Managamentul traficului, semaforizare și indicatoare rutiere

Noutăți și discuții despre infrasctructura actuală, despre utilitățile și serviciile publice din oraș

Re: Managamentul traficului, semaforizare și indicatoare rut

Mesajde ANTENA » Sâm, 11 Iul 2020, 07:54

Coincidenta sau nu, aseara semafoarele pt pietoni functionau si in mod automat.
:applause: :applause: :applause:
ANTENA
Membru Bronze

Mesajde Chev Celios » Sâm, 11 Iul 2020, 22:46

Am observat o chestie ieri pe Sos.Fundeni de la Colentina pana la Inst. Oncologic toate semafoarele au trecut pe verde atunci cand o salvare a trecut in misiune. Chiar si cele cu buton de comanda.
Chev Celios
Membru Bronze

Mesajde ANTENA » Joi, 30 Iul 2020, 23:45

ANTENA scrie:Trebuie analizat de la caz la caz.
Tocmai de aceea am zis sa fac o schita cu situatia de fapt.

Capture.JPG

In situatia de mai sus, cand ma apropii de intersectie ca pieton pe bd. Ionescu Sisesti, nu vad rostul de a apasa butonul B3 sau B4 atunci cand este verde pe bd Sisesti. Verdele trebuie sa vina automat si pt pietoni odata cu semafoarele auto.
Butoanele B1 si B2 se folosesc pt cerere de verde pe directia perpendiculara.
Si invers, apas pe B3 sau B4 cand este verde pe bd. Oaspetilor, celelalte 2 semafoare pt pietoni facandu-se verde in mod automat cu semaforul auto.

In intersectia semnalata, s-a revenit la situatia anormala.
Pentru cine face experimente, sa fie clar: in toata Europa butonul are rol de cerere pt verde si nu de comutare. Butonul nu este o conditie pt aparitia culorii verde. Doar la noi trebuie facut altfel.
Si in intersectia Petricani / A3 / Fabrica de Glucoza acelasi model. Vreau sa trec ca pieton fara sa apas butonul si astept verde. Verdele pt bietul pieton nu vine automat niciodata.
Din pacate la noi, autoturismele sunt pe primul loc. Pietonii, biciclistii nu conteaza - exemplu clar Fabrica de Glucoza.
ANTENA
Membru Bronze

Mesajde zapacitu » Vin, 31 Iul 2020, 10:36

Eu am stat in Germania 5 minute ca idiotu pana a trecut o batranica si mi-a mormait ceva pe limba lu Goethe aratand la buton. Daca nu il apasam, nu se facea verde. Similar am patit si in Franta. La engleji e pe dos, ca de obicei: la ei apare verde si daca nu e nimeni sa treaca; butoanele sunt puse de model.

Mi se pare perfect normal sa pui buton intr-o zona cu circulatie limitata. Nu are rost sa incurci traficul cu un verde de pietoni pentru fantome. Iar pietonii care vin pot apasa usor butonul.

Scopul "clasic" e o intersectie cu trafic pietonal periodic. Adica masinile nu trec deloc vreo 2 ore dimineata (ca nu au loc de pietoni) iar in rest nu trec pietoni aproape deloc. In perioada aglomerata se impune semafor iar in rest se impune trecere de pietoni dar adesea e periculos pe bulevarde, vezi calea Vacaresti. Solutia ideala e semaforu butonat.

Scopul butoanelor fix asta e: sa nu blochezi traficul auto degeaba sau sa previi ceea ce e perceput ca abuz (cand pietonii trec unul cate unul, pe rand, de se blocheaza intersectiile din zona). Cu semafor ai timpi alocati petru fiecare parte si nu exista discutie de abuz.

Una peste alta, daca exista buton pt pietoni, acesta ar fi normal sa conditioneze aparitia verdelui.
zapacitu
Membru Silver

Mesajde andrei11 » Vin, 31 Iul 2020, 11:23

Butonul e logic să fie când ai o trecere singulară. La o intersecție când semafoarele pentru pietoni sunt corelate cu semafoarele pentru auto e stupid să ai buton.
andrei11
Moderator forum

Anterior

Înapoi la Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București