Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Canalizare

298 posts, 109354 views
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
 
 

📖 Pagination options
  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare V2A

Trafic restricționat pe șoseaua Mihai Bravu din Capitală

Un canal colector vechi de 90 de ani a cedat și trebuie înlocuit
Apa Nova București are situația sub control

O intervenție majoră a Apa Nova datorată unui canal colector vechi de 90 de ani  care a a cedat și trebuie schimbat, a restricționat astăzi circulația  pe șoseaua Mihai Bravu. Apa Nova cere scuze bucureștenilor pentru disconfortul creat și s-a angajat să repare în timp record avaria. În cazul de față, pentru finalizarea lucrărilor de foraj prin metoda de pipe jacking (săpături și introducerea unor tubulaturi) pentru înlocuirea colectorului existent pe Soseaua Mihai Bravu (între pasajul Muncii și str. Dristorului), colector aflat într-o stare avansată de degradare (anul 1927), s-a impus luarea tuturor măsurilor de punere în siguranță a lucrărilor și a suprafețelor de sistem rutier. Tot pentru siguranța oamenilor, în eventualitatea unor posibile surpări și evitarea unor posibile tragedii a fost închisă și banda 1 de circulație. În acest sens, s-au luat măsuri suplimentare de consolidare și stabilizare a terasamentului și s-a luat măsura restricționării circulației rutiere pe toate cele trei benzi de pe șos. Mihai Bravu pe cca 200 m, între str. Gheorghe Petrașcu (dupa stația de tramvai) sens str. Dristorului (față spital Victor Babes), circulația auto fiind deviată pe linia de tramvai. Lucrările vor fi finalizate până vineri 20.10.2017. *(în articol scria 2014)*


Sistemul de apă și canalizare din București are o vechime considerabilă, existând zone în care acesta a fost construit acum peste 100 de ani.

Compania se confruntă zilnic cu cedări ale rețelei vechi de aproximativ 100 de ani dar continuă procesul de modernizare al rețelei de canalizare.
Apa Nova Bucureşti, parte a grupului francez Veolia, operează 2.507 km de conducte de apă, 2.355 km de canal și trei stații de producție a apei potabile – Roșu, Crivina, Arcuda. Pe lângă vechimea ţevilor, Apa Nova a preluat şi o reţea care a fost minim întreţinută o lungă perioadă, în timpul anilor 1970 – 1990, când statul comunist dorea economii cu orice preț. Atunci multe lucrări au fost realizate cu tehnologie și materiale improprii sau deloc. Un exemplu elocvent îl reprezintă caseta de sub Dâmbovița unde nu se mai intervenise din anii 1980 astfel încât, până la curățarea finalizată de Apa Nova în 2015, capacitatea de funcționare fusese redusă la 47%.

Reparaţii în maxim 24 de ore

Contractul de concesiune încheiat de Apa Nova și Primăria Generală a Municipiului București este unul orientat spre rezultate. Cum avariile sunt inevitabile într-o rețea de asemenea amploare şi vechime au fost stipulate termene clare, maxime, în care Apa Nova este obligată să rezolve problemele care apar. De exemplu, echipele trebuie să intervină în două ore în cazul lipsei de apă şi în 24 de ore în cazul unei avarii cu pierdere de apă. Şi în situaţia în care o gură de scurgere sau de canal se înfundă sau se prăbuşeşte termenul maxim pentru remedierea deficienţei este tot de 24 de ore. De altfel, acest contract a fost dat de Banca Mondială drept un exemplu de succes firmelor din întraga lume. Totodată, Compania Apa Nova are un program de prevenţie care-i permite să menţină funcţională reţeaua şi totodată să poată interveni în timp util acolo unde apar probleme.

19 octombrie 2017

http://www.apanovabucuresti.ro/noutati/...b-control/

 


Re: Canalizare cris_m

Am vazut de dimineata ca au inchis banda 1 si chiar ma gandeam cat va tine chestia asta. N-am prins seara traficul, dar sunt convins ca s-a gatuit bine de tot....

 


Re: Canalizare TibiV

Este vorba despre lucrarea asta (poze din 10 septembrie) unde se vede clar ca "groapa" se ocolea fie pe banda 1 fie pe linia de tramvai...







In seara asta la 21.15 se ocolea doar pe linia de tramvai, iar pe banda 1 (fix in dreptul vechiului santier) era o mare groapa.
Multi muncitori si utilaje...
Dar mi se pare ciudat ca avaria s-a produs "din senin" exact in dreptul lucrarilor in curs...

 


Re: Canalizare TibiV

Si daca tot suntem la "Canalizare", am uita sa va spun noutatile de saptamana asta de pe Tn.Magurele - Luica...

A disparut "groapa" de aici si s-a asfaltat



Adica s-a reluat circulatia pe str. Aurel Persu, iar cei care ies de pe Persu fac iarasi stanga, caci au voie...  :x

A disparut si groapa asta:




A treia "diparitie" imbucaratoare este cea a gropii de la benzinaria Toma:




Celelalte gropi sunt bine-mersi...

 


Re: Canalizare realistul

Panou pe splai in dreptul Sema Parc.
IMG_20171020_200153.jpg (1.26 MB; downloaded 5138 times)

 


Re: Canalizare TibiV

O combinatie foto de la Baba Novac
Pozele sunt de duminica, mai putin doua poze facute ieri, pe soare.











Politia este cu Apa Nova...



















Mega-palplanse








Low-resolution: https://imgur.com/a/wwtAx
High-resolution: https://imgur.com/a/PIFpS

 


Re: Canalizare ByOnu

Imi este putin greu a intelege de ce aceste lucrari nu s-au realizat odata cu modernizarea bulevardului de acum 10 ani. :roll:

 


Re: Canalizare cris_m

Pentru ca atunci inca mai rezistau cu mici carpeli pe ici, pe colo. Acum situatia a devenit cat se poate de grava, incat nu s-au mai putut face carpeli, ci lucrari ca lumea. Evident care trebuie sa tina 10 ani...

 


Re: Canalizare realistul

Pe Turnu Măgurele aceeași bătaie de joc. Trafic gâtuit și tergiversarea finalizării lucrărilor.
20171119_124858.jpg (1.26 MB; downloaded 4929 times)
20171119_124847.jpg (1.21 MB; downloaded 4926 times)
20171119_124756.jpg (1.34 MB; downloaded 4927 times)

 


Re: Canalizare TibiV

realistul,
ai dreptate, este bataie de joc ca nu au terminat nici pana acum...

Dar trebuie sa recunosti ca toate cele 6 sau 7 mari "gropane" (pe care le-am tot pozat si eu in ultimul an) au disparut.
Au ramas doar doua "gropite" - iar culmea este ca sunt "gropite" noi-noute, au vreo doua-trei saptamani...
NU sunt vechile sapaturi, ci unele complet noi.
Sunt mult mai mici, nu implica palplanse sau spraituri - asa ca sper din toata inima sa dispara pana la Revelion...

 


Re: Canalizare realistul

Și eu sper sa termine cu aceasta lucrare. Oricum Turnu Măgurele este gâtuit pe anumite zone.

 


Re: Canalizare Puss in Boots

Chiar, lucrarea aia de pe Magurele cand se incheie? Ca parca dureaza de o viata.

 


Re: Canalizare TibiV

Este groznic de enervant...
Au mai ramas doar doua gropi "active", dar sunt suficiente... :(

Poze de astazi, 26 noiembrie, sensul Giurgiului->Metalurgiei.
Prima groapa este pe Luica, fix inainte de intersectia cu Brancoveanu



Semaforul din intersectie se vede in dreapta....




A doua groapa este dupa inersectie, pe Tn.Magurele...



... fix intre Lidl si Lukoil



(Masina argintie a iesit din Lidl doar ca sa ocoloeasca "groapa" si sa intre in Lukoil...)

 


Re: Alimentare cu apa TibiV

Tineti minte postarea asta de la inceputul lunii septembrie ?
TibiV wrote:
Apa Nova pare sa fie foarte activa in sectorul 4...

Saptamana trecuta, cand m-am intors din concediu, am gasit o mega-lucrare pe soseaua Giurgiului, intre strazile/statiile de tramvai Anghel Nutu si Raducanu Cristea.
Asta este harta lucrarii:



Pzele sunt facute de la sud spre nord.
In prima poza str.Raducanu Cristea este drept in fata, eu ies de pe Anghel Moldoveanu




Au terminat de vreo luna pe partea de vest a Sos.Giurgiului si au trecut pe partea de est.
Au ajuns pana la Anghel Moldoveanu, strada pe care se face accesul spre depoul Giurgiului.
Astazi la ora 15 cativa muncitori se agitatau la prima groapa de langa intersectie. Vedere spre Luica.



Vedere in sens opus



Spre Luica







La intoarcere, pe Anghel Moldoveanu. Stie cineva ce este utilajul ciudat din dreapta ?


 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420653 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use