Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Domeniul public, spații verzi (amenajare, administrare etc)

290 posts, 87745 views
 
Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 21
 
 

📖 Pagination options
  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e V2A

”Proiect de hotărâre privind aprobarea indicatorilor tehnico – economici aferenți documentației de avizare a lucrărilor de intervenții pentru obiectivul de investiții ”Amenajare peisagistică a Parcului Unirii” Inițiator – Primarul General al Municipiului București Comisii: - Comisia Economică, Buget, Finanțe - Comisia de Ecologie şi Protecţia Mediului - Comisia Juridică şi de Disciplină”
http://www4.pmb.ro/wwwt/institutii/CGMB ... 191114.pdf
21_20191114.pdf
21_20191114.pdf (326.37 KB; downloaded 205 times)

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e aztec

Primaria a cumparat ceva utilaje.
Teoretic ar trebui sa TRANSTLATZE de acum incolo copacii NU SA II TAIE.
Utilajul l-am vazut recent.
Nou nout, neutilizat..netestat.
Oare e cumparat pt a fi folosit?
Si mai sunt utilaje noi langa asta, SM-518 , plus altele...doar sa le foloseasca...

https://doppstadt.de/en/products/smart- ... -518-plus/

Nu stiu dimensiunea translatorului de copaci......sitele producatorului.
https://big-john.com/product/truck-mounted-tree-spades/

Se gaseste la adresa de pe banner.
Cand mai trec pe acolo poate fac mai multe poze...
IMG_20191227_144236.jpg (602.72 KB; downloaded 3377 times)
IMG_20191227_144343.jpg (1.42 MB; downloaded 3378 times)

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e Valentin

Nu s-a folosit la mutarea copaceilor de pe mijlocul Bd. Iuliu Maniu? Si i-au plantat la loc langa Crangasi?

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e aztec

Ai vazut utilajul la lucru?
Eu m-am uitatvla el...si se vede si in poza...
Vopsea intacta...si nu cred ca l-au revopsit.
Si nu stiu daca pe fata are numar de inmaticulare pt a circula....dar pe spate nu vad in poza...nici macar pe primarie...
E ...de expozitie.
Ca si restul, dupa cum sunt aranjate..
IMG_20191227_103801-1664x936.jpg (404.07 KB; downloaded 3369 times)

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e shoppy

Nu-l revopseste nimeni după câteva folosiri, sigur  este nefolosit.

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e misterr

Ce se va întâmpla cu Pădurea Băneasa din martie. Sute de copaci, tăiaţi în ultimele zile

Click pe imagine pentru video:





Din luna martie, Pădurea Băneasa va avea statut de ″pădure de protecție″⁣ și ″⁣pădure-parc″⁣.

Altfel spus, va fi protejată prin lege și nimeni nu va mai putea să taie arborii. Decizia a fost anunțată chiar de ministrul Mediului, care a mers în zonă să vadă cu ochii lui, dacă defrișările făcute în ultima perioadă au fost sau nu legale. Oficialii precizează că pe viitor, inclusiv pădurea Andronache, cea de la Roșu și o parte din pădurea Snagov, vor fi aparate prin lege.

Aflată la 10 kilometri de Bucureșți, pădurea Băneasa, care se întinde pe 1.343 de hectare este încă o oază. Din păcate, numai în ultimele săptămâni, sute de arbori au fost doborâți și sunt împrăștiați la nici 100 de metri de drumul principal.

24 de hectare. Adică 1.669 de arbori: tei, stejari, frasini și carpeni. Atât s-a exploatat din Pădurea Băneasa. Peste 60 la sută dintre ei sunt copaci tineri, fără nici un fel de problemă.

Bărbat: „Noi am rămași surprinși de ce se întâmplă, fără comunicare. Chiar înainte de Crăciun au început să apară oameni lucrători. Am sunat la poliție, am sunat unde am știut și noi să sunăm, nu ți s-a explicat ce se întâmplă.”

Toate tăierile, spun reprezentanții Romsilva, sunt legale și sunt făcute cu scopul de a se regenera pădurea. Și nu este singurul caz. În pădurea Snagov s-au tăiat, tot legal, hectare întregi pentru lemn de foc sau mobilă. Dar în apropiere s-au ridicat de-a lungul timpului și vile.

Ministrul Mediului a trimis în Pădurea Băneasa Corpul de Control și Garda Forestieră pentru a verifica dacă într-adevăr exploatările forestiere au fost legale. După ce a văzut dimensiunea tăierilor, a decis să interzică exploatarea lemnului în scop economic. Atât în zona deținută de privați, nu mai puțin de 67 la sută din suprafață, cât și în cea a statului, căruia îi revine 37 la sută.

Costel Alexe, ministrul Mediului: „În această pădure nu se vor mai efectua decât lucrări de igienizare din martie încolo, când vom avea pădure de protecție și, evident, o mare suprafață pădure-parc.”

Totodată, ministrul susține că va interzice tăierile în scop economic și în câteva parcele din Pădurea Snagov, în pădurea Andronache și Pădurea Roșu și că proprietarii privați vor fi despăgubiți de stat. Nu se știe deocamdată cu cât.

Anul trecut, Inspectorul PRO v-a arătat dimensiunea exploatărilor forestiere din jurul Capitalei. Planul de regenerare pentru 2019 prevedea doborârea a 74 de hectare și împădurirea a numai 20.

Reporter: „Sunteți mulțumit de felul în care se face în acest moment regenerarea?”

Gheorghe Mihăilescu, directorul Romsilva: „Nu vreau să-mi asum un lucru pe care nu l-am verificat personal.”

Pentru ca oamenii să trăiască într-un mediu sănătos, în jurul Capitalei ar trebui să existe peste 100.000 de hectare de pădure. În prezent sunt doar 18.000 și din care se taie în permanență.

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e abc_XC

La Universitate au fost vreodata arbori in aceste alveole? E vreo structura de beton de la statia de metrou si nu se pot planta sau doar nu are cine?
Lipsa arbori Universitate.jpg (99.26 KB; downloaded 3128 times)

 


  • V2A
  • Posted:
  •  

Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e V2A

Au fost arbori acolo, mai jos este o captură Google Maps din octombrie 2008. În anii ce au urmat, arborii din imagine s-au uscat treptat și o parte din ei au fost înlocuiți cu sfrijituri care s-au rupt/nu au prins (se văd pe GM în 2014).
Arbori Universitate octombrie 2008.jpg (334.63 KB; downloaded 3127 times)

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e misterr

Primăria Capitalei vrea să demarareze procedurile pentru amenajarea unui parc în Prelungirea Ghencea





CGMB ar putea aproba vineri demararea procedurilor pentru amenajarea unui parc în Prelungirea Ghencea, un proiect de hotărâre pe această temă regăsindu-se pe ordinea de zi a şedinţei CGMB din 14 februarie.

Proiectul prevede că se împuterniceşte primarul general, prin aparatul de specialitate, să întreprindă demersurile necesare pentru obţinerea terenurilor necesare realizării parcului, terenuri ce reprezintă secţiuni din serele ce au aparţinut IAS Bradagiru Horticola 1 Mai.

Referatul de aprobare al proiectului stipulează că locuitorii din Prelungirea Ghencea au adresat Municipiului Bucureşti mai multe solicitări prin care şi-au manifestat dorinţa ca în acea zonă să se amenajeze un parc, pentru îmbunătăţirea calităţii aerului ambiental, cu scopul creşterii gradului de satisfacţie al cetăţenilor.

"Analizând zona la care se face referire s-a constatat că terenurile proprietatea statului, ce aveau destinaţia de sere şi se află în administrarea Agenţiei Domeniilor Statului, la nivelul anului 2015 aceste terenuri au fost inventariate în baza Legii nr 165/2013, fiind cuprinse în anexă ca terenuri libere cuprinse în anexa 8 privind terenurile agricole, cu sau fără investiţii, aflate în proprietatea publică şi privată a statului şi în administrarea unor autorităţi şi instituţii publice, institute şi staţiuni de cercetare (...) există suprafeţe de teren pentru care nu s-au făcut propuneri de puneri în posesie/nu sunt proprietăţi private pe aceste suprafeţe de teren, existând posibilitatea amenajării unui parc", relevă sursa citată.

Potrivit acesteia, pentru realizarea parcului este necesar ca pentru aceste terenuri să se întreprindă demersurile necesare către Autoritatea Naţională pentru Restituirea Proprietăţilor, Instituţia Prefectului, Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară Bucureşti şi Primăria sectorului 6 pentru modificarea Anexei nr. 8, în sensul diminuării suprafeţelor propuse cu cele necesare amenajării parcului.

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e Gabi23

Se lucrează la amenajarea peisagistică a scuarului central al Bulevardului Tudor Vladimirescu. Pe acestă zonă cu mulți ani în urmă era planificată infrastructură de tramvai. Zona riverană a Bd. Tudor Vladimirescu se dezvoltă și se va dezvolta în viitor. În urmă cu decenii aici erau planificate blocuri de locuințe, pentru o dezvoltare corespunzătoare a zonei care în prezent este oarecum o cocină. Rămâne de văzut cum se va dezvolta vegetația pe acest scuar, fiind foarte mult moloz la nivelul solului...

Bd. Tudor Vladimirescu - 16.05.2020 (1).JPG (365.37 KB; downloaded 2642 times)
Bd. Tudor Vladimirescu - 16.05.2020 (2).JPG (359.95 KB; downloaded 2639 times)
Bd. Tudor Vladimirescu - 16.05.2020 (3).JPG (400.28 KB; downloaded 2635 times)
Bd. Tudor Vladimirescu - 16.05.2020 (4).JPG (460.2 KB; downloaded 2642 times)

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare e andrei11

Scaiete
Wikipedia
Tradus din engleză-Cirsium vulgare, ciulinul de suliță, ciul de taur sau ciul comun, este o specie a genului Asteraceae Cirsium, originară în toată Europa, Asia de Vest și Africa de nord-vest. De asemenea, este naturalizat în America de Nord, Africa și Australia și este o buruiană invazivă în unele zone.
Denumire științifică: Cirsium vulgare
Clasă superioară: Cirsium
Clasificare: Specie
Ordin: Asterales
_____________________
Parc central din București. Natură sălbatică, că nu pot spuneIlustrate cu Flori de Câmp. Imagine postșantier. Ceva cu ApaNova, blablabla.
Ca să nu vă las să căutați, Parcul Eroilor, Monumentul Eroilor Sanitari. N-are nicio legătură cu stațiile de metrou Eroilor 1 & 2 !
1.jpg (358.63 KB; downloaded 2588 times)

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) ByOnu

Inca n-am trimis unei institutii... nu mai am energie... asa mocirla, asa infectie, asa puroi...
WhatsApp Image 2021-01-24 at 01.22.25.jpeg (310.43 KB; downloaded 2324 times)
WhatsApp Image 2021-01-24 at 01.21.56 (1).jpeg (265.72 KB; downloaded 2323 times)
WhatsApp Image 2021-01-24 at 01.21.56 (2).jpeg (269.11 KB; downloaded 2323 times)
WhatsApp Image 2021-01-24 at 01.21.56.jpeg (301.92 KB; downloaded 2331 times)
WhatsApp Image 2021-01-24 at 01.21.41.jpeg (237.66 KB; downloaded 2325 times)

 


Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) Valentin

Aici se ajunge daca nimeni nu verifica, macar odata pe luna cum se prezinta (macar bulevardele principale si mai ales centrale!). Aici cred ca e cat se poate de clar, se si vede in imaginile postate de tine stalpii aia scosi din pamant, cred ca e evident cum de s-a ajuns la parcarea pe spatiul verde (care la un moment dat o fi fost verde saracul, dar la cat a fost calcat,poluat ca sa-si puna boss' ul masina ca ii e lene sa mearga pe jos, cred si eu ca a ajuns mocirla). Aici ar trebui d.p.m.d.v. o mai buna verificare, in primul rand prin amendarea 24/7 a parcarilor pe spatiul verde, amendarea pentru parcare proasta (ultima poza daca nu ma insel este in preajma restaurantului/cafenelei/ce o fi Lido Brasserie, nu?) langa cafenea pentru ca nu e nici prima si nici ultima oara cand trec pe acolo si toti "bossi" isi parcheaza caruta la botul calului (masini de lux... scuze.. carute cu multi cai) si deranjeaza traficul de pe strazile astea secundare, dar si pietonal.  Culmea, odata am fost si eu in zona asta, am gasit loc de parcare "cu plata" ptiu drace, pe Str. Benjamin Franklin la cativa pasi de cafenea/ce o fi, dar culmea, toti "bolizii" de lux tot parcati aiurea erau, de parca oamenii astia au satisfactia sa-si bea cafeaua doar daca isi vad si caruta, ca altfel nu se poate (mentionez ca am platit parcarea civilizat si erau suficiente locuri de parcare la acel moment - seara). Nu exista absolut niciun argument care sa fie pro pentru un astfel de comportament, vina e partial si a administratorului ca nu a replantat bolarzi/stalpii si ca a tolerat parcarea pe spatiile verzi.
#ByOnu eu te incurajez sa trimiti unei institutii si daca nu ai energie, nu ma supar sa o fac eu.

 


  • Mircea G
  • Posted:
  •  

Re: Domeniul public, spatii verzi (amenajare, administrare etc) Mircea G

Atita timp cit " dai " voie in zona la unitati publice ce aduc trafic de oameni , te astepti si la trafic auto , deci faci parcari . Nu faci , asta este rezultatul .

 


Go to page:  1  ... 10 11 12 13 14 15 16  ... 21
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2277 forum members have written 420531 posts in 5240 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use