Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Iluminat public

1103 posts, 238873 views
 
Go to page:  1  ... 62 63 64 65 66 67 68  ... 79
 
 

📖 Pagination options
Re: Iluminat public faraonul

Sunt niște mincinoși.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Cam asta cred si eu despre ei. Erau mult mai cooperativi cei de la Luxten si interveneau mai repede plus ca erau mai experimentati. Cei de la CMIPB m-au mintit pana acum de cateva ori in legatura cu niste sesizari. Am semnalat acum vreo 3-4 spatamani doua corpuri de iluminat stradal de pe Calea Grivitei, Nr.192. Mi-au raspuns ca au remediat dupa vreo 2 zile. Apoi am facut vreo 3 reveniri acelei sesizari si saptamana asta mi-au spus ca nu pot rezolva pentru ca trebuie sa vorbeasca cu cei de la STB sa opreasca reteaua electrica a troleibuzelor deoarece se pot curenta. Pai dupa 4 saptamani ajungi la aceasta concluzie :?:

 


Re: Iluminat public faraonul

Pe mine m-au mințit că au rezolvat avariile de pe Bd. Aerogării, Pasajul Basarab și Bd. Liviu Rebreanu. Mi-a ajuns. Oameni au foarte mult de la Luxten dar nu oamenii sunt problema ci managementul.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Sau lor le apare in sistem ca rezolvat cand se duce o echipa sa constate. Dar ce a constatat si ce urmeaza de facut ei nu mai stiu. Cam asta rezulta din intamplarile mele.

 


Re: Iluminat public faraonul

La CMIPB este o problema de management și CRM. Nu poți comunica faptul ca o avarie este rezolvată când este evident că nu e așa. Merge reclamantul pe strada și constata că l-ai mintit. Eu cu mincinoși n-am ce discuta.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Asta nu inseamna cu nu mai trebuie sa sesizam defectiunile iluminatului public din Bucuresti. La capitolul modernizare cu lampi LED, Capitala sta cam prost. Mai sunt foarte multe retele de modernizat.
#faraonul, ai idee cat mi-ar lua un electrician pentru schimbatul unui bec la un lampadar pietonal? Te intreb pentru ca stiu ca ai mai colaborat cu electricieni pentru iluminatul din Bucuresti. Trebuie sa aiba si o scara de vreo 4 metri.

 


Re: Iluminat public faraonul

Nu știu, pentru verificarea tensiunii într-un circuit mi-a luat cam 150 de lei. Deci prima conditie este sa verifice la baza stâlpului unde este ușița de vizitare dacă are tensiune pe faze. Apoi sa urce la corp. Ii ajunge o scara sau are nevoie de nacela? Sus la corp poate schimba doar lampa(becul) sau mai pot fi defecte igniterul, condensatorul sau balastul. Asta presupunând că este corp pietonal cu sodiu. Dacă nu are tensiune la baza stâlpului degeaba schimba becul.

In București sunt multe bulevarde care ar trebui trecute pe LED. Dar până acolo sa funcționeze ce există.

Personal nu sunt adeptul înlocuirii lămpilor profesionale pe sodiu cu unele îndoielnice pe LED. Trebuie minim același număr de lumeni la o temperatura de culoare de 4000-4500K. Asta daca vrem sa se vadă ceva și pe ploaie. Deci "da" la LED dacă sunt produse de calitate corect dimensionate.

La Piata Charles de Gaulle lipsesc stâlpii centrali. Corpurile actuale cu halogenura metalica nu pot acoperi o suprafață așa de mare. Am mai făcut și stufărișul acela în centru, noaptea este horor.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Ajunge cu o scara de vreo 4m lungime. Nu este nevoie sa verifice nimic decat sa schimbe becul. Lampa este functionala. Doar sa desfaca ,,palaria" lampadarului sa schimbe becul si sa puna palaria la loc. Te poti interesa?

 


Re: Iluminat public faraonul

Dă-mi un e-mail pe faraonulcubunsimt@gmail.com să-ți dau contactul electricianului. Vorbiți direct.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

In continuare cei de la CMIPB nu au remediat defectiunea de pe Soseaua Virtutii intre noul Pasaj Ciurel si Piata Crangasi unde tensiunea pe retea este slaba iar becurile se aprind destul de incet. Nici cele doua felinare de la Barajul Ciurel nu au fost reparate...

 


Re: Iluminat public faraonul

Am văzut și eu aseară. Când vii de la Lujerului este primul pe partea cu barajul. Aia nu-i nimic, nici acum au reparat pasajul Basarab, este peste 1KM în beznă. La fel și Bd. Aerogării. Neschimbata situația nici pe Bd. Mărăști unde nu merg 8 stâlpi de la furtuna din 25 august când a fost rupt cablul.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Pe Bd. Marasti reteaua cred ca apartine de E-Distributie Muntenia. La ei ar trebui facuta sesizarea. Cat despre Pasajul Basarab, situatia este clara. Pana nu ii va face receptia PMB, asa va ramane...

 


Re: Iluminat public andrei11

Aici e o contradicție / o fractură logică...Dacă pasajul Basarab NU e recepționat cum de se circulă ?

 


Re: Iluminat public faraonul

Asta mă întreb și eu!

 


Go to page:  1  ... 62 63 64 65 66 67 68  ... 79
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420555 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use