Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Iluminat public

1103 posts, 235394 views
 
Go to page:  1  ... 55 56 57 58 59 60 61  ... 79
 
 

📖 Pagination options
Re: Iluminat public Cristi N

Nu e neaparat de la apa. Lampile cu LED, de fapt cam la toate echipamentele electronice rata de defectare nu e constanta de-a lungul timpului ci sub forma unei "cazi de baie". Majoritatea se defecteaza la inceputul duratei de viata sau la sfarsit, iar in perioada intermediara sunt destul de putine defectari. Ca sa scapi de primele defecte unii producatori au un proces numit burn-in (imbatranire accelerata) prin care se aplica un stres si astfel cele "sensibile" nu mai ajung la clientul final.
Un produs din categoria celor ieftine nu va beneficia de genul asta de tratament, producatorul considerand acceptabil sa aiba defecte la client si automat produse intoarse pentru garantie.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Au cumparat ce a fost mai prost...
Am o intrebare ce lampi cu LED sunt cele mai bune. Doresc sa cumpar una de 50w.
#faraonul, vinzi vreo lampa (corp) cu Sodiu din cele achizitionate de tine?

 


Re: Iluminat public Cristi N

Intradevar cel mai probabil nu sunt de calitate premium dar s-ar putea ca per total sa iasa mai ieftin asa. Practic primaria ar trebui sa isi faca un calcul daca iese mai bine cumparand un lot de lampi ieftine la care stie ca 5% din ele vor trebui inlocuite in primele 3 luni sau cumpara un lot scump la care va inlocui doar 0.1%.
Daca vrei sa cumperi lampi cu led eu iti recomand magazinul iluminat-ieftin.ro, majoritatea produselor nu sunt premium dar ai garantie 2 ani chiar si la becuri. Eu am cumparat de la ei cateva zeci, am si trimis cateva inapoi la garantie si de fiecare data oamenii s-au miscat foarte ok.

 


Re: Iluminat public Costin

Despre becuri si instalatii electrice, continuati aici: viewtopic.php?f=104&t=2453&start=70#p314370

 


Re: Iluminat public faraonul

anndrei wrote:
Au cumparat ce a fost mai prost...
Am o intrebare ce lampi cu LED sunt cele mai bune. Doresc sa cumpar una de 50w.
#faraonul, vinzi vreo lampa (corp) cu Sodiu din cele achizitionate de tine?


Îți pot da un bec(lampa) de 250W. Corpuri de 250W nu mai am, le-am dat pe toate la CNAIR.

Becuri cu mare plăcere.

A văzut cineva că pe breteaua de la Pasajul Basarab din dreptul Carrefour merge iluminatul public? Cică lipseau 3 siguranțe. Sa mai spună cineva că nu sunt intentionat lăsate așa.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Ma interesa o lampa de 100-150W cu vapori de Sodiu sa o montez undeva la sat.
Macar ti-au multumit cei de la CNAIR? Nu cred ca se mai intampla in nicio tara asa ceva! Sa vina cetateanul cu lampile de iluminat iar ei sa faca si figuri...

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Si-a platit PMB datoriile fata de Luxten?

 


Re: Iluminat public Andrei98

Aseara luxten schimbau lampile de pe Sos. Giurgiului cu unele cu LED.

 


Re: Iluminat public faraonul

Nu știu dacă Luxten a încasat de la PMB.

Am platit un electrician autorizat și a montat într-un minut acele 3 sigurante lipsa in cutia de distributie din dreptul Carrefour la Pasajul Basarab. S-a aprins breteaua. Deci este reavointa. Costuri 175 lei (100 lei deplasarea și 75 lei MPR-urile). A fost un test. Rușine PMB. Ce urmează așa? Bd. Aerogării?

Anndrei nu mai am corpuri de iluminat, s-au montat pe DN1. Mai detin 60 de becuri (lămpi) cu sodiu de 250W. Îți dau cu placere. Părerea mea este să cauți pe OLX un corp SH gata echipat în care montezi becul sau cumperi un corp cu LED nou de 100W.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

SH nu cumpar pentru ca nu stiu cat se mai aprinde dupa montare...
Nu poti sa mai pui niste MPR-uri si pe restul Podului Basarab pentru aprinderea altor lampi? Mai mult ca sigur nu sunt defecte toate corpurile de iluminat. (intr-o poza de a ta se vede ca lipsesc o gramada de sigurante)
Te felicit oricum pentru ce ai realizat! :)

 


Re: Iluminat public abc_XC

Astazi am facut o plimbare pe Bulevardul Aviatorilor si nu mi-a placut ce am vazut. Sunt stalpi care lipsesc, stalpi loviti de masini si pe trotuar destul de multe becuri au inceput sa se innegreasca, nu stiu daca mai functioneaza, dar imi este greu sa cred dupa modul in care arata.
Stalp rupt.jpg (131.65 KB; downloaded 2147 times)

Stalp stramb.jpg (154.17 KB; downloaded 2145 times)

Bec functional.jpg (142.82 KB; downloaded 2145 times)

Bec defect.jpg (156.71 KB; downloaded 2149 times)

 


Re: Iluminat public punmeister

Vad ca au terminat de montat LED-urile pe Regina Elisabeta.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Usor, usor vor schimba toate corpurile vechi cu lampi LED. Ii obliga si UE. Din pacate PMB face economie si nu pune cate doua randuri de lampi iar lumina nu este foarte puternica asa cum ar trebui. Stie cineva unde sunt fabricate noile lampi?
Unul de-al nostru :) : https://www.youtube.com/watch?v=DzCOK5vRU7M

 


Re: Iluminat public abc_XC

In sectorul 4, pe Bd. Constantin Brancoveanu se monteaza becuri led. Intrebarea mea este daca aceste modernizari sunt facute de Primaria Municipiului Bucuresti sau de Primaria Sector 4? Intreb deoarece in alte sectoare nu prea am vazut astfel de lucrari si nu cred ca sectorul 4 e privilegiat.

 


Go to page:  1  ... 55 56 57 58 59 60 61  ... 79
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2267 forum members have written 419475 posts in 5230 topics and 511 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use