Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Iluminat public

1103 posts, 239663 views
 
Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 79
 
 

📖 Pagination options
Re: Iluminat public Costin

Oricum de la 30 martie iluminatul va fi "internalizat" de PMB prin una din companiile nou create. Deci mult succes la sesizări... :roll:

 


Re: Iluminat public TibiV

Nu am stiut despre termenul asta de 30 martie ....

Dar daca se aplica normele din "fashion", adica "the blue is the pink of this year", atunci in Bucuresti vom avea:

"The dark is the bright of this year" !"... :lol:

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public V2A

Au fost înlocuiți stâlpii de iluminat pe Splaiul Independenței, între Podul Cotroceni şi Operă (evident, cu excepția zonei puțului tehnologic de la Eroilor). Pe sensul celălalt (unde e troleibuzul) doar au schimbat lămpile.

 


Re: Iluminat public Bogdan Ciorascu

Si bulevardul Decebal a fost scos de aproximativ o saptamana din bezna!

 


Re: Iluminat public Daddy

Costin wrote:
Oricum de la 30 martie iluminatul va fi "internalizat" de PMB prin una din companiile nou create. Deci mult succes la sesizări... :roll:

Pana la urma, azi, 18 aprilie, exista vreo adresa unde se poate depune o sesizare? Caci au inceput problemele. Singurul loc unde am gasit ceva de societatea asta este aici, si o adresa office unde mai mult ca sigur nu se rezolva nimic.

Spre exemplu cu vechea societate aveam asa ceva, stiam ca se rezolva in 1-3 zile.

 


Re: Iluminat public faraonul

Contractul PMB cu Luxten a mai fost prelungit inca 3 luni până la 30 iunie. Le poți sesiza pe pagina de internet ca și până acum.

Compania municipală incepe activitatea din luna mai prin modernizarea iluminarului la 5 pasaje care nu sunt acum in administrarea Luxten. Era un articol in presa in acest sens.

 


Re: Iluminat public Daddy

Multumesc, asta e foarte bine, chiar daca este temporar.

 


Re: Iluminat public Costin

Si eu sunt foarte curios cum se vor face sesizari la firma duamnei. Ca la Luxten era foarte simplu...

 


Re: Iluminat public TibiV

La hobanatul de pe DNCB de la Otopeni in seara asta erau arse 6 becuri pe sensul Tunari->Otopeni, in schimb erau toate functionale pe sensul Otopeni-Tunari...

 


Re: Iluminat public faraonul

O să mă interesez cine îl are în administrare, bănuiesc SDN Nord din CNAIR. Din ce-mi amintesc lumina este alba pe acel pasaj. Daca sunt becuri cu halogenuri metalice se poate rezolva repede, daca sunt LED-uri trebuie alte corpuri cu totul. Incerc sa ajut. Acolo problema mare este cu traficul infernal la orice ora.

 


Re: Iluminat public faraonul

Luxten a preluat administrarea iluminatului public pe urmatoarele artere din Bucuresti:

1. Buzesti Berzei - se va lucra incepand de maine
2. Doamna Ghica - se va lucra incepand de saptamana viitoare sau dupa 1 Mai.

O sa avem lumina iar pe pasajul Doamna Ghica dupa o perioada in care a stat in bezna.

De asemenea se va imbunatatii iluminatul public pe Bd. Marasesti de la iesirea din pasaj spre Budapesta. Acolo sunt stalpi din beton pe ambele parti ale strazii dar iluminat public este doar pe una. Se va face o LEA (linie electrica aeriana) si se vor monta console si corpuri cu sodiu.

Luxten a lucrat si pe Bd. Theodor Pallady unde erau doua avarii pe sensul de intrare in oras. Cat mai au contract cu PMB fac lucrarile acestea. Luxten nu poate prelua Bd Aerogarii aflat inca in garantie. Am primit raspuns de la PMB prin care se adreseaza SCT si Metroul SA pentru rezolvarea avariilor la iluminatul public de pe Bd. Aerogarii.

Compania Municipala de iluminat Public Bucuresti impreuna cu Administratia strazilor va incepe din luna Mai refacerea iluminatului public cu LED-uri in pasajele aflate in administrarea lor: Unirii, Lujerului,  Victoriei, Muncii. Ei au anuntat 5, eu am identificat 4. Imi doresc f mult sa refaca iluminatul public pe Pasajul Basarab, o lucrare de exceptie care acum nu este intretinuta de nimeni.

CNAIR are in vedere refacerea iluminatului public la intersectia DNCB cu A2 la intrarea in oras. Eu le-am predat 60 de becuri de 400W pentru autostrada, sper sa le foloseasca acolo.  Nu pot da o data cand se apuca de lucrare.

CNAIR a primit becuri si alte echipamente pentru pasajele IKEA si Otopeni(aeroport) saptamana trecuta. Sper sa avem iluminat public imbunatatit pe aceste pasaje pana la 1 iunie.

S-a facut o mica verificare si in zona aeroportului Baneasa de pe Sos. Bucuresti Ploiesti. Pozele sunt aici: https://imgur.com/a/6sMkSIO
5-6 stalpi se pot aprinde usor, restul necesita ceva investitii in stalpi corpuri si cabluri noi.

Weekend placut si minivacanta reusita!

 


Re: Iluminat public faraonul

Luxten a efectuat lucrări de îmbunătățire a iluminatului public pe Calea Dudești și pe Bd Mărășești de la Pasajul Mărășești la Parcul Carol. S-au montat LEA, console și corpuri și pe partea dreapta a străzii. Iluminatul public era problematic in aceasta zona intens circulata. S-au folosit stâlpii RATB existenți care susțin firul aerian al tramvaiului.

Daca mai sunt zone cu probleme la iluminat semnalați și voi.

 


Re: Iluminat public punmeister

LED sau sodiu?

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public V2A

Sodiu.

 


Go to page:  1  ... 13 14 15 16 17 18 19  ... 79
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2284 forum members have written 420962 posts in 5244 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use