Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Iluminat public

1103 posts, 239126 views
 
Go to page:  1  ... 54 55 56 57 58 59 60  ... 79
 
 

📖 Pagination options
  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Pavel Gagiu - sef serviciu, cu el trebuie discutat!
Raspuns petitie STB in legatura cu iluminatul public de la capatul Piata Presei. Domnul Constantin Tobescu: Raspundem petitiei trimise si va comunicam faptul ca in zona despre care vorbiti exista 3 stalpi care au scurt circuit pe cablurile de alimentare si care, pentru moment, nu pot fi reparati.
Problema ramane in atentia noastra.
Care 3 stalpi ca nu functioneaza vreo 6-7!
Domnul Valentin Littera este in concediu de crestere a copilului.

 


Re: Iluminat public faraonul

Am scris domnului Pavel Gagiu de la PMB si domnului Verenciuc de la Astaldi. Vedem daca se intampla ceva cu Bd. Aerogarii si Pasajul Basarab dpdv al iluminatului public. Este o situatie greu de inteles: Avem doua companii de iluminat CMIPB si Luxten dar niciuna nu rezolva avariile semnalate.

 


Re: Iluminat public Andrei98

Este o mare porcarie ce se intampla la Pasajul Basarab, de 2 ani sa nu functioneze deloc iluminatul in statia de tramvai, lampile sa se stinga rand pe rand si nimeni sa nu intervina, cel mai mare semn de nesimtire posibil...Nu mai zic de mizeria adunata, a devenit o pubela...
Probabil cine lucreaza la PMB are drum doar ziua spre servici si inapoi :evil:

 


Re: Iluminat public ByOnu

N-am prins de multe luni seara pe Barbu Vacarescu. Puteti confirma daca functioneaza noile lampi LED de pe stalpii centrali?

 


Re: Iluminat public faraonul

Da, funcționează. Barbu Văcărescu este până la Promenada Mall. După pasaj este Alexandru Șerbănescu unde au rămas lămpile vechi pe sodiu.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

A fost primit un raspuns in legatura cu extinderea de pe Str. Paralutelor in care ne spune ca suma bugetara pentru anul 2019 a fost diminuata iar in momentul de fata se desfasoara analiza (in functie de cronologia inregistrarii sesizarilor, marimea ariei cu probleme de iluminat afectata, gravitatea defectiunii identificate, etc) si sortarea numarului de lucrari propuse pentru incadrarea in suma bugetara aprobata si nu pitem face precizari asupra momentului cand se va desfasura lucrarea de optimizare a sistemului de iluminat public la dresa mentionata.

 


Re: Iluminat public faraonul

Salut Anndrei, acum intelegi posturile mele de acum 2-3 săptămâni. Trebuie achitat lucrările aprobate și efectuate deja in 2019 apoi decis ce buget primesc și în funcție de acesta decid ce lucrări pot face. Mai mult nu vreau sa comentez.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Nici eu nu vreau sa mai comentez nimic pentru ca m-am convins ca toti cei din PMB si ASPMB ar trebui schimbati cu niste angajati mai tineri, cu o alta gandire care sa doreasca sa realizeze ceva! Deocamdata sunt niste marionete care se tin de posturi. Ei niciodata nu au buget, mereu sunt ocupati si au foarte multa treaba de facut! Ce treaba or avea nu stiu...nu vad  sa faca ceva in acest oras numit Bucuresti! Cei din Cluj cum or putea? Au alta conceptie clar!
Sun la CMIPB in legatura cu o defectiune, imi raspunde o secretara si imi spune ca ea nu poate prelua sesizarea si sa o scriu pe site ca ei oricum nu mai au program :shock:  O intreb: nu aveti program non-stop cum au si cei de la Luxten iar acesta minunata secretara se enerveaza si imi inchide telefonul! Locul ei de munca trebuia sa fie ori pe camp la rosii si castraveti ori la taraba in piata dar in niciun caz la o companie nou infiintata. Oricum tonul ei era de piata agroalimentara...

 


Re: Iluminat public abc_XC

Normal ca nu mai sunt bani de investitii daca sunt atatea companii municipale de tocat bani publici.
Eu speram ca la finalul contractului cu Luxten, sa se organizeze o licitatie pentru concesionarea serviciului de iluminat public pe XX ani. Acum avem doar un mare haos administrativ, o companie municipala pentru iluminat  care nu prea stiu exact cu ce se ocupa, un contract care se prelungeste din 3 in 3 luni cu Luxten si foarte multe probleme si blocaje aparent nerezolvabile (pasajul Basarab, Bd. Aerogarii).

 


Re: Iluminat public faraonul

Poate asta se dorește. Oprim investițiile, îi lăsăm pe Luxten într-o stare de incertitudine că poate renunța ei. Apoi venim noi cu echipa municipalității și rezolvam avariile induse de incompetenta celor din PMB, avarii ce se rezolva cu minimum de costuri. Cetățeanul este fericit cu noua echipă și mai votează o dată pe unii care semnează contracte pe xx ani. 95% din angajații CMIPB provin de la Luxten, E-Distributie și UTI. Deci la vremuri noi tot noi. Doar că banii se duc in alte conturi.

Și totuși de ar face ceva pe banii și nervii bucureștenilor. Viața noastră trece. Nu este normal la cate taxe plătesc bucureștenii sa stam cu artere în beznă la 30 de ani de la revoluție.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Cei de la CMIPB se ocupa de extinderi retele?

 


Re: Iluminat public Cristi N

Din ce scrie la sectiunea de Servicii de pe site-ul lor eu inteleg ca fac si extinderi.

Legat de comportamentul persoanei care a raspuns la telefon iti sugerez sa faci sesizare pe mail unde sa ceri numar de inregistrare atat la ei cat si la PMB, poate ar fi o idee buna sa trimiti mail-ul si catre ANPC. In principiu e indicat ca atunci cand te deranjeaza comportamentul unui reprezentant al statului sa urmezi calea cat mai oficial posibila. N-ai de unde sa stii cand vine cineva si face un control.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Raspunsul sesizarii despre iluminatul defectuos in terminalul STB Piata Presei.
Sesizare Piata presei.jpg (196.68 KB; downloaded 2349 times)

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public V2A

Mai multe lămpi cu LED din pasajul Unirii au început să pâlpâie. Le-am văzut în această dimineață pe sensul Cantemir-Brătianu, aproape de ieșire. Probabil a ajuns apa la ele prin tavanul super-etanș al pasajului...

 


Go to page:  1  ... 54 55 56 57 58 59 60  ... 79
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420653 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use