Zona metropolitană BucureștiTotul despre BucureștiInfrastructura, utilitățile și serviciile publice din București

 

Topic: Iluminat public

1103 posts, 239105 views
 
Go to page:  1  ... 66 67 68 69 70 71 72  ... 79
 
 

📖 Pagination options
Re: Iluminat public CataOT

Pentru ca tot insista colegul @faraonu despre zona DN1, acum a devenit chiar periculos si traficul a fost restrictionat intr-o zi de vineri. Doar va puteti inchipui ce a fost in zona.



 


Re: Iluminat public faraonul

Grav, a făcut scurt un corp. O sa le spun și eu.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Curios cum de a luat foc pentru ca, normal au siguranta fuzibila de protectie.

 


Re: Iluminat public Cristi N

In principiu au fuzibila in cutia de distributie sau punctul de aprindere si un disjunctor (siguranta automata) la baza stalpului. In cazul asta ar fi trebuit sa declanseze cea de la baza stalpului dar probabil era supradimensionata. Asta e una din bolile majoritatii electricienilor care pun sigurante pe principiul: "sa tina" dar nu se gandesc ca la un moment dat ceva tot va ceda.

 


Re: Iluminat public faraonul

Au intervenit Flash și CNAIR. A rămas stins acel stâlp dar restul instalației funcționează.

Urmează să înlocuiască cablajul din stâlpi și corpul defect cu unul nou.

Azi am văzut că la Băneasa au scos toți stâlpii vechi de pe firul 2 de intrare în oraș.

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Un nou model de corp pietonal cu vapori de Sodiu asemanator cu vechiul Selux/Timlux dar fabricat in Polonia.
ES-System OCP.jpg (399.63 KB; downloaded 3222 times)

 


Re: Iluminat public abc_XC

La Podul Grozavesti, chiar in statiile de tramvai, este bezna de foarte mult timp. Pe structura podului metalic sunt montate niste corpuri de iluminat, insa cele din dreptul statiilor de tramvai nu mai functioneaza. Am trimis o sesizare catre CMIPB ( acum ceva timp si la PMB) dar nu s-a rezolvat nimic.
Din pacate cred ca si aici e aceeasi problema, lipsa receptiei Pasajului Basarab.  :cry:

 


  • anndrei
  • Posted:
  •  

Re: Iluminat public anndrei

Stie cineva daca mai functioneaza stalpii de iluminat de la capatul tramvaiului 41, Piata Presei? Ma refer la cei care apartin de STB.

 


Re: Iluminat public Cristi N

PMB a pus in dezbatere publica:
- Nr. 1462 - Proiect de hotărâre privind aprobarea Caietului de Sarcini al Serviciului de lluminat Public al Municipiului București link
- Nr. 1463 - Proiect de hotărâre privind aprobarea Regulamentului Serviciului de lluminat Public al Municipiului București link
- Nr. 1464 - Proiect de hotărâre privind aprobarea Studiului de Oportunitate privind modalitatea de gestiune a serviciului de iluminat public al Municipiului București link

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) serbanandrei

Salut tuturor

Noroc cu  Faraonul ca i a batut la cap si i a stresat pe cei de la Primaria Capitalei ,Enel si multe alte companii ca altfel nu cred ca s-ar fi miscat ceva .
In alta ordine de idei tot ca la capitolul iluminat pe tronsoane de bulevard reabilitate va anunt ca pe  B-dul reabilitat Liviu Rebreanu  iluminatul functioneaza in proportie de aprox . 30% .Incepand de la B-dul 1 decembrie 1918 si pana la  Piatra Ramnicu Sarat pe ambele sensuri este jale .
Adica ca sa fiu mai clar ,sunt zone unde ai cate 10 stalpi consecutivi daca nu mai mult care nu functioneaza .

Intrebare : Oare nu ar fi cazul  sa fie inlocuite toate lampile cu vapori de sodiu cu led-uri care au o alta intensitate si zic eu este cu totul altceva si estetic ?


Multumesc

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Salut SerbanAndrei,

Știu de problema de acolo. Te sfătuiesc și pe tine sa pui presiune pe autorități scriind la

1. www.pmb.ro
2. www.cmipb.ro
3. www.enel.ro

Eu fac sesizări de cate ori vad ceva. Lunar repet sesizările.

Îți promit că voi discuta acest subiect cu prima întâlnire de la Enel. Daca sunt mai multi stâlpi unul după altul e posibil sa fie rețeaua și nu becurile.

Mai multe aspecte din București le discutam în secțiunea de iluminat public.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) realistul

La Rebreanu in fata la Parklake, eu banui o înțelegere. Ori cineva scoate siguranta, pentru a fi beznă și a pune mai bine in valoare iluminatul arhitectural al centrului  comercial ori este rea vointa. Nu poti tine un bulevard in beznă de atata timp.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) serbanandrei

Multumesc pentru sfat.
Am facut sesizari la toti sa vedem daca se misca si daca avem vreo sansa de modernizare cu lampi led.

 


Re: Despre Soseaua Bucuresti - Ploiesti (DN1 in Buc - IF) faraonul

Salut,

Am facut acum sesizare pentru Liviu Rebreanu. Va rog sa faceti cati mai multi sa rezolvam si acolo situatia. Nu este normal ce se intampla. Liviu Rebreanu si Aerogarii au ramas petele negre de pe harta Bucurestiului dpdv. a iluminatului public.

Iata confirmarea sesizarii de la CMIPB:

Buna ziua,

Va informam ca sesizarea dumneavoastra a fost inregistrata cu nr.
23297/19.12.2019.

O echipa a Companiei Municipale Iluminat Public Bucuresti se va deplasa
la adresa respectiva, pentru a constata problema semnalata.

Intre timp la Baneasa Flash Lighting au montat majoritatea corpurilor pe LED si faceau probe aseara si azi.

 


Go to page:  1  ... 66 67 68 69 70 71 72  ... 79
 

📖 Pagination options
Home page  • 
Parent forum: Infrastructura, utilitățile și serviciile publice din București  • 
Choose destination

Since our 2278 forum members have written 420648 posts in 5242 topics and 513 subforums.

 

© 2009 - 2024 Asociația „Metrou Ușor”

Powered by PhpBB In DotNet

The Terms Of Use