Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Canalizare

298 posts, 109371 views
 
Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 22
 
 

📖 Pagination options
  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare 133 313

Teava de la basha Carol a ajuns pe Sincai, subtraversand Cantemir, pe langa cladirea Ranghet (Carrefour Market). Se pozeaza sub bordura.  :roll:

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare 133 313

Pe sursa: Rotary a inceput constructiile la basha 2 (Tineretului). Locatia in imagine.
Basha 2 Tineretului.jpeg (125.34 KB; downloaded 4799 times)

 


Re: Canalizare TibiV

Vineri pe la ora 15 Mihai Bravu era ambuteiat de la Pasajul Muncii spre Dristor.
Eram intr-o masina si nu am inteles despre ce este vorba pana am ajuns vis-a-vis cu Spitalul Victor Babes, unde traficul era limitat la o singura banda.
Nu imi dau seama daca era o avarie mare sau ceva planificat...







Hopa, Apa Nova...



... dar politicosi.








Duminica dupa-amiaza erau inca acolo. Astazi nu stiu cum este

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare 133 313

Basha 2, Tineretului, momentan la faza de ingradire.
IMG726.jpg (149.05 KB; downloaded 4683 times)
IMG727.jpg (144.83 KB; downloaded 4682 times)
In interiorul ingradirii.
IMG728.jpg (149.15 KB; downloaded 4685 times)
IMG729.jpg (218.6 KB; downloaded 4681 times)

 


Re: Canalizare cris_m

Astazi au terminat distractia de pe Mihai Bravu, dintre Piata Muncii si Baba Novac. Mai erau cateva semne si cativa muncitori care se pregateau sa plece. Au asfaltat in locurile unde au facut sapaturi (cred ca au schimbat tevi sau au facut un camin nou) destul de ok zic eu. Macar nu o sa se mai gatuiasca circulatia. :)

 


Re: Canalizare realistul

Se știe cumva ce este cu acele segmente de canal colector depozitate de ani buni în curtea fostei Vulcan( Pe șos. Progresului) parcă, de capacitate foarte mare asemănătoare cu cele aduse zilele acestea la Eroilor?  Care trebuia să fie destinația lor și de ce nu sau folosit până acum? Sunt foarte multe.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare 133 313

Daca intrebarea era pusa cu o zi mai devreme iti pozam si tuburile alea pafsin si ce scrie pe poarta la intrarea din 13 Septembrie.  :twisted:
Scrie... Astaldi. Si sunt tuburi pentru canalizare... mutata prin drumul Taberei si pe la Eroilor cu ocazia lucrarilor la metrou. Probabil si ceva din zona Dambovitei, ca in prima faza metroul urma sa inainteze pana la Universitate, acum limitandu-se la Eroilor di motiv de... bani.

 


Re: Canalizare realistul

Ok. Merci.

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare 133 313

S-a reluat de circa 1 saptamana lucrul la bashele Carol si Tineretului. Teava de la basha Carol inainteaza spre Timpuri Noi pe Sincai iar basha Tineretului ca in imagine.
IMG1940.jpg (159.14 KB; downloaded 4442 times)
IMG1941.jpg (196.4 KB; downloaded 4440 times)

 


Re: Canalizare WAYNEN

Am si eu o intrebare:Ce este o basha?

 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Canalizare 133 313

Google search: basa subsol.
Astea sunt ceva similar dar cu ceva sisteme de tratare rapida a apelor pluviale nepreluate de canalizare, sisteme in vederea aducerii apei in cauza la o "calitate" suficienta cat sa poata fi deversata in... "cocioacele" adiacente, Carol respectiv Tineretului.
Apa Nova zicea ceva de "depozitare temporara" a unor cantitati de apa, care vor fi injectate apoi in reteaua de canalizare, dar geometria "retelei stradale de conducta" si capacitatea volumetrica a incintelor nu tradeaza ca asta ar fi ideea totusi, ci ceea ce am spus eu mai sus.
Dar ramane de vazut daca alea in lucru sunt incinte strict pentru statii de pompare iar rezervoarele se vor face ulterior. Ma indoiesc.
http://www.green-report.ro/rezervoare-g...ndatiilor/

"Rezervoare gigant impotriva inundatiilor"

 


Re: Gaze TibiV

Azi dimineata pe Bdul. Gh. Sincai.
Rotary pregatea asfaltarea lucrarii de gaze la care munceste din septembrie...



Aceeasi poza "full-HD" (3 MB) aici: http://i.imgur.com/X8GkeHd.jpg



Camioanele sunt de la Euroconstruct Trading...


 


  • 133 313
  • Posted:
  •  

Re: Gaze 133 313

Nup. Aia e teava lui MPM de la basha 1, Carol (canalizare adica). Cu traiectoria Carol (Candiano Popescu)-Lanariei-Cantemir-Sincai-Splai. Si e mult mai veche decat septembrie. Se executa si caminele intermediare pe teava aia. Da, MPM de obicei sunt cu gazele, aici este o exceptie (din doua existente). La cum sunt masini parcate pe acolo cred ca or sa reuseasca sa reasfalteze integral la sf. asteapta.
Aceeasi poveste la Palatul Copiilor, de la basha 2, Tineretului-Abatorului-Splai.

 


Re: Gaze TibiV

Acum seara era asfaltat....

 


Go to page:  1  ... 2 3 4 5 6 7 8  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420666 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use