Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Canalizare

298 posts, 107826 views
 
Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Discutii: statia Straulesti andrei11

Goldmund wrote:
Acces "A", Starulesti, o intrare in statie bine finisata, arata chiar bine(mersi pentru poze, chiar daca am mai zis odata)
Ce nu am inteles este daca tot facem statiile din ce in ce mai moderne, de ce , pentru numele Domnului, nu introducem toate scurgerile prin burlane direct in canalizare si le lasam asa sa se scurga in strada(!), pentru a uda picioarele calatorilor si pietonilor din zona ?!?
:bere:


1) E prea complicat sa faci conexiunea.
2) Nu stiu cum se vede din Germania si cum sunt acolo burlanele dar pentru România sunt foarte putine perioadele de "rupere de nori " atunci când chiar contează jetul de apă...

 


Re: Canalizare TibiV

Dandana mare la Baba Novac...

Venind astazi pe Camil Ressu dinspre N.Grigorescu, am virat dreapta pe str. Dristorului spre Baba Novac si... acolo am ramas.
Coada pentru semaforul de la Baba Novac incepea chiar din Ressu.

Dupa 10 minute cand am ajuns acolo m-am lamurit de ce...



Din poza asta nu este clar, dar sunt imprejmuite doua zone de lucru, una dincoace de linia de tramvai si una dincolo, unde se vede si o macara galbena...




Explicatia ambuteiajului...



... din 3 benzi raman doar doua.




Dupa intersectie, pe partea opusa se vede foreza pozata de 133 313 in decembrie...



... dar am impresia ca din decembrie foreza a mai avansat spre Baba Novac




Cam asa arata situatia din teren - am conturat cu rosu pozitia imprejmuirilor




Pozele full (doar 6 bucati) sunt aici: http://imgur.com/a/MDXK5

Concluzia: bucuresteni, ocoliti zona Dristor-Baba Novac !...

 


Re: Canalizare cris_m

Mai misto e ca lucrarea dureaza pana undeva in vara, cu prelungirile aferente pana in iarna :evil:

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Discutii: statia Straulesti sss

Cred ca mai este o problema: Apa Nova are facturierul pregatit...  ;)

 


Re: Discutii: statia Straulesti Lixandru Dragos-Liviu

Într-adevăr, ei te taxează cu această mega-invenție (apa meteo) chiar și atunci când este secetă, însă la paușal  :mrgreen: .

 


Re: Discutii: statia Straulesti andrei11

Si de ce sa nu se taxeze ? Daca s-ar scurge in pământ ar fi ok, dar se scurge la canal, tevi, guri de canal, cămine de vizitare,  probabil ca se uneste cu apa menajera, statie de epurare, etc, etc.

 


Re: Discutii: statia Straulesti TibiV

Lixandru Dragos-Liviu wrote:
Într-adevăr, ei te taxează cu această mega-invenție (apa meteo) chiar și atunci când este secetă, însă la paușal  :mrgreen: .

Da, si mi se pare normal.

Apa meteo NU este o inventie.
Este foarte reala, este rece, si cade din cer. Cand vrea ea.
Nimeni nu stie cand (nu este "sambata viitoare la 17 ne vedem la bere in carciuma X")...

Media multianuala a precipitaiilor se modifica insesizabil.
Intr-un an ai un iulie secetos, in alt an este foarte ploios (daca il rogi pe andrei11 iti va explica el de ce o vor lua razna marii fermierii daca prind un iulie ploios... :) ). Diferentele se vor compensa sigur in august-septembrie...
Dar la nivelul unui an, schimbarile sunt nesemnificative.
Iar daca discutam la nivel de deceniu, media este neschimbata.
Poate anul asta vom avea 300 de litri in plus pe MP, dar anul viitor vom avea 700 in minus (deloc de dorit...) iar anul celalalt vom avea 500 de litri in plus (la fel de putin de dorit... inundatii...)

Tu ai prefera sa iti vina factura zero intr-o luna secetoasa si una de 100 intr-o luna foarte ploioasa ?...
Sau ti s-a intamplat sa iti vina factura mai mare pentru ca "luna trecuta a fost ploioasa" ?...

Nu sunt fan Apa Nova, dar trebuie sa intelegem ca orice servicu (inclusiv cel de a transporta "produsele" (de la chiuveta, WC, si chiar de la ploaie) presupune costuri pe care utilizatorii serviciilor respective trebuie sa le plateasca.

Serviciul de eliminare a apelor pluviale presupune o retea deloc simpla, si care trebuie intretinute.

Imagineaza-ti ca Apa Nova decide intr-o luna sa opreasca toata canalizarea stradala.
In august nu e o problema.
Dar s-ar putea sa fie o anumita zi din august in care sa ai o ploaie de peste 60 de litri pe metrul patrat.
60 de litri pe metrul patrat de asfalt !
Hai sa vedem ce facem cu apa aia...  :?

Ai mai vazut asta la TV...
Masini inecate in pasaje si intersectii joase (Doamna Ghica este favorita mea... :lol: )
Si asta in conditiile in care canalizarea, de bine, de rau, functioneaza !

Cum ar fi FARA canalizare ?

 


Re: Discutii: statia Straulesti argos

Cred ca @sss se referea si la faptul ca toata reteaua de canalizare si furnizare a apei e proprietatea statului, Apanova avand in concesiune doar exploatarea acestei retele. Si Apanova (aceeasi care a marit pretul apei de 17 ori =>  Oprescu style, http://www.hotnews.ro/stiri-16115653-cu...litati.htm ) , abia asteapta sa mai ciuguleasca ceva.. orice.
Acum, sa o luam si altfel: statiile de metrou nu sunt legate oricum la canalizare (noile statii au chiar grupuri sanitare by default)? Apa din ele unde se duce, unde e pompata (cand e cazul)? Nu se plateste oricum o taxa? Poate era bine sa se negocieze altfel..
Sunt de acord cu @Goldmund, ca era mai elegant sa se conecteze direct la canalizare, in special pentru iarna, cand zapada topita se scurge pe burlane si seara/noaptea se formeaza gheata pe trotuare. La noi accesele sunt destul de impozante si ocupa mare parte din trotuar, iar partea mica care ramane este inundata sau transformata in patinoar.

 


Re: Discutii: statia Straulesti shoppy

Problema unui burlan dus direct in canalizare este ca se infunda si trebuie intretinut, un burlan care curge direct pe trotuar nu deranjeaza pe nimeni daca se infunda, ca atunci apa o sa curga pe langa el tot pe trotuar.

 


  • sss
  • Posted:
  •  

Re: Discutii: statia Straulesti sss

Problema nu este ca Apa Nova factureaza, ci faptul ca Metrorexul s-ar trezi cu o noua cheltuiala din bugetul propriu, pe care nu stie daca s-o accepte... acusi vine Curtea de Conturi! Nu-i mai bine sa verse apa tiptil, pe trotuar? Nu-i civilizat, dar de cand avem noi pretentii atat de mari?  :oops:

 


Re: Discutii: statia Straulesti shoppy

Apa Nova considera ca pluvialele cazute pe suprafata amprentei constructiei(la suprafata) ajung in totalitate in canalizare, iar accesul este constructie la surpafata, deci oriunde ar da burlanele, nota de plata este aceeasi.

 


Re: Canalizare TibiV

TibiV wrote:
Cam asa arata situatia din teren - am conturat cu rosu pozitia imprejmuirilor




Concluzia: bucuresteni, ocoliti zona Dristor-Baba Novac !...


Hai sa vedem mai de aproape ce si cum...
Poze de astazi, 26 februarie, aprox. ora 16.



De binde, de rau, iesirea din giratoriu este pe 4 benzi...















insa intrarea a ramas pe 2 benzi






 


Re: Canalizare TibiV

Hai sa mergem...



...  la foreza...



... care este "parcata" in dreptul primei scari a blocului







... unde a facut o incinta de piloti forati...







Vedere spre Piata Muncii



Ei bine, acum stim cu totii ce anume fac acolo si cat mai dureaza santierul.



"Reabilitare colector existent Etapa II Pipe-Jacking"...
Cam pana in august...

Daca nu gresesc, parca tot DIMAR a lucrat la Piata Sudului la devierea colectorului de acolo.
Adica ei au forat cu acel mini-TBM...
Oare asta vor face si aici? Caz in care incinta de piloti forati ar putea fi un viitor PLS...

 


Re: Canalizare TibiV

Si a mai ramas al treilea punct de lucru, cel de la intersectia Dristorului cu M.Bravu







Au luat o banda din str. Dristorului sensul spre Camil Ressu...



... si una din sensul spre Muncii



In interiorul "tarcului"











Drept in fata este foreza...




Toate pozele (low-res) sunt aici: http://imgur.com/a/hS3W5

 


Go to page:  1  ... 6 7 8 9 10 11 12  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419403 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use