Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Iluminat public

1103 posts, 242464 views
 
Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 79
 
 

📖 Pagination options
Re: Iluminat public faraonul

Scrie aici adresele exacte cu numerele stradale și avaria sesizata, o să le scriu si eu. Poate mai prindem sa facă ceva până la finalul săptămânii viitoare.

Am mai sesizat și eu Bd. Energeticienilor cu 5 stâlpi.

 


Re: Iluminat public mario antonio

As adauga si eu Bulevardul Carol I, intre intersectia cu Calea Mosilor si cea cu Strada Armeneasca. De cateva luni au fost inlocuite corpurile de iluminat, s-a trecut pe led, totusi, in sectorul de bulevard indicat, sunt diferite corpuri de pe mai multi stalpi care nu funcioneaza, pe ambele parti.

De notat ca noile corpuri sunt "duale", in sensul ca au o iluminare, mai joasa, pentru trotuar, si doua corpuri, mai inalte, pentru strada. In general iluminarile pentru trotuar functioneaza, cele pentru strada nu functioneaza. Sunt circa o duzina de stalpi, pe ambele parti ale bulevardului, cu aceasta problema.

 


Re: Iluminat public Cristi N

Asta ar fi lista:

Sos Oltenitei nr. 125, in dreptul salii de jocuri Admiral, sensul spre Piata Sudului - ambele becuri de pe consola dubla nu functioneaza.
Sos. Berceni - Becuri arse: nr. 4, in dreptul cimitirului; nr. 13, bl. 9, sc. 2, in statia de autobuz Amiro sensul spre Sudului; nr. 8, in dreptul blocului Amiro (magazin Profi), sensul spre Aparatori; nr. 10, in dreptul spitalului sf. Luca sensul spre Aparatori; nr. 21, vis-a-vis de cel dinainte, sensul spre Piata Sudului.
Tot pe Berceni la nr. 11 pe sensul spre Piata Sudului, primul stalp dupa intersectia cu str. Parincea nu mai are consola cu corpul de iluminat. Stalpul a fost inlocuit de vreo 2-3 luni, cel vechi fiind foarte deteriorat dar au uitat sa transplanteze consola respectiva.
Ar fi bine daca ar arunca un ochi si dupa Bagdasar Arseni pana la Aparatori, cred ca mai gasesc vreo cateva becuri de inlocuit.

Sa inteleg ca la 1 Oct. se inchide contractul cu Luxtenul si mentenanta e preluata de compania municipala?

 


Re: Iluminat public realistul

Aseară am observat că în fața Mall Parklake nu funcționează nici un stâlp de iluminat. Pe toata lungimea acestuia. Iar la podul Basarab, este destul de grav.  La bretelele de la Soseaua Grozăvești este bezna totala.

 


Re: Iluminat public faraonul

Am notat zonele din ambele mesaje. O să le transmit mâine celor de la Luxten, ocazie cu care îi întreb  dacă continua și după 1 Octombrie. Pasajul Basarab trebuie să-l preia urgent in administrare PMB. Se degradeaza pe zi ce trece.

 


Re: Iluminat public CA 205

Pe Rebreanu si pe Cimpia Libertatii situatia nu e roz deloc! Pe Rebreanu, jumatate din lampi nu merg, iar pe Cimpia Libertatii pe portiunea dintre Park Lake si Baba Novac este bezna toatala pe bulevard.

 


Re: Iluminat public faraonul

Le adaug și pe acestea. Totuși zona respectiva nu a fost reabilitată recent?

 


Re: Iluminat public faraonul

Salut forumisti,

Am semnalat avariile respective celor de la Luxten. Acolo unde tin de ei le vor rezolva. Iata raspunsul primit de la Luxten:

1. Sos Berceni – este in lucru cu PS4. Se largeste si se schimba iluminatul in LED. Se lucreaza pe tronsonul dinspre centura, dar se schimba si anuleaza cabluri…e posibil pe termen scurt sa mai fi probleme in toata zona.

2. Park Lake – Bd Liviu Rebreanu este la Infrastructura PMB nu la noi – gen Aerogarii, doar ca facut mai recent de Euroconstruct.

Sfatul meu pentru rezolvarea situatie pe Bd. Liviu Rebreanu: sesizati la PMB, poate este inca in garantie si intervine constructorul: http://pmb.ro/contact/petitie/petitie.php

Cu aceasta ocazie am aflat ca s-a prelungit contractul cu PMB pana la 31 decembrie. Cred ca este ultima prelungire.

Sper sa fie de folos.

 


Re: Iluminat public Adrian Rosca

Momentan Liviu Rebreanu e in "curtea" constructorului, inca nu s-a facut receptia.

 


Re: Iluminat public Cristi N

Din ce am vazut problemele de pe Berceni s-au rezolvat, inclusiv consola lipsa. Multumesc de ajutor Faraonul.

 


Re: Iluminat public faraonul

Mă bucur că s-a rezolvat problema pe Berceni. Le mulțumesc și eu celor de la Luxten. N-am făcut decât să le scriu. Sunt curios daca au reușit să preia Bd. Aerogării in administrare. Au cerut la PMB săptămâna aceasta ca sa rezolve avariile de acolo. Bucureștenii văd aceste gauri negre și dau vina pe Luxten.

 


Re: Iluminat public Cristi N

De fiecare data cand am facut o reclamatire si tinea strict de ei au rezolvat. Ce le reprosez eu e ca nu te contacteaza inapoi atunci cand au o sesizare pe care nu o pot rezolva, cablu enel busit, obiectiv care nu e in administrarea lor, etc.
Mai e cum mai e cand fac reparatia, atunci se vede cu ochiul liber ca au rezolvat si as putea accepta ca raspunsul nu mai e necesar. Dar atunci cand nu tine de ei ar trebui sa trimita un raspuns, doar lasi acolo toate datele de contact. Asa cetateanul vede lumina stinsa si injura Luxtenul desi ei nu au nici o vina.

 


Re: Iluminat public realistul

Mulțumesc Faraonul. Am sesizat pentru Rebreanu.

 


Re: Iluminat public Cristi N

Cred ca e interesant de vazut ce contine un corp de iluminat cu LED-uri. In Bucuresti nu stiu sa avem corpuri atat de inteligente, ale noastre sunt mult mai simple dar ne facem o idee care e nivelul in vest.



 


Go to page:  1  ... 16 17 18 19 20 21 22  ... 79
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2295 forum members have written 421983 posts in 5257 topics and 514 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use