Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Canalizare

298 posts, 107834 views
 
Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 22
 
 

📖 Pagination options
Re: Canalizare georgica2704

Nici la Luica, unde a avut loc avaria anul trecut,nu sta mai bine. Dalele de tramvai s-au lasat ,iar cand trece tramvaiul troncane.Cred ca iar sa intrerupa circulatia cat de curand.

 


Re: Canalizare realistul

Astăzi la Cuțitul de Argint și la Eroii Revoluției pe breteaua ce iese in Viilor. Dimar face și lucrări de la Apa Nova acum?
IMG_20170407_102100.jpg (1.76 MB; downloaded 3615 times)
IMG_20170407_102111.jpg (1.59 MB; downloaded 3621 times)
IMG_20170407_102333.jpg (1.4 MB; downloaded 3660 times)

 


Re: Canalizare TibiV

Ultima poza...
Este asa de mai bine de o saptamana.
Si, desi in poza nu se vede (este in spatele fotografului) exista o portiune unde ocupa complet banda 1.
Sa vezi claxoane si nervi daca chiar atunci trece si tramvaiul...

 


Re: Canalizare TibiV

La aproape 2 luni de la precedenta "vizita" la Baba Novac, am trecut astazi pe acolo.
Situatia din februarie o vedeti aici https://forum.metrouusor.com/viewtopic.php?f=225&t=2218&start=119#p232495, de unde preiau si planul de atunci...




Locul primelor poze este acelasi.



O banda blocata in continuare la iesirea de pe Dristor, raman doar doua benzi



La iesirea din intersectie / intrarea pe Dristor ramane doar o banda din doua



Imprejmuirea...



Mai, astia ce cofraje au folosit ?!...
Sau au turnat betonul si dupa aia au dat gauri in el ?!...



Si capatul, unde vor face un fel de incinta...


 


Re: Canalizare TibiV

Mergem la a doua imprejmuire, de unde marauaa galbena a plecat insa de mult
Vedere spre Pta. Muncii...



... macaraua nu mai este...



... si cam asta a lasat in urma...







Si o vedere spre Dristor.  Tot o banda scoasa din uz.


 


Re: Canalizare TibiV

Mergem la a treia imprejmuire, unde candva a fost foreza.
Privire din statia lui 311 spre Pta Muncii







Dupa gard....







Mie tare imi "miroase" a PLS pentru mini-TBM



Imagine de pe trotuarul de vis-a-vis




Pozele full-size sunt aici: http://imgur.com/a/PoOwW

 


Re: Canalizare realistul

Ăștia construiesc cumva arteziene? Așa par a fi.

 


Re: Canalizare TibiV

"Trasnaia" de la Baba Novac,,,

Scuze pentru calitatea pozelor, dar era aseara, mult dupa ora 20... Deci lumina ioc...
Desi nu se vede prea clar, la viitorul PLS (parerea mea....) era inca activitate la baracile de santier,,,



... iar "groapa" arata cam asa.
Diferenta de adancime (fata de postarea precedenta) se observa si pe bezna.




Dincolo, la imprejmuirea din capatul strazii Dristorului...
Imi puneam intrebari...
TibiV wrote:
Mai, astia ce cofraje au folosit ?!...
Sau au turnat betonul si dupa aia au dat gauri in el ?!...




Gata, am raspunsurile...







Armaturi "*****, Maria Ta"...






 


Re: Canalizare abc_XC

Surpare carosabil zona Cotroceni

În după-masa zilei de miercuri, 3 mai 2017, în urma unei sesizări privind surparea unei porțiuni de carosabil pe strada Robert Koch, în Sectorul 5 al Capitalei, echipele operaționale ANCAB au efectuat în regim de urgenţă verificări în teren, depistând deficiențe ale rețelei de canalizare în dreptul legăturii dintre un racord de canalizare și canalul de serviciu, închizând traficul rutier pe strada Koch și împrejmuind zona pentru evitarea producerii unor posibile accidente.
Această rețea de canalizare a fost pusă în funcțiune în anul 1930, se află la o adâncime de aproximativ 4 m și funcționează imersat din cauza condițiilor hidrogeologice dificile ale zonei, respectiv nivelul ridicat al pânzei freatice și natura nisipoasă a solului, existând astfel și un risc crescut de prăbușire a tramei stradale.
Având în vedere gradul avansat de degradare datorat vechimii rețelei de canalizare din zonă, s-a decis înlocuirea totală a tronsonului de canalizare de pe str. Robert Koch, cu o lungime de 62 metri.
Reţeaua din această zonă era deja inclusă în programul de reabilitare și modernizare al rețelei de canalizare derulat de ANCAB, mare parte din investițiile de aproximativ 130 de milioane de lei prevăzute pentru anul 2017, fiind alocată modernizării sistemului de canalizare.
Pentru amenajarea șantierului, au fost necesare acțiuni de degajare a zonei de lucru, fiind mutate autoturismele care limitau posibilitatea executării lucrărilor de remediere propriu-zise, prin colaborare cu riveranii din zonă. La solicitarea acestora, intervenția programată să înceapă pe timpul nopții, a fost reprogramată pentru începere în dimineața zilei de 4 mai, pentru a respecta programul de odihnă nocturnă al riveranilor.
Timpul estimat pentru finalizarea lucrărilor de înlocuire a canalizării şi a racordurilor este de 10 zile, cu program de lucru în intervalul orar: 7.30-18.30.
Ne cerem scuze pentru neplăcerile cauzate bucureștenilor din zonă pe durata intervenţiilor și îi asigurăm că, la finalizarea lucrărilor, vor beneficia de o rețea de canalizare adusă la standardele actuale.

Pentru informații sau pentru sesizarea oricăror probleme la rețelele de alimentare cu apă potabilă sau canalizare, vă rugăm să ne contactați la:
Call Center (Non Stop): 021 - 207 77 77 sau *7777
e-mail: relatii.clienti@apanovabucuresti.ro

Vă mulţumim!

Apa Nova.jpg (63.33 KB; downloaded 3358 times)

Apa Nova strada inchisa.jpg (33.78 KB; downloaded 3358 times)

Sursa informatiilor si fotografiilor este pagina de facebook Apa Nova Bucuresti:https://ro-ro.facebook.com/ApaNovaBucuresti/

 


Re: Canalizare TibiV





Credeti sau nu, dar astazi, duminca, la ora 11.20, erau echipe de muncitori in cel putin 2 locuri.
Nu i-am surprins, dar este greu de facut poze in timpul manevrelor din intersectia aia, si nu am avut timp sa opresc...

 


Re: Canalizare TibiV

TibiV wrote:
Credeti sau nu, dar astazi, duminca, la ora 11.20, erau echipe de muncitori in cel putin 2 locuri.

Una dintre echipe era in centrul intersectiei dar nu mi-am dat seama ce fac.
Astazi m-am lamurit...

Venind dinspre Piata Munc spre Dristor am prins 3 semafoare la Baba Novac...
Nu intelegeam de ce...

In dreapta, dupa gard, este locul unde foreza a sapat prin iarna..



Iar aici este intrarea in intersectie,
Priviti cu atentie in dreapta Duster-ului argintiu...



Practic au "creat" o noua sicana, o "insula" pe care trebuie sa o ocoleasca cei care vor "sa faca" giratoriul ca sa intre pe str. Baba Novac.
Iata schita aproximativa:


 


Re: Canalizare TibiV

realistul wrote:
Astăzi la Cuțitul de Argint și la Eroii Revoluției pe breteaua ce iese in Viilor. Dimar face și lucrări de la Apa Nova acum?



TibiV wrote:
Ultima poza...
Este asa de mai bine de o saptamana.
Si, desi in poza nu se vede (este in spatele fotografului) exista o portiune unde ocupa complet banda 1.
Sa vezi claxoane si nervi daca chiar atunci trece si tramvaiul...

Iata poze de ieri, 9 mai



Aici se bulucesc masinile, desi soferii de pe banda 2 ar putea sa treaca pe linia de tramvai ca sa ii lase si pe aia de pe banda 1....






 


Re: Canalizare TibiV

"Jihadul rutier" s-a mutat la Baba Novac din cauza lucrarii Apa Nova.
Am prins 5 (cinci) semafoare, dar "am avut noroc" ca am fost primul la al 5-lea semafor.
Schita nu este foarte corecta ca dimensiuni si forma, dar pozitia este corecta.




Ca sa intelegeti cum este cu "sicana"...



Observati autobuzul din stanga



Cred ca se intelege bine din poza urmatoare ce manevra stransa trebuie sa faca cei care intra in semi-giratoriu pentru a se incadra pe Baba Novac... NU stiu cum se descurca baietii de pe 634...




Pozele sunt facute la ora 20.20.
De aici am facut 13 minute pana la Dedeman Giurgiului... Cu trecere prin pasajul de la Piata Sudului... ;)

 


Re: Canalizare cris_m

634 ca 634, 311 sa vezi manevre... multi soferi nici nu se mai complica si vireaza in scurt de pe linia de tramvai, chestie pe care o incurajez si eu (este mult prea strans virajul, chiar iti trebuie abilitati si mult spatiu sa faci virajul cu "lunganul" de 12m)

 


Go to page:  1  ... 8 9 10 11 12 13 14  ... 22
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2266 forum members have written 419428 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use