acum 2 saptamani (15 martie) plus 3 poze de ieri...
Incepem de la intersectia Splai-Lipscani-ing.Radu Elie, langa

unitatea de pompieri de langa PMB, adica

aici.
Vedere dinspre Splai spre str. ing.Radu Elie



Pe Splai, spre Izvor







O rpima sapatura



(Ieri, 27 martie, nu mai era)







A doua sapatura, chiar inainte de semaforul de la Podul Izvor







Ieri, 27 martie, disparuse plasa (nu si gardurile metalice)

si am aruncat un ochi...






 


Re: Canalizare TibiV

Asta nu are de-a face cu lucrarea, dar mi s-a parut o imagine "reprezentativa" pentru oras... :(



Traversez pe malul drept al Damboviteti, si uite ce am vazut...

in Parcul Izvor, in dreptul accesului in statia de metrou







Am intrat in parc











Vedere spre Bd.Libertatii


 


Re: Canalizare TibiV

Ma deplasez pe alea paralela cu Splaiul si care duce spre Hasdeu.
Santierul este intre alee si Splai
aici.







Pe partea cealalta a aleii, "forme fara fond"







Spre Hasdeu



Multe "ovoide"...



... care par a fi dintr-un material plastic






 


Re: Canalizare TibiV

Ies din parc...



Bulevardul Libertatii



Observati teava de pe trotuar...



... teava se termina aici, intra in canalul imprejmuit




Mai era o sapatura in fata sediului Politiei Locale Mun.Bucuresti, dar nu am putut sa fac poze...

Stie cineva ce lucrare este ?
Poze full-size aici: https://imgur.com/a/SgsuK

 


Re: Canalizare cris_m

Sapatura de genul am vazut azi si la Piata Hurmuzachi, breteaua de langa pasaj spre piata Alba Iulia.

 


Re: Canalizare abc_XC

Tahal Consulting Engineers a castigat acum un an proiectul pentru reabilitarea colectoarelor de canalizare A0 si B0. Comunicatul PMB: http://www.pmb.ro/pmb/comunicate/presa_com.php?msj=6647.  Face referire fix la zona statiei de metrou Izvor:
Astfel, au fost emise Autorizatiile de Construire pentru tronsoanele care vor fi reabilitate prin metoda de torcretare, urmand a incepe executia lucrarilor pentru primele doua tronsoane:
1.      A04 – intre Strada Eroii Sanitari si statia de metrou Izvor - Autorizatia de Construire nr. 158 din data 16.05.2017;
2.      A05 – in dreptul statiei de metrou Izvor - Autorizatia de Construire nr. 159 din data 16.05.2017;

Lucrarile se desfasoare intre Ciurel si Mihai Bravu, asa ca e de asteptat sa mai apara santiere pe Splai.

 


Re: Canalizare TibiV

Deci asa se explica poza de pe Unirii, dintre Pta. Constitutiei si Piata Unirii...
Pe baraca scrie Tahal...


 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare V2A

Lucrare ANB pentru remedierea unei avarii la reţeaua de canalizare în aliniamentul Căii Călăraşi

Compania Apa Nova desfășoară de pe 03.04.2018, începand cu ora 06:00, până pe 05.04.2018, ora 03:00, lucrări de remediere a unei avarii la reţeaua de canalizare în aliniamentul Căii Călărași, intersecție cu Strada Fetițelor, sector 1, București.

Intervenția Apa Nova București vine ca urmare a acțiunilor de verificare preventivă a rețelei de canalizare din zona Căii Călărași care au evidențiat deficiențe de funcționare pe Strada Fetițelor, rețeaua aferentă acestei străzi fiind construită în anual 1912.

În soluționarea avariei, Apa Nova București colaborează cu RATB pentru a elibera amplasamentul prin ridicarea liniilor de tramvai (pe sensul de mers dinspre Bulevardul Unirii spre Bulevardul Mihai Bravu) și a reface legăturile în canalul colector, cu scopul de a preîntâmpina viitoare defecte.

Lucrarea este semnalizată și se realizează în regim de urgență, strada nu este închisă, dar circulația se desfășoară pe un singur sens.

Echipele ANB vor lucra dedicat până la finalizarea lucrărilor, astfel ca circulația să reintre în normal într-un interval scurt de timp.

Apa Nova București își cere scuze pentru disconfortul creat bucureștenilor.

Sursa: https://www.apanovabucuresti.ro/noutati ... -c-l-ra-i/

 


Go to page:  1  ... 14 15 16 17 18 19 20 21 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420646 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use